P

Karlovy Vary International Film Festival

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A (tj. nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů) například spolu s festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách, San Sebastianu, Moskvě, Montrealu, Šanghaji nebo Tokiu. Mezi filmaři, buyery, distributory, sales agenty a novináři je považován za nejdůležitější událost ve střední a východní Evropě vůbec.

Festival představí každoročně na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní filmoví tvůrci. MFF Karlovy Vary je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí svým návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb.

K významným laureátům z uplynulých let patří herci Robert Redford, Robert de Niro, Michael Douglas, Danny DeVito, John Malkovich, Harvey Keitel, Morgan Freeman, Liv Ullmann, Judi Dench, Susan Sarandon, John Travolta, Mel Gibson, režiséři William Friedkin, Miloš Forman, Stephen Frears, Nikita Michalkov, Roman Polanski, Ivan Passer, Oliver Stone, Carlos Saura, Franco Zeffirelli či producenti Saul Zaentz nebo Robert K. Shaye.

Ročníky

Fri
Jun
30
Sat
Jul
8

57 KVIFF

Bod obnovy
Úsvit
Hadí plyn
Minulé životy

Fri
Jul
1
Sat
Jul
9

56 KVIFF

A pak přišla láska...
Drii Winter
V prach se navrátíš
Men

Fri
Aug
20
Sat
Aug
28

55 KVIFF

Nejhorší člověk na světě
Every Single Minute
Vortex
Zelený rytíř

Fri
Jun
28
Sun
Jul
7

54 KVIFF

Forman vs. Forman
Apollo 11
Papicha
Ke hvězdám

Fri
Jun
29
Sat
Jul
7

53 KVIFF

Tísňové volání
Muž, který zabil Dona Quijota
Mandy
Beze stop

Ať už jsou tady!..

Fri
Jun
30
Sat
Jul
8

52 KVIFF

Případ Nile Hilton
A Ghost Story
Střemhlav
Happy End

Po patnácti letech vyhrál hlavní soutěž karlovarského festivalu domácí ..

Fri
Jul
1
Sat
Jul
9

51 KVIFF

Café Society
Fuocoammare (Požár na moři)
Normální autistický film
Paterson

Festivalové poroty ocenily 9. července 2016 nejlepší filmy 51. MFF Karl..

Thu
Jul
2
Sat
Jul
11

50 KVIFF

Humr
Kobry a užovky
Mládí
Slow West

Festivalové poroty ocenily 11. července 2015 nejlepší filmy 50. MFF Kar..

Thu
Jul
3
Sat
Jul
12

49 KVIFF

Výchozí bod

Festivalové poroty ocenily 12. července 2014 nejlepší filmy 49. MFF Kar..

Uvedené snímky

Hadí plyn Snake Gas
David Jařab

37

Hadí plyn / Snake Gas, 2023, celovečerní, 112', CZ/RO/SK

Filmová odysea o cestě do uzavřené oblasti na hranici mezi orientálním a okcidentálním světem, do nitra emocionální paměti a temných zákoutí lidské mysli, do míst, kde na sebe naráží lidská potřeba podvolit si přírodu, vysát její duši i přírodní zdroje a ulovit nebo pokořit vše živé v ní. Podobenství o cestě do míst, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Podobenství o vlastních obavách z násilí, o hledání zdravého a nedestruktivního vztahu k lásce a sexualitě, o ochotě najít pochopení rozlišovat mezi uprchlíky a vetřelci. Dobrodružství, inspirované novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“ a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu.

RežieDavid Jařab

ScénářDavid Jařab

Hrají Stanislav Majer, Václav Vašák, Mara Lukama, Martin Pechlát, Dalibor Buš,a další

Chiméra La Chimera
Alice Rohrwacher

747.39488

Chiméra / La Chimera, 2023, celovečerní, 130', FR/IT/CH

Artur v podání Joshe O'Connora (Koruna), přezdívaný Angličan, je členem italské party tombaroli, vykradačů hrobů. Společně s ostatními žádá podsvětí, aby vydalo své cenné dary. Uloupené etruské artefakty pak prodává a za utržené peníze se nespoutaně baví. V prastarých chodbách Artur horečnatě hledá nejen obživu, ale též svou dávno ztracenou lásku Benjaminu. Zatímco se svět okolo něj mění a modernizuje, on pokroku vzdoruje. Zastavil se v mýtickém bezčasí, kde svádí nerovný boj se svými chimérami. Režisérka Alice Rohrwacher natočila dobrodružný snímek o lásce a touze někam patřit.

RežieAlice Rohrwacher

ScénářAlice Rohrwacher

ProdukceCarlo Cresto-Dina

Hrají Isabella Rossellini, Josh O'Connor, Alba Rohrwacher, Carol Duarte, Vincenzo Nemolato,a další

Bod obnovy Restore Point
Robert Hloz

706.69575

Bod obnovy / Restore Point, 2023, celovečerní, 111', CZ/PL/RS/SK

V Evropě roku 2041 mají všichni lidé ústavní právo prožít „JEDEN CELÝ ŽIVOT“. Pokud se vám stane nehoda, jste oživeni a můžete pokračovat dál ve svém životě. Stačí si každé dva dny pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti - tzv. “BOD OBNOVY”. Ale zaslouží si vůbec lidstvo právo na druhou šanci?

RežieRobert Hloz

ScénářTomislav Čečka, Robert Hloz a Zdeněk Jecelín

ProdukceJan Kallista

Hrají Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Václav Neužil ml., Milan Ondrík, Karel Dobrý,a další

Úsvit We Have Never Been Modern
Matěj Chlupáček

697.1

Úsvit / We Have Never Been Modern, 2023, celovečerní, 117', CZ

Sympaticky moderní je na svou dobu – píše se rok 1937 – přístup mladého ředitele továrny uprostřed rostoucího města baťovského střihu v malebném podhůří majestátních Tater. Ale nenechte se mýlit, protagonistkou je jeho žena Helena (Eliška Křenková). Odhodlaný pohled aspirující lékařky, která se chystá brzy porodit, do vysněné rodinné budoucnosti však náhle zastíní nález mrtvého těla novorozence na dvoře pulzující fabriky. Helenina vrozená empatie, zesílená jiným stavem, se nespokojí s nápadně rychlým vyřešením záhady. Poutavé detektivní drama s progresívním a hluboce lidským pohledem na téma kontroverzní nejen těsně před netušenou válkou, ale i o desítky let později.

RežieMatěj Chlupáček

ScénářMiro Šifra

ProdukceMaja Hamplová, Matěj Chlupáček a Rasťo Šesták

Hrají Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý,a další

Přišla v noci She Came at Night
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček

66

Přišla v noci / She Came at Night, 2023, celovečerní, 85', CZ

Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry? Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

RežieJan Vejnar a Tomáš Pavlíček

ScénářJan Vejnar a Tomáš Pavlíček

ProdukcePavel Vácha a Eva Pavlíčková

Hrají Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Pecháček,a další

Anatomie pádu Anatomie d'une chute
Justine Triet

787.79689

Anatomie pádu / Anatomie d'une chute, 2023, celovečerní, 150', FR

Úspěšná spisovatelka Sandra (Sandra Hüller) žije se svým manželem Samuelem a jedenáctiletým nevidomým synem v odlehlé chatě ve francouzských Alpách. Jednoho dne je ale Samuel nalezen mrtev. Byla to sebevražda, nešťastná náhoda nebo má manželovu smrt na svědomí samotná Sandra, jejíž svéhlavá povaha z ní dělá hlavní podezřelou? Veřejné vyšetřování případu odkrývá nejen okolnosti samotné smrti, ale také intimní a znepokojivé detaily jejich bouřlivého vztahu. Justine Triet natočila napínavé rodinné drama, které díky rafinovaně vystavěnému scénáři, nápadité režii a vynikajícím hereckým výkonům získalo na MFF v Cannes nejvyšší ocenění Zlatou Palmu.

RežieJustine Triet

ScénářArthur Harari a Justine Triet

ProdukceMarie-Ange Luciani a David Thion

Hrají Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Jehnny Beth, Samuel Theis,a další

10

Minulé životy Past Lives
Celine Song

10777.99594

Minulé životy / Past Lives, 2023, celovečerní, 106', KR/US

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo kdyby?" Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, jež se navzájem velmi milují, a přesto se jejich osudy fatálně míjely.

RežieCeline Song

ScénářCeline Song

ProdukceDavid Hinojosa, Pamela Koffler a Christine Vachon

Hrají Greta Lee, Yoo Teo, John Magaro, Isaac Powell, Jojo T. Gibbs,a další

6

Dokonalé dny Perfect Days
Wim Wenders

6817.99674

Dokonalé dny / Perfect Days, 2023, celovečerní, 123', DE/JP

Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát. Ze životní harmonie ho vyruší série nečekaných setkání, která postupně odhaluje střípky z jeho minulosti. Proslulý režisér Wim Wenders (Nebe nad Berlínem) se triumfálně vrací s poetickým filmem o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech. Představitel hlavní role Kódži Jakušo byl na festivalu v Cannes oceněn za Nejlepší mužský herecký výkon.

RežieWim Wenders

ScénářWim Wenders

Hrají Kódži Jakušo, Min Tanaka, Tokio Emoto, Tomokazu Miura, Jumi Asó,a další