P

Mimokino, 12. říjen 2022 14:28Call him by his nameRecenze epizody Pán přílivů (2022, 67', US) série House of the Dragon

Král Viserys vyslovil na konci posledního dílu smělé přání, aby konečně ustaly nevraživé spory mezi členy jeho rodiny. A co na to ostatní?
Pán přílivů, 2022, 67', US Home Box Office (HBO)
RECENZE (JS) — Čas ve světě Písně ledu a ohně nehojí, nicméně běžet nepřestává. Od zoufalého a neúspěšného pokusu královny Alicent pomstít ztrátu oka jejího syna uběhlo přes 6 let. Přibližně stejnou dobu neviděla málemkrálovna Rhaenys svého chotě Corlyse, pána Náplavomarky. Tomu navíc v bojí přejelo krk ostří korzárské dýky, což v jeho těle vyvolalo horečku krve. A i když lze jeho návrat očekávat do tří dnů, začínají se objevovat první úvahy o tom, kdo v případě jeho smrti usedne na trůn z naplaveného dřeva. Přešlapovat na místě se nemusí vyplatit. Na vyčkávání není prostor.
Home Box Office (HBO)
Do popředí se tak znovu dostává otázka bastardské povahy potomků princezny Rhaenyry a nejhlasitěji zaznívá z úst Corlysova bratra Vaemonda. Byl to přitom on sám, kdo ještě v minulé episodě chlácholil malého Luceryse Velaryona a utvrzoval ho v jeho nezpochybnitelném nároku. Dnes je ale všechno jinak. Hlavní pozornost se proto obrací na krále Viseryse. Jenže ten pro svoji chorobu v terminálním stádiu vládne skrze svého pobočníka a manželku Alicent. Úchvatné fyzické herectví Paddyho Considinea bere dech a katapultuje vývoj jeho postavy mezi nejzajímavější příběhy celé série. Obecně jsou výkony všech jeho kolegů a kolegyň vymazlené do nejmenších detailů a je radost sledovat jejich reakce, výrazy a pohledy, i když třeba jen stojí v davu.

Ona precizní práce s detaily (sledování děje skrze sedmicípou výzdobu paláce, choreografie slavnostní večeře, nájezdy kamery do místností) může za to, že si už v osmém dílu smíme vychutnávat okamžitě kultovní scény (výslech služebné nebo nejdoslovnější ztvárnění, že jednooký mezi slepými králem), které korunuje ta, v níž dveřmi vynáší chřadnoucího panovníka právě ve chvíli, kdy k večeři přináší pečené sele.
Home Box Office (HBO)
Jak roky plynou a zlehka se začínají objevovat udobřovací tendence mezi královnou Alicent a princeznou Rhaenyrou, jejich teď skoro dospělé děti (snad jediná výtka, že dospělí princové Aegon a Aemond se vzhledem spíše podobají na mladší já toho druhého) jsou drsnou připomínkou, že prim hlavního konfliktu hrají dávno jiní. Tak dlouho se holt dva tahají o pilu, až přeřežou strom. A hlavní otázka zůstává, má lásko, král je mrtev, ať žije...?☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Chrochtám blahem a proklínám zatím předpokládané uvedení druhé série až v roce 2024. Dafuq?

9 Jak hodnotíme?

9

Pán přílivů The Lord of the Tides
Miguel Sapochnik

9899.3

Pán přílivů / The Lord of the Tides, 2022, epizoda série 1, 67', US

UvedeNe, 9. říjen 2022 — HBO Max

RežieMiguel Sapochnik

ScénářSara Hess

ProdukceAlexis Raben, Karen Wacker, Kevin Lau a Gabe Fonseca

Hrají Paddy Considine (král Viserys Targaryen), Olivia Cooke (královna Alicent Hightower), Emma D'Arcy (princezna Rhaenyra Targaryen), Eve Best (princezna Rhaenys Targaryen), Sonoja Mizuno (Mysaria), a další

Hodnocení zbytku redakce:

9
AH — Draci hrají endgame áčkové ligy, ukázkové shakespearovské drama z Driftmarku posouvají ještě o úroveň dál a z té pět dílů bobtnající rány už stříká hnis všemi směry. Totální pecka.
Další články z kategorie Mimokino:
Více