P

Filmy1209

Aquaman a ztracené království Aquaman and the Lost Kingdom
James Wan

Aquaman a ztracené království / Aquaman and the Lost Kingdom, 2023, celovečerní, 115', US

Arthur (Jason Momoa) musí požádat o pomoc svého nevlastního bratra Orma (Patrick Wilson), aby ochránil Atlantidu před Black Mantou (Yahya Abdul-Mateen II), který ve své posedlé snaze pomstít smrt svého otce vypustil ničivou zbraň.

RežieJames Wan

ScénářDavid Leslie Johnson-McGoldrick

ProdukcePeter Safran, James Wan a Rob Cowan

Hrají Jason Momoa (Arthur Curry / Aquaman), Patrick Wilson (King Orm / Ocean Master), Yahya Abdul-Mateen II (David Kane / Black Manta), Dolph Lundgren (King Nereus), Nicole Kidman (Atlanna),a další

To se mi snad zdá Dream Scenario
Kristoffer Borgli

817.3

To se mi snad zdá / Dream Scenario, 2023, celovečerní, 102', US

A hapless family man finds his life turned upside down when millions of strangers suddenly start seeing him in their dreams. When his nighttime appearances take a nightmarish turn, Paul is forced to navigate his newfound stardom.

RežieKristoffer Borgli

ScénářKristoffer Borgli

ProdukceAri Aster, Lars Knudsen, Jacob Jaffke, Nicolas Cage a Tyler Campellone

Hrají Nicolas Cage, Julianne Nicholson, Michael Cera, Dylan Baker, Dylan Gelula,a další

8

Mládí (jaro) Youth (Spring)
Bing Wang

872

Mládí (jaro) / Youth (Spring), 2023, dokumentární, 212', FR/LU/NL

Městečko Zhili, asi 150 km západně od Šanghaje, je jedním ze středisek textilního průmyslu, kam se za prací sjíždějí dvacátníci ze všech rurálních oblastí okolo řeky Jang-c’-ťiang. Ač po celý rok neúnavně pracují v dílnách, žijí v nuzných podmínkách těsných ubytoven, čelí předsudkům rodiny a musejí bojovat o lepší platové podmínky, i v tomto prostředí nacházejí prostor pro vznik prvních lásek a konfliktů, budování přátelství i zakládání nových rodinných svazků. Wang Bing tak prostřednictvím observačních záběrů skládá dohromady vtahující mozaiku intimních okamžiků každodenní reality jedné čínské generace.

RežieBing Wang

ProdukceVincent Wang

Vězení dějin The Prison of History
Jan Gogola ml., Matěj Hrudička

Vězení dějin / The Prison of History, 2023, dokumentární, 92', CZ

Film vstupuje do desítky let uzavřené hradišťské věznice s jejími unikátními prostory dochovanými z 50. let minulého století, aby se zde pokusil propustit historii na svobodu. Procházíme prázdnotou, kterou naplňujeme setkáním s dějinami tváří v tvář. A to prostřednictvím lidí z různých generačních, ideových a sociálních kontextů, kteří jsou s areálem věznice svojí životní zkušeností spjati. Observační situační esej z daného regionu s nadregionálním vyzněním. Hranice Uherského Hradiště totiž přesahují jak mnozí protagonisté, tak i dějinné události nejen nacistického a stalinistického charakteru, které se staly posledními vězni tohoto místa. Bez prožitku minulosti nemáme budoucnost.

RežieJan Gogola ml. a Matěj Hrudička

ProdukceAnna Stránská

Hrají Jiří Svoboda, Jiří Pavlica, Vladimír Kokolia, Ivan Palacký,a další

7

Chybění
Štěpán Pech

775

Chybění, 2023, dokumentární, 82', CZ/SK

Konceptuální vizuální umělec Ján Mančuška zemřel v roce 2011. Za krátkých 39 let své existence však stihl stvořit celou řadu pozoruhodných děl, z nichž mnohá byla vystavena v renomovaných galeriích po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA. Ve své domovině se však jeho tvorba reflektující každodennost, sociální realitu nebo smysl jazyka nikdy srovnatelného věhlasu nedočkala. Společně s dětmi výtvarníka, jenž se nebál konfrontovat veřejnost s otázkou, co je významem umění, se režisér vydává na cestu, jež si klade za cíl nejen se Mančuškovi přiblížit, ale také ho odhalit v dosud nepoznaných odstínech, a zaplnit tak mezery, kterých se v souvislosti s blednoucí vzpomínkou na jeho osobnost objevuje čím dál tím více.

RežieŠtěpán Pech

ScénářŠtěpán Pech

ProdukceMarek Dusil

4

Třetí konec hole Tretí koniec palice
Jaroslav Vojtek

Třetí konec hole / Tretí koniec palice, 2023, dokumentární, 88', SK

Dokumentární mozaiku tvoří čtyři příběhy ze slovenských romských osad. Protagonisté nezapadají ani do majoritní společnosti, ani do vlastní komunity. Důvodem je sexuální orientace, náboženská víra nebo tělesné postižení. Z věcné observace jejich boje o důstojný život je ale patrné, že nezahořkli. Naopak v sobě den co den nacházejí sílu a naději k překonávání běžných překážek a vystupování mimo škatule, do nichž byli situováni druhými lidmi i svým původem. Od ostatních přitom nežádají víc než to, s čímž sami nemají problém – schopnost chápat a přijímat své bližní v jejich jinakosti.

RežieJaroslav Vojtek

ScénářMarek Leščák a Jaroslav Vojtek

Moje nová tvář Is There Any Place for Me, Please?
Jarmila Štuková

82

Moje nová tvář / Is There Any Place for Me, Please?, 2023, dokumentární, 77', CZ

Celovečerní snímek oceňované novinářky Jarmily Štukové a producentky Maji Hamplové přináší ojedinělou osobní výpověď Martiny, která se po brutálním útoku bývalého partnera snaží najít sílu znovu žít. Intimní film z produkce Barletta Productions představuje Martinu jako neobyčejnou ženu, jejíž vnitřní síla a odhodlání ji pomohly překonat to, co je pro mnoho dalších nepředstavitelné. Po útoku oslepla a její život tak, jak ho znala, skončil. Jak žít dál, když vám ze dne na den někdo vymazal vaši tvář?

RežieJarmila Štuková

ScénářMaja Hamplová a Jarmila Štuková

ProdukceMaja Hamplová

Hrají Martina Izingová,a další

Nahatá výchova Naked Education
Liam Royales

4.8

Nahatá výchova / Naked Education, 2023, dokumentární, 50', GB

Teenageři vystupující v tomto cyklu, který navazuje na úspěšný předcházející projekt Naked Attraction, mají možnost klást otázky, týkající se jejich těla, na které se báli zeptat, a je jim poskytnut bezpečný prostor, kde mohou svá těla odhalit, čelit svým obavám a diskutovat o citlivých tématech, jako je stárnutí, kožní onemocnění a jizvy po mastektomii.

RežieLiam Royales

Hrají Yinka Bokinni,a další