P

Karlovy Vary International Film Festival

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A (tj. nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů) například spolu s festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách, San Sebastianu, Moskvě, Montrealu, Šanghaji nebo Tokiu. Mezi filmaři, buyery, distributory, sales agenty a novináři je považován za nejdůležitější událost ve střední a východní Evropě vůbec.

Festival představí každoročně na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní filmoví tvůrci. MFF Karlovy Vary je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí svým návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb.

K významným laureátům z uplynulých let patří herci Robert Redford, Robert de Niro, Michael Douglas, Danny DeVito, John Malkovich, Harvey Keitel, Morgan Freeman, Liv Ullmann, Judi Dench, Susan Sarandon, John Travolta, Mel Gibson, režiséři William Friedkin, Miloš Forman, Stephen Frears, Nikita Michalkov, Roman Polanski, Ivan Passer, Oliver Stone, Carlos Saura, Franco Zeffirelli či producenti Saul Zaentz nebo Robert K. Shaye.

Ročníky

Fri
Jul
1
Sat
Jul
9

56 KVIFF

A pak přišla láska...
Drii Winter
V prach se navrátíš
Men

Fri
Aug
20
Sat
Aug
28

55 KVIFF

Nejhorší člověk na světě
Every Single Minute
Vortex
Zelený rytíř

Fri
Jun
28
Sun
Jul
7

54 KVIFF

Bez vědomí
Ke hvězdám
Monos
Falešně

Fri
Jun
29
Sat
Jul
7

53 KVIFF

Climax
Dívka
Muž, který zabil Dona Quijota
Donbas

Ať už jsou tady!..

Fri
Jun
30
Sat
Jul
8

52 KVIFF

Případ Nile Hilton
A Ghost Story
Střemhlav
Happy End

Po patnácti letech vyhrál hlavní soutěž karlovarského festivalu domácí ..

Fri
Jul
1
Sat
Jul
9

51 KVIFF

Café Society
Fuocoammare (Požár na moři)
Normální autistický film
Paterson

Festivalové poroty ocenily 9. července 2016 nejlepší filmy 51. MFF Karl..

Thu
Jul
2
Sat
Jul
11

50 KVIFF

Humr
Kobry a užovky
Mládí
Slow West

Festivalové poroty ocenily 11. července 2015 nejlepší filmy 50. MFF Kar..

Thu
Jul
3
Sat
Jul
12

49 KVIFF

Výchozí bod

Festivalové poroty ocenily 12. července 2014 nejlepší filmy 49. MFF Kar..

Uvedené snímky

5

Osm hor Le otto montagne
Charlotte Vandermeersch, Felix van Groeningen

5787578

Osm hor / Le otto montagne, 2022, celovečerní, 147', BE/FR/IT

Pietro je chlapec z rušného italského města, Bruno je kluk ze zapomenuté alpské vesnice. Jeden se každé léto vrací do hor s rodiči, druhý kopce nikdy neopouští. Sdílí lásku k majestátním vrcholům, složitý vztah k vlastním otcům a časem i husté plnovousy. Tak jako příroda roste, usychá a znovu vzkvétá, mění se i jejich přátelství. Ztráta v Pietrově životě ho po mnoha letech zavede zpět na venkov a opětovné setkání s Brunem změní jeho pohled na svět. Za adaptaci stejnojmenné knihy Paola Cognettiho o přerodu chlapců v muže, hodnotě přátelství a hledání smyslu života v tichu spektakulárních Alp či Himálaje, získali režiséři Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivalu v Cannes.

RežieCharlotte Vandermeersch a Felix van Groeningen

ScénářCharlotte Vandermeersch a Felix van Groeningen

ProdukceLorenzo Gangarossa, Louis Tisné, Hans Everaert a Mario Gianani

Hrají Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi, Elena Lietti,a další

8

Aftersun
Charlotte Wells

8777.79795

Aftersun, 2022, celovečerní, 96', GB

Někdy v devadesátých letech, kdesi v tureckém přímořském resortu tráví dovolenou rozvedený mladý otec Calum (Paul Mescal) se skoro náctiletou dcerou Sophií (Francesca Corio). Pohodové vystupování táty, který žádnou legraci nezkazí a baví se tím, že jej okolí považuje za dívčina staršího bratra, však zastírá znepokojivý závoj melancholie. Debut Charlotte Wellsové má nádech vzpomínky z dětství a nepotřebuje okázalá gesta k vystižení nepopsatelně intenzivních životních pocitů.

RežieCharlotte Wells

ScénářCharlotte Wells

ProdukceAdele Romanski, Barry Jenkins, Amy Jackson a Mark Ceryak

Hrají Paul Mescal, Celia Rowlson-Hall, Frankie Corio,a další

7

Takové to léto Un été comme ça
Denis Côté

76467

Takové to léto / Un été comme ça, 2022, celovečerní, 137', CA

Geisha, Léonie a Eugénie přijíždějí do odlehlého domu, kde se pod vedením německé terapeutky účastní experimentální terapie. Pobyt na venkově má trojici žen pomoci se sexuální závislostí, která je v životě opakovaně dostala do extrémních situací. Pomůže abstinence vyřešit hluboce zakořeněná traumata, ukrytá za fasádou divokých, avšak v jádru sebepoškozujících sexuálních fantazií? Ambicí snímku Denise Côtého není nalézt jasnou odpověď, ale prozkoumat zrádný terén ženské sexuality. Aniž by se uchýlil k prvoplánovému šokování či opustil svůj provokativní smysl pro humor, přináší quebecký tvůrce zábavnou hru s možnostmi, jak sexualitu zobrazit na plátně.

RežieDenis Côté

ScénářDenis Côté

ProdukceSylvain Corbeil

Hrají Larissa Corriveau, Laure Giappiconi, Samir Guesmi, Aude Mathieu, Hinde Rabbaj,a další

4

Hranice lásky
Tomasz Wiński

4655.8

Hranice lásky, 2022, celovečerní, 95', CZ/PL

Hana (Hana Vagnerová) začíná cítit, že její vztah s Petrem (Matyáš Řezníček) se pohybuje v příliš zajetých kolejích. Rozhodne se ho tedy osvěžit a začne s Petrem sdílet své erotické představy a tajné sny. Od vyprávění je pak už jen krůček k činům. Ke zkoumání vlastní intimity, k zážitkům s jinými partnery a ke stále intenzivnějšímu hledání hranic, za které se dá v lásce a sexu zajít. Experiment se svobodou se však může snadno vymknout z rukou...

RežieTomasz Wiński

ScénářTomasz Wiński, Petra Hůlová, Hana Vagnerová a Kasha Jandáčková

ProdukceTereza Nejedlá, Tomasz Wiński a Jiří Konečný

Hrají Hana Vagnerová, Matyáš Řezníček, Eliška Křenková, Martin Hofmann, Lenka Krobotová,a další

7

Díra Il buco
Michelangelo Frammartino

7666.778

Díra / Il buco, 2022, celovečerní, 93', FR/DE/IT

Píše se rok 1961. Zatímco sever Itálie je v průmyslovém rozpuku, jih zůstává stále opuštěným venkovem. Skupina jeskyňářů z bohatého severu přijíždí do vesnice kousek od Neapole, aby se nepozorovaně vydala prozkoumat jeden z nejhlubších jeskynních systémů v celé Evropě. Výprava vybavená nejnovějšími technickými vymoženostmi, která se rozhodla svést odvěký boj člověka s přírodou, však zraku okolní krajiny a místních obyvatel může uniknout jen těžko. Film Michelangela Frammartina je meditativním zážitkem, v kterém z hlubin tajemné propasti vyvstávají mementa minulosti a čas plyne v poklidném tempu zelených kalábrijských plání. Z filmového festivalu v Benátkách si snímek odnesl Zvláštní ocenění poroty.

RežieMichelangelo Frammartino

ScénářMichelangelo Frammartino

5

Zapomenutá země Volaða Land
Hlynur Pálmason

5677.48584

Zapomenutá země / Volaða Land, 2022, celovečerní, 138', DK/FR/IS/SE

Dánský misionář Lucas (Elliott Crosset Hove), plný ambicí a ideálů, se na konci 19. století vydává na cestu do odlehlé části Islandu, aby pomohl dokončit stavbu kostela a fotoaparátem zvěčnil tamní obyvatelstvo. Zdánlivě předvídatelná pouť, na které je nucen spolehnout se na samorostlého průvodce Ragnara (Ingvar Sigurðsson), se však mění v nečekaně intenzivní setkání s krajinou a přírodními silami.

RežieHlynur Pálmason

ScénářHlynur Pálmason

ProdukceKatrin Pors, Mikkel Jersin a Eva Jakobsen

Hrají Hilmar Guðjónsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Elliott Crosset Hove, Jacob Hauberg Lohmann, Waage Sandø,a další

7

BANGER.
Adam Sedlák

776

BANGER., 2022, celovečerní, 105', CZ

Alex má nejlepší kokain v Praze, rozhodne se ale s dealováním seknout. Prodej mu sice vydělal na luxusní oblečení, jako začínající raper však touží po úspěchu a slávě. Na obzoru se navíc rýsuje slibná příležitost natočit hit s uznávaným interpretem, který by ho mohl dostat mezi top hráče. Cestu do studia však komplikuje jeden malý detail: spolupráce je časově omezená a stojí hromadu peněz. Boj o čas i základní životní funkce začíná. Po minimalistickém dramatu Domestik přichází Adam Sedlák se zběsilou adrenalinovou jízdou noční Prahou, plnou rapu a drog. Komedie natočená výhradně na iPhone nabízí sondu do života současné mládeže a přináší dosud nejvýraznější roli Adama Mišíka.

RežieAdam Sedlák

ScénářAdam Sedlák

ProdukceKryštof Zelenka a Jakub Jíra

Hrají Adam Mišík, Marsell Bendig, Anna Fialová, Sergei Barracuda, Jan Révai,a další

8

A Love Song
Max Walker-Silverman

8696.99578

A Love Song, 2022, celovečerní, 81', US

„Co znamená láska pro ty, kteří ji nemají s kým sdílet?” ptá se debutující tvůrce Max Walker-Silverman v lyrické romanci, která patří k tomu nejlepšímu z festivalu Sundance. S citlivostí pro zachycení prchavé krásy všedního dne, s něhou a jemným smyslem pro humor představuje samotářskou Faye (Dale Dickey, kterou proslavil film Do morku kosti Debry Granik), krátící si v liduprázdném coloradském kempu pozorováním ptáků a hvězd čekání na dávného známého Lita (Wes Studi). Od posledního shledání uplynulo několik desítek let. Tehdy si nebyli lhostejní, a jelikož oba před časem přišli o ty nejbližší, doufají, že jeden ve druhém naleznou zdroj útěchy a kumpána pro sdílení životní tíže i drobných radostí. (MFF Karlovy Vary) •

RežieMax Walker-Silverman

ScénářMax Walker-Silverman

ProdukceJesse Hope, Dan Janvey a Max Walker-Silverman

Hrají Dale Dickey, Wes Studi, Michelle Wilson, John Way,a další