P

Premiéry, 7. září 2021 20:20Deset prstenů pro vládce za lesemRecenze filmu Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021, 133', US)

Už v prosinci na nás čeká Spider-Man: No Way Home (2021), jehož trailer se za prvních 24 hodin pohodlně přehoupl přes veškeré dosavadní rekordy v počtu zhlédnutí. Než nás ale dokonale napnutá síť mnohovesmíru polapí, je čas si na chvíli oddechnout. A jak zpívá Lorde v písní Mood Ring: “Let’s fly somewhere eastern” (nezaletíme si někam na Východ?), co třeba takový malý výlet do Číny?
Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, 2021, 133', US Marvel Studios
RECENZE (JS) — České dráhy mě nezklamaly a po cestě z Brna do Prahy (nikoliv z Brna do Pekingu) jsem do sálu určeného k novinářské projekci přijel asi pět minut po jejím začátku. A protože u vchodu nečekala žádná legitimace chtivá obsluha a nikdo mi ani nezasedl místo, musel jsem svůj vražedný pohled věnovat dění na plátně. “Je to jenom pohádka,” snažím se ještě druhý den ukočírovat v sobě potlačenou agresi, abych nebyl u psaní recenze zbytečně kritický. Je to jenom pohádka, jinak by si člověk musel začít pokládat nejednu rýpavou otázku…
Jasin Boland—Marvel Studios

Jak je třeba možné, že je Shang-Chi po tom všem, co jako malý viděl a zažil, nemluvě o následné výchově v náctiletého nájemného vraha, zobrazován jako nezpochybnitelný klaďas, který se chová a tváří jako peklem nepoznamenaný kluk od vedle? Jasně, změna je život, ale i tím se maximálně myslí, že si místo psa pořídíte zakrslého poníka. Nebo k sežrání roztomilou postavu okřídlené chlupokoule ve stylu Baby Yoda.

U filmu za miliardy korun s oporou nestydatě trendujícího studia ani není potřeba mluvit o technické stránce. Ta je těžce precizní. Stejně jako do stopáže “nenásilně” vtlačená reklama na pralesem projíždějící BMW.

Celý casting hraje tak dobře, až to vypadá, že si to doopravdy užívají, neúnavně hláškující poloha Awkwafiny ještě neomrzela, Michelle Yeoh se pro role mýtických bojových umění zkrátka narodila. Škoda, že postavy říkají jen a pouze ta slova a ty věty, kterými vysvětlují, jak se cosi kdysi odehrálo, popisují, co se právě na scéně děje, nebo dávají lekci o tom, jak se ještě jiná slova vyslovují.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Udělal jsem všechno proto, abych si poslední přírůstek do marvelí kolekce náležitě vychutnal. Práce na trati, třiceti minutové zpoždění vlaku, nefungující plošina v tramvaji, personál obsluhující výtah k sálu k nenalezení mi ale natolik znechutily život, že tenhle všechno-je-krásné-a-sluníčkové-se-šťastným-koncem tijátr byl tím posledním, co jsem v danou chvíli potřeboval. Takže to nefungovalo.

6 Jak hodnotíme?

RECENZE (AH) — Ani ne sólovka, jako spíš tři velkolepé díly v jednom, ve kterých Kevin Feige konzultuje dramaturgii s Kathleen Kennedy: jak provést velkou vlakovou diváckou loupež a předvést klasické rodinné drama, kde jsou na kordy synové s otci a ve kterých se pátrá po ztracených sestrách a exotických světech. Hvězdné války tu tak burácí v kulisách do mrtě vytěžené asijské kultury a především jejich legend namixovaných s komiksem, takže Shang-Chi bude víc než důstojným Black Pantherem východního světa.
Jasin Boland—Marvel Studios

A ten má něco, co ten afroamerický ne: obrovský tržní potenciál, který s post-covidovým štěstím vygeneruje horentní sumy, a to je zatraceně dobře: pokud filmová ekonomika hollywoodských trháků potřebovala k znovuzážehu jiskru, tak Shang-Chi je prásknutí z děla. Studio si (asi nevědomky) tak vybralo nejlepší možný čas po streamovacím zklamání Black Widow (2021) a plní úplně všechno, co od něj fanoušek Marvelu čeká: má horentní, rychlou, promyšlenou akci s efektními souboji, osudový podtext s typickým klišé a notnou dávkou patosu, hláškující Awkwafinu s výtečným Simu Liu, relativně učesaný digitální bordel a ve finále nevídaný, fantaskní lore. A taky pokaždé po dvou třech čínských slovech přepíná automaticky do angličtiny.

Dle vzorových notiček se všecky dějové smyčky utahují předem jasně daným a stokrát ohraným způsobem "marvelího dramatu", ale tak to u velkorozpočtového komiksu prostě chodí: vždycky jsme dělali jako vždycky. S tim se už prostě počitá, Feige to jinak dělat nebude, demonstroval to v druhé půli sólovky se Scarlett Johansson. A tady mu to, přes spoustu marvelích nešvarů a blbin, docela dost sedlo.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Chcu velkofilm, ve kterym proti sobě poprasej ty obří asijský tygři a samurajové a bude to černobílý a celý v japonštině nebo čínštině a natočí to Kurosawův vnuk a bude to eRko.

7 Jak hodnotíme?

6
7
7
7

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Destin Daniel Cretton

7727.49171

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech / Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, 2021, celovečerní, 133', US

UvedeČt, 2. září 2021 — Falcon

RežieDestin Daniel Cretton

ScénářDave Callaham, Andrew Lanham a Destin Daniel Cretton

ProdukceKevin Feige a Jonathan Schwartz

Hrají Simu Liu (Shang-Chi), Nora Lum (Katy), Tony Leung Chiu-wai (Wenwu), Fala Chen (Jiang Li), Florian Munteanu (Razor Fist), a další

Další články z kategorie Premiéry:
Více