P

Festivaly154

Šťastně až na věky, 2022, 98', CZ Punk Film
Nedávno si odbyl svou distribuční premiéru soutěžní dokument sekce Česká radost z loňské Ji.Hlavy Šťastně až na věky. Režisérka Jana Počtová tentokrát tvoří encyklopedii možností milostných vztahů, která obsahuje zatím jen pár hesel. Em jako... milenka, pé jako... polyamorie a té jako Tinder? Tak to je na superlajk! 
Korzet, 2022, 113', AT/FR/DE/LU CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál
Císařovnu Sissi jsme v různých zpracováních viděli už nastokrát, a přece ji v novém filmu Korzet z autorské režie Marie Kreutzer spatříme jako poprvé a docela jinak. Jako drzou panovnici, která s věkem ztratila skrupule a nepřeje si nic víc, než vyletět ze své vznešené kůže a stát se člověkem z masa a kostí.
Pamfír, 2022, 100', CL/FR/LU/PL/UA Warszawski Festiwal Filmowy
Zapadlé vesničky na rumunsko-ukrajinské hranici: státní aparát tu má mizivou moc a ve vodách šedé ekonomiky je pro zisk často potřeba podstoupit nepřiměřenou míru rizika. Pašerák Leonid o tom ví svoje – zabezpečit rodinu, aniž by ji černým řemeslem ohrozil, není vůbec snadné.
Letní filmová škola recykluje, ale nejde jí to mít za zlé – ať už pro loňské posunutí KVIFF, kvůli kterému se výběr tehdejších novot do Uherského Hradiště nedostal, nebo vlivem současné covidové a ekonomické situace. V rámci sekce “České a slovenské novinky” tak uvedla i snímky, které mají svou premiéru už dávno za sebou.
Aftersun, 2022, 96', GB KVIFF
V posledním segmentu letošních Varů lehce projdeme nejlepší snímky sekce Horizonty, co nenápadně halabala propluly programem a jako vzácné perly se zatřpytily na každého, kdo jim dal šanci. Jejich kvality dokazuje i dlouhodobé kvašení v diváckých myslích, a to měsíce po skončení festivalu. Tak kdo nakonec vyhrál?
Takové to léto, 2022, 137', CA Metafilms
Jak se říká mladé ženě, která uspokojí celé fotbalové mužstvo? Nijak. Stejně jako nemáme výraz pro stádo nadržených sportovců, není potřeba dávat nálepku nikomu z účastníků takových sexuálních radovánek. Daleko nejtěžší totiž někdy bývá věnovat druhým bezpředsudnečnou pozornost a jenom naslouchat. Jak na to ukazuje další film ze sekce Horizonty.
Mutzenbacherová, 2022, 100', AT Ruth Beckermann Filmproduktion
Cože? Příležitost kopnout si bez skrupulí do primitivního patriarchátu? Podržte mi vozík!
A Love Song, 2022, 81', US Cow Hip Films
Sekce Horizonty obsahuje již tradičně výběr nejzajímavějších titulů aktuální sezóny ze současné světové produkce. A ani letos tomu nebylo jinak.