P

Festivaly — 69th Berlinale, 3. říjen 2019 15:46Systém narušitelkyRecenze filmu Narušitel systému (2019, 118', DE)

Pro účely říjnové premiéry lovíme alespoň krátce v paměti zásah berlínského bůžka chaosu a výchovného zmaru. Zas tak těžké to není, jen zvuková stopa sama o sobě totiž prorazila hodně, hodně hluboko. 
Narušitel systému, 2019, 118', DE © Beta Cinema GmbH
RECENZE (LK) — Od člověka, co obvykle potřebuje Lexáč i na stoosmdesátou reprízu Přátel to možná není úplně vypovídající komentář, ale Narušitel(ka) systému Nory Fingscheidt je antiterapie, nikoliv pro slabší povahy. Fingshcheid, respektive jí zabíraná (bez diskuse výborná) dětská herečka Helena Zengel, tvoří výmluvnou táhlou epizodu ze života nevychovatelné Benni tak, jak ho prožívají aktéři příběhu: s obrovskou dávkou řevu a desítkami znova a znova promarněných šancí. Frustrace a bezmoc až na prvním místě.
© Beta Cinema GmbH

Televizní, ale často roztřesená kamera, před kterou Helena Zengel v roli Benni dominuje (opět nejde nedodat, že nejen vizuálně, ale i z hlediska zvukového prostoru), hází na stůl jednoduchou premisu a přímočarý scénář bez dalšího východiska: přes veškerou péči a pozornost ke zdrojům traumat, navzdory upřímné snaze – a snad i lásce – sociálních pracovníků, na samém vršku hory ztroskotaných nových přístupů a posledních pokusů existují děti bez budoucnosti.

Benni je útěkářka, ničitelka, agresorka, přesto není nesnadné s ní soucítit. Nefalšovaně niterná obava z toho, co nemyslitelného devítiletá dívenka provede dalšího, je novým, nevítaným pocitem, který se v kině jen tak nezažívá. Reálnější už to nebude, leda byste se sami dali na sociální práci.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (LK) — Nora Fingscheidt přes dokonalou malou Helenu Zengel ukazuje uřvanou beznaděj dětské nezvladatelnosti: v kontrastu s probliky intenzivní svobody a něhy, kterou Benni nechá příležitostně zažít, je o to víc frustrující.

7 Jak hodnotíme?

7

Narušitel systému Systemsprenger
Nora Fingscheidt

7807.89589

Narušitel systému / Systemsprenger, 2019, celovečerní, 118', DE

UvedeČt, 3. říjen 2019 — Film Europe
Pá, 22. únor 2019 — 69th Berlinale
Po, 1. červenec 2019 — 54th KVIFF

RežieNora Fingscheidt

ScénářNora Fingscheidt

Hrají Helena Zengel (Benni), Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, Gabriela Maria Schmeide, Melanie Straub, a další

Hodnocení zbytku redakce:

6
5
Další články z kategorie Festivaly:
Více