P

Filmy1124

Navždy mladí Les Amandiers
Valeria Bruni Tedeschi

834744

Navždy mladí / Les Amandiers, 2022, celovečerní, 126', FR/IT

Příběh se odehrává v 80. letech 20. století. Stelle, Victorovi, Adèle, Etiennovi a ostatním ze souboru je dvacet let. Připravují se na přijímací zkoušky do slavné školy, kterou založili Patrice Chéreau a Pierre Romans v divadle Théâtre des Amandiers v Nanterre. Vrhají se po hlavě do života, lásek i hraní. Společně prožijí zlomový životní okamžik i první tragédii.

RežieValeria Bruni Tedeschi

ScénářAgnès de Sacy, Noémie Lvovsky a Valeria Bruni Tedeschi

ProdukceAlexandra Henochsberg a Patrick Sobelman

Hrají Louis Garrel, Nadia Tereszkiewicz, Micha Lescot, Vassili Schneider, Alexia Chardard,a další

Šťastně až na věky

Šťastně až na věky, 2022, dokumentární, 98', CZ

Snímek představuje sondu do současných podob alternativních modelů partnerských vztahů. Polyamorie, otevřené manželství či dlouhodobý milenecký poměr pro mnohé z protagonistů*ek představují naplňující životní styl, zároveň se však stále musí vyrovnávat s nepochopením společnosti nebo konflikty uvnitř vztahů. Režisérka sleduje vývoj vztahů protagonistů*ek napříč několika léty a v intimních rozhovorech ohledává radosti, strasti i nejistoty, které nezvyklé podoby lásky přináší, a odhaluje tak potřebu redefinice toho, co v dnešní době znamená partnerství. 

Tár
Todd Field

788.291

Tár, 2022, celovečerní, 158', US

Film zasazený do světové klasické hudby se soustředí na postavu Lydie Tár (Cate Blanchett), která je považována za jednu z největších žijících skladatelek/dirigentek a vůbec první ženskou šéfdirigentku významného německého orchestru.

RežieTodd Field

ScénářTodd Field

ProdukceAlexandra Milchan a Todd Field

Hrají Cate Blanchett (Lydia Tár), Noémie Merlant (Francesca Lentini), Mark Strong (Elliot Kaplan), Sydney Lemmon (Whitney Reese), Julian Glover (Andris Davis),a další

Babylon
Damien Chazelle

Babylon, 2022, celovečerní, 188', US

RežieDamien Chazelle

ScénářDamien Chazelle

ProdukceMatthew Plouffe, Marc Platt a Olivia Hamilton

Hrají Margot Robbie (Nellie LaRoy), Brad Pitt (Jack Conrad), Samara Weaving, Olivia Wilde, Tobey Maguire (James McKay),a další

The Whale
Darren Aronofsky

827165

The Whale, 2022, celovečerní, 117', US

Samotářský učitel angličtiny Charlie (Brendan Fraser), který váží 270 kg, se pokouší znovu navázat kontakt se svou sedmnáctiletou dcerou Ellie (Sadie Sink). Svou dceru Charlie ztratil, když opustil svou rodinu kvůli milenci, který později zemřel. Charlie pak pokračoval v záchvatovitém přejídání z bolesti a pocitu viny.

RežieDarren Aronofsky

ScénářSamuel D. Hunter

ProdukceAri Handel, Jeremy Dawson a Darren Aronofsky

Hrají Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau, Samantha Morton,a další

6

Pamfír Памфір
Dmytro Sucholytkyj-Sobčuk

672

Pamfír / Памфір, 2022, celovečerní, 100', CL/FR/LU/PL/UA

Obyvatelé odlehlé karpatské vesnice se chystají na malanku, tradiční maškarní slavnost. Právě v té době se po měsících práce v zahraničí vrací domů Leonid, kterému nikdo neřekne jinak než Pamfír. Pro mohutného, málomluvného muže, který vyloudí úsměv na tváři jen zřídkakdy, je rodina vším. Když se jeho syn Nazar dostane do nesnází, Pamfír neváhá, rozhodne se vrátit ke své temné minulosti a naposledy riskovat… Dmytro Sucholytkyj-Sobčuk ve svém sebejistém debutu, zasazeném do barvitého světa ukrajinsko-rumunského pohraničí, zručně kombinuje prvky antické tragédie, westernu i thrilleru a přivádí na plátno jednoho z nejcharizmatičtějších hrdinů poslední doby.

RežieDmytro Sucholytkyj-Sobčuk

ScénářDmytro Sucholytkyj-Sobčuk

Hrají Oleksandr Yatsentyuk, Stanislav Potiak, Ivan Šaran, Solomiya Kyrylova, Olena Chochlatkina,a další

Neznámí The Stranger
Thomas M. Wright

616.69474

Neznámí / The Stranger, 2022, celovečerní, 117', AU

Policajt v utajení se snaží získat důvěru muže podezřelého z vraždy a přimět ho k přiznání. Sám si k němu ale vytvoří intenzivní důvěrný vztah.

RežieThomas M. Wright

ScénářThomas M. Wright

ProdukceEmile Sherman, Kerry Kohansky-Roberts, Rachel Gardner, Joel Edgerton a Iain Canning

Hrají Joel Edgerton, Sean Harris, Ewen Leslie, Jada Alberts, Steve Mouzakis,a další

The Banshees of Inisherin
Martin McDonagh

868.29787

The Banshees of Inisherin, 2022, celovečerní, 109', IE/GB/US

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky.

RežieMartin McDonagh

ScénářMartin McDonagh

ProdukceMartin McDonagh, Peter Czernin a Graham Broadbent

Hrají Colin Farrell (Pádraic Súilleabháin), Brendan Gleeson (Colm Doherty), Barry Keoghan (Dominic Kearney), Kerry Condon (Siobhan Súilleabháin), Gary Lydon (Peadar Kearney),a další