P

Berlínský mezinárodní filmový festival

Berlínský mezinárodní filmový festival, zkráceně také Berlinale (podle Biennale v Benátkách), je jeden z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů] ve světě. Koná se každý rok v únoru, a to již od roku 1951. Porota rozhoduje o filmech z celého světa. Hlavní cenou je Zlatý medvěd (medvěd je symbolem Berlína). Na festivalu je každoročně prezentováno až 400 filmů v různých sekcích. S více než 250 000 prodanými vstupenkami ročně (2012) je Berlinale nejnavštěvovanějším filmovým festivalem světa. Festivalu se ročně účastní až 20 000 osob z filmové branže, více než 4 000 novinářů píše reportáže do více než 100 zemí světa. Hlavní část festivalu se odehrává v paláci Berlinale, který se nachází na Marlene-Dietrich-Platz 1.

Hlavní sekce (Wettbewerb)
Filmy z této sekce soutěží o hlavní ceny (Zlatý medvěd, Velká cena poroty, Stříbrní medvědi). Soutěžit mohou pouze celovečerní filmy, které byly vytvořeny v posledních 12 měsících před začátkem festivalu a které ještě nebyly uvedeny mimo zemi svého původu. V sekci každoročně soutěží zhruba 20 filmů. Nominace filmů a výběr mezinárodní poroty je záležitostí organizátorů festivalu. Držitelé cen jsou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu na konci festivalu.

Fórum (Forum)
Sekce existuje od roku 1971 a zaměřuje se především na nezávislé filmy.

Retrospektiva (Retrospektive)
Sekce existuje od vzniku festivalu v roce 1951. Jedná se o tematicky zaměřenou sekci, v rámci které jsou promítány starší filmy na určité téma. Může jít například o filmy významného režiséra (2008: Luis Buñuel, 2011: Ingmar Bergman), filmy s významným hercem/herečkou (1977 a 1978: Marlene Dietrichová), či filmy dokumentující významnou událost v reálném či filmovém světě (1991: Studená válka, 2005: Ženské filmové hvězdy 50. let, 2008: 70 mm – větší než život). V rámci sekce je od roku 1977 udělován Zlatý medvěd za celoživotní dílo vybrané osobnosti, která je následně čestným hostem festivalu.

Panorama
Sekce existuje od roku 1986. Jedná se o sekci určenou především autorským filmům. Často zde bývají k vidění filmy na kontroverzní témata, například z oblasti politiky čí homosexuality.

Generace (Generation)
Sekce existující od roku 1978 je určena filmům pro děti a mládež. Představuje aktuální výběr dlouhometrážních i krátkometrážních hraných i animovaných filmů z této oblasti. Dětská porota uděluje v této sekci cenu "Křišťálový medvěd" (zvlášť pro krátkometrážní a pro dlouhometrážní film).

Berlinale Special
Sekce vzniklá v roce 2004 se zaměřuje na populární (a aktuální) témata. Představuje například aktuální práce velkých filmových tvůrců či znovuuvádí klasická díla filmové historie.

Perspektiva německého filmu (Perspektive Deutsches Kino)
Sekce určená aktuální německé produkci.

Berlinale Shorts
Sekce vzniklá v roce 2006 je určena krátkometrážním filmům. Ty jsou ovšem předváděny i v rámci jiných sekcí (Fórum, Generace, Perspektiva německého filmu). Zlatý a Stříbrný medvěd jsou nejlepším krátkometrážním filmům udělovány již od roku 1955, od roku 2003 má tento úkol na starost k tomu určená mezinárodní porota.

Ročníky

Thu
Feb
10
Sun
Feb
20

72 Berlinale

Robe of Gems
Rimini
Drii Winter
Produkty 24

Thu
Feb
20
Sun
Mar
1

70 Berlinale

Undine
Služebníci
Todos os mortos
Never Rarely Sometimes Always

Thu
Feb
7
Sun
Feb
17

69 Berlinale

Fourteen
The Operative
The Kindness of Strangers
U Zlaté rukavice

The Berlinale is a unique place of artistic exploration and entertainme..

Thu
Feb
15
Sun
Feb
25

68 Berlinale

Black 47
The Happy Prince
Transit
Psí ostrov

Uvedené snímky

8

Rabiye Kurnazová vs. George W. Bush Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush
Andreas Dresen

Rabiye Kurnazová vs. George W. Bush / Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush, 2022, celovečerní, 119', FR/DE

Poté, co je její syn Murat umístěn do věznice Guantanamo, zahájí Rabiye Kurnazová boj proti větrným mlýnům zvaným netransparentní soudní systém, byrokracie a mezinárodní politika. Na pomoc k vysvobození syna přichází německé Turkyni advokát Bernhard Docke. Křehká komedie vypráví o lidské nezdolnosti, smyslu pro spravedlnost a neutuchající naději.

RežieAndreas Dresen

ScénářLaila Stieler

ProdukceChristoph Friedel a Claudia Steffen

Hrají Meltem Kaptan, Alexander Scheer, Charly Hübner, Nazmî Kirik, Sevda Polat,a další

Krásné bytosti Berdreymi
Guðmundur Arnar Guðmundsson

827.8

Krásné bytosti / Berdreymi, 2022, celovečerní, 123', CZ/DK/IS/NL/SE

Čtrnáctiletý Balli je bytostný outsider z rozvrácené rodiny. Marně hledá oporu doma i ve škole, kde je obětí šikany. Vše se mění ve chvíli, kdy potkává skupinku tří problematických teenagerů, kteří ho nečekaně vezmou mezi sebe. Parta, ve které dominuje násilnický Konni a inteligentní Addi, nabídne Ballimu chybějící domov. Druhý snímek Guðmundura Arnara Guðmundssona vypráví s poetickým citem i syrovostí o vztazích, které mohou trvat věčně a pomáhají nás formovat v těch nejdůležitějších chvílích, o krutosti i něze, které se rodí na magické hranici mezi dětstvím a dospělostí.

RežieGuðmundur Arnar Guðmundsson

ScénářGuðmundur Arnar Guðmundsson

Hrají Birgir Dagur Bjarkason, Áskell Einar Pálmason, Viktor Benóný Benediktsson, Snorri Rafn Frímannsson, Anita Briem,a další

7

Takové to léto Un été comme ça
Denis Côté

76467

Takové to léto / Un été comme ça, 2022, celovečerní, 137', CA

Geisha, Léonie a Eugénie přijíždějí do odlehlého domu, kde se pod vedením německé terapeutky účastní experimentální terapie. Pobyt na venkově má trojici žen pomoci se sexuální závislostí, která je v životě opakovaně dostala do extrémních situací. Pomůže abstinence vyřešit hluboce zakořeněná traumata, ukrytá za fasádou divokých, avšak v jádru sebepoškozujících sexuálních fantazií? Ambicí snímku Denise Côtého není nalézt jasnou odpověď, ale prozkoumat zrádný terén ženské sexuality. Aniž by se uchýlil k prvoplánovému šokování či opustil svůj provokativní smysl pro humor, přináší quebecký tvůrce zábavnou hru s možnostmi, jak sexualitu zobrazit na plátně.

RežieDenis Côté

ScénářDenis Côté

ProdukceSylvain Corbeil

Hrají Larissa Corriveau, Laure Giappiconi, Samir Guesmi, Aude Mathieu, Hinde Rabbaj,a další

Hodně štěstí, pane Veliký Good Luck to You, Leo Grande
Sophie Hyde

757.29378

Hodně štěstí, pane Veliký / Good Luck to You, Leo Grande, 2022, celovečerní, 97', GB

Nancy (Emma Thompson) za celý svůj život spala jen s vlastním mužem, který navíc v posteli nestál za nic. Když zůstane sama, uvědomí si, že vlastně vůbec netuší, co je dobrý sex. Namísto čtení ženských časopisů a studování odborné literatury se rozhodne pro podstatně rychlejší a jednodušší formu vzdělávání v tomto oboru a objedná si služby zkušeného profesionála. Jenže přesvědčit samu sebe je ta nejtěžší věc na světě, a proto první setkání s panem Velikým v hotelovém pokoji dopadne trochu jinak, než Nancy očekávala. Přesto je jasné, že chce tohoto neskutečně přitažlivého mladého muže vidět znovu, protože si u něj začíná věřit a přestává pochybovat o svých touhách a pocitech.

RežieSophie Hyde

ScénářKaty Brand

ProdukceAdrian Politowski

Hrají Emma Thompson, Daryl McCormack, Isabella Laughland,a další

A E I O U - Das schnelle Alphabet der Liebe
Nicolette Krebitz

A E I O U - Das schnelle Alphabet der Liebe, 2022, celovečerní, 105', FR/DE

RežieNicolette Krebitz

ScénářNicolette Krebitz

ProdukceMaren Ade, Jonas Dornbach a Janine Jackowski

Hrají Sophie Rois, Udo Kier, Milan Herms, Nicolas Bridet,a další

Alcarràs
Carla Simon Pipó

Alcarràs, 2022, celovečerní, 120', IT/ES

RežieCarla Simon Pipó

ScénářCarla Simon Pipó

ProdukceTono Folguera, Sergi Moreno, Giovanni Pompili a Stefan Schmitz

Hrají Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou,a další

Kdyby radši hořelo
Adam Koloman Rybanský

576.5

Kdyby radši hořelo, 2022, celovečerní, 84', CZ

Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, probíhá jarmark, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet a nikdo si nemůže být jistý, co se vlastně stalo. Lidé jsou nicméně přesvědčeni, že šlo o teroristický čin, a zdá se, že bezpečí vesnice teď závisí na hasičích, jejich odhodlanosti a akci.

RežieAdam Koloman Rybanský

ScénářAdam Koloman Rybanský a Lukáš Csicsely

ProdukcePavel Vácha a Eva Pavlíčková

Hrají Michal Isteník, Miroslav Krobot, Anna Polívková, Vladimír Škultéty, Jiří Vymětal,a další

7

Incroyable mais vrai
Quentin Dupieux

Incroyable mais vrai, 2022, celovečerní, 74', FR

RežieQuentin Dupieux

ScénářQuentin Dupieux

ProdukceThomas Verhaeghe

Hrají Léa Drucker, Benoît Magimel, Anaïs Demoustier, Alain Chabat, Nagisa Morimoto,a další