P

Premiéry347

Bó se bójí – života, světa a především své mámy. Aerofilms ze stáje A24 díky bohu odchytli do českých kin pitoreskně temnou artovku Ariho Astera a naše redakce po týdnech zotavovacího retreatu přináší monstrčlánek s pokusy o analýzu, reflexi i subjektivní dojmy. Konkluze je jasná – tyto tři hodiny mistrovského nitrozpytu v rozmáchlé formalistické manýře by si neměl žádný cinefil nechat jen tak utéct. Mami!
Tár, 2022, 158', US Florian Hoffmeister / Focus Features
„Peklo jsou ti druzí,“ hlásá hojně citovaný výrok Jeana-Paula Sartra. Nejde ani tak o odsudek, jako spíš lakonické shrnutí Sartrovy filozofie osobnosti. V Bytí a nicotě pojímá já jako neustále se vymezující individualitu, svobodu, kterou ostatní zatěžují výkladem. Druzí nás soudí, ale i chválí. Stáváme se někým: učitelkou, matkou, dirigentkou. Ale co když ve skutečnosti toužíme být nikým? I o takové touze je film Tár.
Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, 2023, 134', US Paramount Pictures
Hollywoodský popkorn maže dvacet let trvající odmlku a zas jednou testuje látkový bazének her na hrdiny. Po šílenství s režijním dohledem Courtneyho Solomona a tváří Jeremyho Ironse z roku 2000 přichází trikově aktualizovaná, tvářemi moderní a zápletkou staromilská verze klasických "dýendýček" s podtitulem "Čest zlodějů". Dosáhne high–fantasy verze Dannyho parťáků (2001) této předem avizované cti, a když ne u filmového klubu, tak alespoň u středoproudého diváctva?
Strážci Galaxie: Volume 3, 2023, 150', US Marvel
James Gunn končí svou desetiletou kariéru v otěžích MCU a loučí se v na první pohled velkolepém stylu, pod kterým bublá stále téže řeka. Gunn v nastřelených dvou a půl hodinách utahuje třetí díl dobrodružného blockbusteru s postavami starými i novými, sympatickými i otravnými, těmi, co v roce 2014 otřásly Marvelem nečekanou originalitou i svěžestí. Jsou stále relevantní v této dekádě? A neustále přetřásané outsiderství – zajímá ještě někoho?
Velké nic, 2023, 103', CZ Adam Hříbal / Hypermarket Film
Po třech letech od propuknutí pandemie Covid-19 vstupuje do českých kin nový dokumentární snímek Víta Klusáka. Kromě tragikomediální reflexe a kronikařiny dvou let nebývalého společenského zemětřesení s sebou nese i varování nad současným stavem věcí, což částečně prozrazuje už ve svém názvu. Nápověd k rozklíčování témat a vzkazů díla je vícero, ponořme se proto zpět do časů ztráty kontroly, jistoty, hodnot. Nejsou zas tak daleko.
Shazam! Hněv bohů, 2023, 130', US Vertical Entertainment
DC komiksový vesmír má nový přírůstek. Zajímá to někoho? Vyzná se ještě někdo v jeho souvislostech a zákonitostech? A jsou vůbec nějaké?
Creed III, 2023, 116', US Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
Na dveře tuzemských kinosálů klepe třetí zástupce filmového žánru nespokojených mužů pojmenovaných po bozích a synech králů řecké mytologie, co v potemnělých arénách rozdávají pěsti protivníkům i vnitřním démonům. Třetí pokračování série Creed zasílá pravolevé háky v rozmáchlém stylu: dostaneme strhující zápasy točené na IMAX kamery, kapky potu ve zpomalených záběrech, stárnoucí afroamerické železo, co nerezaví, kopu product placementu, ale taky nejedno překvapení. Sly se po druhém dílu odstěhoval do Humpolce, Michael B. Jordan kouzlí před kamerou a poprvé i za ní. Boxujte! A pijte u toho jen tu nejlepší whisky.
Velryba, 2022, 117', US A24 / Protozoa Pictures
Charlie je raněná ryba s velkým srdcem, ztracená pod tlustou vrstvou tuku, smutku a viny. Setkáváme se s ním v omezeném prostoru několika pokojů a verandy, kam se zvládne dovalit, a v omezeném čase posledních dní, které mu v kritickém stádiu obezity zbývají.