P

Premiéry333

Fabelmanovi, 2022, 151', US Universal Pictures
Fablemanovi jsou židovskou rodinou prodírající se možnostmi nedozírnou Amerikou přelomu padesátých a šedesátých let. Steven Spielberg se ve svém autobiografickém snímku zase jednou pokouší o filmařskou masterclass, kde ždíme emoce a akcentuje velké pravdy s patosovým medem, namazaným kolem autorské pusy. Tak jaká, máme tu další snímek oživlý tou pověstnou spielbergovskou magií?
Světlonoc, 2022, 109', CZ/SK Forum Film
Nvotová se pustila na tenký led s novým filmovým počinem, který by měl potenciál rozkrýt a hodnotně zpracovat ožehavá témata. Dotýká se násilí na ženách v souvislosti se střetem křesťanské ideologie a přeživších pozůstatků pohanství. Pokouší se odhalit podstatu čarodějnictví pod nánosem démonizace a zavilých předsudků v kolektivní mysli vesničanů. Jenže výsledkem je spíš příliš velké sousto pořádně přitažené za vlasy a rozžvýkané před užaslými zraky publika. Světlonoc po sobě zanechává pachuť ukřičeného novopohanství a zmatečného klouzání po povrchu ženské problematiky.
Black Panther: Wakanda nechť žije, 2022, 161', US Marvel Studios
Marvel aktuálně ukončuje kvalitativně oscilující čtvrtou fázi své tovární manufaktury, počíná tak s hromotným řevem, dalším bohatým rozpočtem a po všech stranách ambiciózně rozmáchlým filmovým pokračováním. To se muselo vyrovnat s hned několika ranami osudu: pandemickou stopkou celosvětové filmové produkce a tragickým úmrtím Chadwicka Bosemana, ikonického Černého pantera ze snímku z roku 2018, který po traumatech posledních let působí jako příběh z daleké doby jiného světa.
Běžná selhání, 2022, 85', CZ/HU/IT/SK Xova Film
„Pozorně poslouchej!“ opakuje rozbitý hrací automat v dětském koutku obchoďáku, kam Silva odložila svého syna, aby se po rodičovském střetu mohla vyplakat o samotě. Den, během nějž se odehrávají příběhy Hany, Terezy a Silvy, je časem, kdy „Pozorně poslouchej!“ přichází o svou moc. Staré a nefunkční se dostává do kolize s novým pořádkem. Ten se neohrabaně líhne na svět a tříští u toho svou nepohodlnou skořápku. Tříští se i nebe nad Prahou, které protrhla zlověstně vyhlížející aurora…
Black Adam, 2022, 125', US Warner Bros
DC přihazuje na roztodivnou kupičku svých „post-JLA“ komiksovek další položku. Black Adam přináší do hry svalovinu Dwayna Johnsona a nabízející se návaznost na kolegu Shazama. Renesance myšlenky na komiksové univerzum se ale kupodivu nekoná.
Peru, vařim, drhnu, máchám Warner Bros.
Tento týden vyšel v Respektu článek o nespolehlivosti lidské paměti, falešných vzpomínkách a o tom, jaké důsledky má tato "nedokonalost" na každodenní život. Text o tom, jak křehké jsou naše vzpomínky, postavil autor na pokusu ze šedesátých let minulého století. Alice a Jack Chamberovi (Florence Pugh a Harry Styles) si svoji vysněnou idylku pěstují už o deset let dříve. Jak spolu tyto zcela odlišné informace souvisí?
Hrrr na ně! J.B.J. Film
Produkčně největší filmová událost tuzemí za dlouhá desetiletí, možná nejgigantičtější vůbec? Film, deskovka, počítačová hra a knížka s augumentovanou realitou i předmluvou legendárního pana Boreše? Olbřímí projekt za pět set mega s hollywoodskou soupiskou ansámblu pod vedením Petra Jákla se řítí do českých i amerických kinosálů a řemdihy řinčí!
Nene, 2022, 135', US Universal Pictures
Jordan Peele zas jednou útočí na živočišný strach a cinefilní uznání najednou. S hororovým pojednáním o roli Afroameričanů v severoamerické společnosti v Uteč (2017) a výtahem sociálních propastí v My (2019) si připisuje do biografie další myšlenkově bohaté dílo, nakrúcené na IMAX kamery s tajemným létajícím talířem v oblacích. Vyhraje celuloid, nebo digitál? Chlápek na koni, či tajuplná emzácká síla? Homo sapiens, nebo příroda? A hlavně – je Nene onou očekávanou letní peckou?