P

Filmy1311

Borderlands
Eli Roth

Borderlands, 2024, celovečerní, 102', US

Lilith (Cate Blanchett), nechvalně proslulá lovkyně lidí s tajemnou minulostí, se jen nerada vrací domů na Pandoru, nejchaotičtější planetu v galaxii. Jejím úkolem je najít zmizelou dceru Atlase (Edgar Ramírez), nejmocnějšího zlosyna ve vesmíru. Lilith uzavře nečekané spojenectví s partou psanců – protřelým žoldákem na misi Rolandem (Kevin Hart), nezvladatelnou předčasně dospívající ničitelkou Tiny Tina (Ariana Greenblatt), Tininým nabušeným ochráncem Kriegem (Florian Munteanu), podivínskou vědkyní Tannis (Jamie Lee Curtis), která už viděla všechno, a nesnesitelně přemoudřelým robotem Claptrapem (Jack Black). Společně musí tihle nečekaní hrdinové bojovat s mimozemským druhem a nebezpečnými bandity, aby odhalili jedno z nejtřaskavějších tajemství Pandory. Osud vesmíru by mohl být v jejich rukou – ale oni budou bojovat za něco víc: jeden za druhého.

RežieEli Roth

ScénářCraig Mazin a Eli Roth

ProdukceAvi Arad a Erik Feig

Hrají Cate Blanchett, Kevin Hart, Jack Black, Jamie Lee Curtis, Ariana Greenblatt,a další

Dívka s jehlicí The Girl with the Needle
Magnus von Horn

80

Dívka s jehlicí / The Girl with the Needle, 2024, celovečerní, 115', DK/PL/SE

Kodaň, těsně po první světové válce. Mladá Karolina pracuje jako švadlena v továrně. Její manžel je pohřešovaný, ale pro ni už dávno mrtvý. Krátkou naději na nové manželství zhatí matka nastávajícího ženicha, s poukazem na Karolinin dělnický původ. Žena tak zůstává sama a těhotná. V této tísnivé situaci se setkává s Dagmar, majitelkou cukrárny a překupnicí dětí. Mezi ženami vzniká zvláštní vztah… Dívka s jehlicí je sociální drama v kulisách expresionistického hororu. Magnus von Horn zpřítomňuje hrůzy poválečné Evropy, jejichž ozvěny můžeme vnímat i v současné době.

RežieMagnus von Horn

ScénářMagnus von Horn a Line Langebek

ProdukceMalene Blenkov a Mariusz Włodarski

Hrají Victoria Carmen Sonne, Trine Dyrholm, Besir Zeciri, Joachim Fjelstrup, Tessa Hoder,a další

Xoftex
Noaz Deshe

37

Xoftex, 2024, celovečerní, 99', FR/DE

Xoftex je uprchlický tábor kdesi v Řecku, kde syrští a palestinští uprchlíci čekají na vytoužený azyl. Přestávky mezi jednáními s imigračním úřadem si Nasser a jeho přátelé krátí natáčením satirických skečů a přípravami na natáčení zombie hororu. Jenže realita tábora může horor připomínat sama o sobě. Napětí mezi jeho obyvateli stoupá a každý další konflikt jako by ubral jednu cihlu ze zdi, která odděluje realitu a sen, nebo chcete-li, noční můru. Útržky skutečnosti, humor i nepředstavitelné utrpení lidí, kteří riskují život, aby opustili vlastní zemi, se slévají do explozivní, místy surrealistické podívané, jež vyzývá diváka, aby se jí nechal unést a nahlédl do života imigrantů tak, jak se mu nikdy dříve nepoštěstilo.

RežieNoaz Deshe

ScénářNoaz Deshe a Babak Jalali

ProdukceNoaz Deshe, Andro Steinborn, Jordan Tappis a Beau Willimon

Hrají Abdulrahman Diab, Osama Hafiry, Jalal Albaroudi, Mouataz Alshaltouh, Amal Omran,a další

Až na věky Elskling
Lilja Ingolfsdottir

85

Až na věky / Elskling, 2024, celovečerní, 101', NO

Zatímco Sigmund je neustále na cestách, Marie svou kariéru kloubí s péčí o děti a domácnost. Jako mnoho jiných vztahů i ten jejich začal zamilovaností a souzněním, léta manželského soužití však přinesla neshody. Je to nakonec Sigmund, kdo požádá o rozvod, a Marie je nucena čelit svým největším obavám. Na první pohled rozvodové drama, debut scenáristky a režisérky Liljy Ingolfsdottir, je však něčím víc – mnohovrstevnatou charakterovou studií ženy, kterou krize přivede k sebepoznání. Až na věky​ nepřináší příběh o hledání pravé lásky, ale naopak svěžím způsobem zkoumá současné představy o romantických vztazích, rovnosti ve vztahu i síle ženství.

RežieLilja Ingolfsdottir

ScénářLilja Ingolfsdottir

ProdukceThomas Robsahm

Hrají Helga Guren, Oddgeir Thune, Heidi Gjermundsen Broch, Marte Magnusdotter Solem, Elisabeth Sand,a další

Šelma The Beast
Bertrand Bonello

586.787

Šelma / The Beast, 2023, celovečerní, 146', CA/FR

Umělá inteligence převzala kontrolu nad lidstvem a postavila emoce mimo zákon. Gabrielle proto musí podstoupit zvláštní očistu DNA a vrátit se do svých minulých životů. Ať už procitne v roce 1910, 2014 nebo ve své současnosti roku 2044, pokaždé jí zkříží cestu osudový Louis i tajuplné vědomí blížící se katastrofy. Vizionářské sci-fi Bertranda Bonella na motivy povídky Henryho Jamese vypráví o magnetické přitažlivosti mimo čas a prostor, o strachu milovat i o dystopické budoucnosti, do níž se řítí současný svět. Léa Seydoux a George MacKay oplývají jedinečnou chemií, která je stejně hořlavá jako celuloid a stejně zneklidňující jako úsměvy modrookých panenek.

RežieBertrand Bonello

ScénářBertrand Bonello, Guillaume Bréaud a Benjamin Charbit

ProdukceJustin Taurand a Bertrand Bonello

Hrají Léa Seydoux, George MacKay, Guslagie Malanda, Dasha Nekrasova, Elina Löwensohn,a další

Vysvětlení všeho Magyarázat mindenre
Gábor Reisz

787.7

Vysvětlení všeho / Magyarázat mindenre, 2023, celovečerní, 152', HU/SK

Maturitní zkouška. Otázka. Panika, horko, pot. Mladý Ábel hledá slova, když v tom mu učitel položí zdánlivě nevinnou otázku, která změní vše. Gábor Reisz se ve svém třetím celovečerním filmu vztahuje k současné situaci v Maďarsku – vzhledem ke stále se zvětšujícímu společenskému pnutí napříč světem je však jeho snímek bohužel univerzální. Téma názorové rozdělenosti, které k explozi stačí už jen málo, Reisz zobrazuje s civilní lehkostí a humorem. Neskrývá ale hluboké a těžko zacelitelné rány, rozdělující kromě cizích lidí i rodiny. Snímek vyhrál cenu za nejlepší film v sekci Orizzonti na loňském festivalu v Benátkách.

RežieGábor Reisz

ScénářGábor Reisz a Éva Schulze

ProdukceJúlia Berkes

Hrají Adonyi-Walsh Gáspár, István Znamenák, András Rusznák, Krisztina Urbanovits, Eliza Sodró,a další

Lidé v zimním spánku The Human Hibernation
Anna Cornudella Castro

60

Lidé v zimním spánku / The Human Hibernation, 2024, celovečerní, 90', ES

Ve světě, kde za každou popínavou rostlinou číhá překvapení, upadají do zimního spánku nejen zvířata, ale i lidé. A když z něj procitnou předčasně, může to mít tragické následky. Na Berlinale oceněný debut rozjímavě sleduje lidské společenství, jehož hibernace může být pouhým přežitkem, který ale zároveň přináší do života komunity potřebné zklidnění. Magický a mimořádně soustředěný film akcentuje kouzlo těch nejobyčejnějších činností a dotýká se elementárních principů naší existence. Postavy imaginativního filmu s puncem mysteria nacházíme v neustálém procesu hledání – a v mimořádně organickém a smyslném filmu se do pozice badatelů dostáváme i my.

RežieAnna Cornudella Castro

ScénářAnna Cornudella Castro a Lluís Sellarès

Hrají Clara Muck Dietrich, Janet Hubbell, Neil O'Neil,a další

Oslava Proslava
Bruno Anković

50

Oslava / Proslava, 2024, celovečerní, 86', HR/QA

Celovečerní debut Bruna Ankoviče je situován do prostředí chudé chorvatské vesnice mezi lety 1926 a 1945. Nekončící chudoba, opětovné změny státního zřízení a války prostoupily lesy a zavalily místo mlhou, zatemňující vidinu na lepší zítřky. Těžký život na vesnici zakusil i Mijo. Poté co jeho nevinnou dětskou duši obtěžkal okolní svět a nelidské příkazy, podlehl falešnému lesku pravicové ideologie. Stejnojmenná adaptace úspěšné knihy Damira Karakaše přináší nádherné scenerie rurální krajiny, ale i svědectví o krutosti všedního dne a příčiny, které z nevinných lidí dělají snadnou kořist ideologických věrozvěstů.

RežieBruno Anković

ScénářJelena Paljan

ProdukceRea Rajcic

Hrají Bernard Tomić, Krešimir Mikić, Klara Fiolić, Izudin Bajrović, Rakan Rushaidat,a další