P

Premiéry, 17. listopad 2016 15:58 aktualizováno 28. červen 2017 15:49Fantastická franšíza a jak ji zpeněžitRecenze filmu Fantastická zvířata a kde je najít (2016, 133', GB/US)

Warněři útočí na diváckou nostalgii a divácké peněženky – po pěti letech pomlky s dlouhým nádechem přichází první díl série o dramatických událostech mezi Brumbálem a Grindelwaldem. Dokázala vkusná stylizace do třicátých let a přesun na západní kontinent položit základ dalšího archetypálního velkopříběhu z mysli J. K. Rowling? Jak se zapletl postavový origin se základy učebnice o kouzelných tvorech? Trend fanouškovství a značkových restartů popisujeme v naší makrorecenzi:
Fantastická zvířata a kde je najít, 2016, 133', GB/US © 2015 Warner Bros.
RECENZE (AH) — Zvířatům chybí kompatibilita mezi Rowlingovou a Yatesem – oba se vypravěčsky rozbíjí o základní přesvědčivost děje v potenciálně vysoce zajímavém světě settingu patřícího do topky nejzajímavějších filmových značek. Settingu, na kterého se nejnovější "potterovský" blockbuster dívá z jiného úhlu a v jiném čase – povstání skřítků jako podřadné rasy je v nedohlednu, místo toho se kreslí paralely na "černošskou otázku" americké společnosti, která se vůbec na svět kouzel dívá pro sebe typicky: přivezeš si v kufru zvěřinu a podvádíš u clení při příjezdu na naši posvátnou půdu? Kouzelník nekouzelník – tak fajn, teď chcípneš. Proč ne, federativní pohled na svět mudlů nemágů a "těch druhých" je jiný, zajímavý a má v ději smysl.
© 2015 Warner Bros.

Co v něm ale smysl nemá jsou samotná zvířata, výplody kvalitativně oscilujícího CGI, která jsou povětšinou modelovaná vynalézavě a s promyšleným sound designem. Proč se ale snímek celou první půli věnuje expozici funkcí kouzelnického světa 30. let a v druhé se na všerůzné bestie vykašle a rychle pospíchá dovyprávět hlavní linku o zlém černokněžníkovi? Jestli si tento dramaturgický fakt Rowlingová uvědomila taky a rychle do svého mágomegamixu zamíchala obřího ptáka (byla to odrůda hypogryfa?), kterého chce Scamander vypustit v Arizoně a který v závěru snímku deus-ex-machina stylem zachrání den? To je zbytečná facka logicky smýšlícímu divákovi.

Grindelwald tak působí jako vychtěně narostlé podhoubí, které se proline dalšími čtvery installmenty a studiové příjmy dál potečou – bodejť by ne, když fandové v sedačkách nadskakují při každém vyslovení dobře známého jména potterovské doby. Proč ale ze Zvířat nevznikla opravdová žánrovka o chytání exotických tvorů, nebo ještě lépe minisérie, proč ještě není sportovní drama o famfrpálu, válečný epos z první světové války o bojích s ukrajinskými draky, proč není spin-off brumbálovy armády? Je sto cest, jak se fandům zavděčit a obratně natočit film s jasným, jednoduchým cílem. Zvířata toho i přes super casting a pár výborných epizodek bohužel nejsou příkladem.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Yates baví na první dobrou publikum všeho věku, pod kouzelnickou slupkou mu ale film vypadává z ruky a dramaturgických přešlapů se stopáží lineárně přibývá. Jestliže vychtěná chemie mezi hlavními hrdiny funguje tak nějak napůl, o přesvědčivost děje a vedlejších postav se už ani polemizovat nedá. Mrhání potenciály potterovských světů, směřující k dalšímu epickému konklužé s Grindelwaldem – na druhou stranu.. souboj Brumbála s Gellertem na pozadí náckovské bitvy o Berlín? Accio Hitler? Sem s tím!

5 Jak hodnotíme?

RECENZE (JB) — Roste nám tu solidní prequeloidní univerzum. Warneři si můžou mnout ruce, zadělali na šňůru potterovských filmů a teď už je jen musí pravidelně sypat z rukávu. A pokud reakce každého vyspělého i nevyspělého potteromaniaka byly jako ta moje, bude to úspěch jako hrom, aneb začíná to zvířaty a skončí to (doufejme) Brumbálovým duelem s Grindelwaldem. Kdo by tohle nechtěl vidět.

Stejně samozřejmě uvažuje hlavounstvo u Warnerů a vyhasínající fandovské železo řádně kuje. Presumpce viny z prospěchářského ždímání značky je na místě, jenže J. K. Rowlingová psala scénář, a i když je poměrně znát, že je její první, je jakousi minizárukou toho, že film o Mloku Scamanderovi nebude prostopášná zneužívačka fanoušků. A pod banálním příběhem, pod zbytečně nabobtnalým finále a povedeným, ale přebujelým CGI, jako by vážně vězelo tlukoucí srdce, jako by vykvétaly živoucí postavy, které jsou jen svázáné hollywoodskými šponovačkami.
© 2015 Warner Bros.

Objektivně lze Zvířatům vyčíst spoustu věcí, zbytečně se tu rozvíjí bombastické dějové linky a postavy přehršli děje strádají, jen aby ve výsledku všechno skončilo jaksi napůl. Film nemá valný přínos potterovskému světu a bez jeho propriet by byl poměrně řadovou fantasy, laťku ale drží vynikající herectvo s příjemnou chemií a boží CGI zvířena. V prvé řadě je to záležitost pro fandy a až ve druhé, třetí a padesáté pro všechny ostatní.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JB) — Upřímně, bylo fajn se vrátit. Magie potterovského světa pořád funguje a J.K. ji možná na filmovém plátně trochu neohrabaně, ale rozhodně úspěšně oživuje. Fantastická zvířata jsou sama o sobě veskrze průměrným filmem, který má šanci uhranout v podstatě jenom fanoušky, tudíž těžko hodnotit objektivně. Na konci jsem byl dojat.

7 Jak hodnotíme?

RECENZE (LK) — Proč by se měl někdo tvářit, že Fantastická zvířata stojí ještě na něčem víc, než na nostalgické fascinaci důvěrně známým a přitom úplně odznovu odhalovaným kouzelnickým světem? A proč by se měl někdo tvářit, že to vadí?

Nový film z potteráckého universa (které se jistě bude dále rozrůstat) je tak trochu královna Koloběžka. Půlka kouzelných potvor je výborná, druhá dosahuje – možná ne CGIkem, ale charakterem určitě – kvalit novorozeněte z Twilightu; casting hlavních postav se povedl, většina vedlejších vyvolává spíš nezájem a zanechává hořkou pachuť promarněné šance; scénář je promyšlený a plyne, nicméně místy se zadrhává a musí ho nakopávat výborný Redmayne a Waterstonová, doplněni taky skvělým Foglerem (ten tlustý chlápek). Ale co jako?
© 2015 Warner Bros.

Ústřední dvojice je nenuceně odzbrojující, výpravou film jede na naprosto bezpečné vysoké vlně a šťastlivě se vyhýbá propadům do nejhorších potteroidních klišé (i když jsou kolikrát zatraceně blízko). Navíc, po mozkomorech a hadím chlápkovi bez nosu přichází konečně další věc ze světa magie, která je upřímně děsuplná a sedmiletou holčičku v řadě za mnou bude týden strašit ve snech.

I proto jsou Fantastická zvířata možná ne ohromnou, ale dost solidní zábavou pro všechny, pro které příběh neskončil bitkou o Bradavice a vilným off-screen pohledem Ruperta Grinta špatně namaskovaného do role rozněžněného rodiče ve středních letech.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (LK) — ~SEDUM!~ Život je příliš krátký na to, abyste nešli na nového Pottera. Kdo říká něco jiného, ten kecá. Accio popcorn! Ehrm.

7 Jak hodnotíme?

5
7
7
6
6

Fantastická zvířata a kde je najít Fantastic Beasts and Where to Find Them
David Yates

6737.27466

Fantastická zvířata a kde je najít / Fantastic Beasts and Where to Find Them, 2016, celovečerní, 133', GB/US

UvedeČt, 17. listopad 2016 — Vertical Entertainment

RežieDavid Yates

ScénářJ. K. Rowling

Hrají Eddie Redmayne (Newt Scamander), Colin Farrell (Percival Graves), Ron Perlman (Gnarlack), Katherine Waterston (Porpentina Goldstein), Alison Sudol (Queenie Goldstein), a další

Další články z kategorie Premiéry:
Více