P

Festivaly — 56th KVIFF, 24. srpen 2022 14:02KVIFF56 – Takové to létoRecenze filmu Takové to léto (2022, 137', CA)

Jak se říká mladé ženě, která uspokojí celé fotbalové mužstvo? Nijak. Stejně jako nemáme výraz pro stádo nadržených sportovců, není potřeba dávat nálepku nikomu z účastníků takových sexuálních radovánek. Daleko nejtěžší totiž někdy bývá věnovat druhým bezpředsudnečnou pozornost a jenom naslouchat. Jak na to ukazuje další film ze sekce Horizonty.
Takové to léto, 2022, 137', CA Metafilms
RECENZE (JS) — Po třech dnech falešného strašení stoprocentní pravděpodobností celodenních srážek a zbytečným nošením pršipláště, vydělávám ve čtvrtek ráno neustálým navlékáním a svlékáním potrhanou pláštěnku na hotelovém pokoji z batohu a znovu se pod bezmračnou oblohou vydávám do Kina Drahomíra. A protože přesně v polovině cesty začíná pršet a já nechci riskovat zkrat svého vozíku, vracím se pro nepromokavý plášť zpátky a přijíždím do plného kinosálu asi 10 minut po začátku filmu. To nicméně nevadí, neboť jeho premisu nám s dodatkem, že „to je o sexu, to by se vám mohlo líbit,“ nastínila obsluha servisu Kino bez bariér potom, co jsme v programu společně hledali náhradu za polsko-italský film o šedém oslíkovi Íá (2022), na který už nebyly volné lístky.

Dveře se dovírají a německá psychoterapeutka Octavia (Anne Ratte-Polle) na plátně právě probírá základní pravidla experimentálního výzkumu s jeho třemi účastnicemi: tichou Léonieí (Larissa Corriveau), nepřístupnou Eugénií (Laure Giappiconi) a roztržitou Geishou (Aude Mahieu). Ty dostanou v odlehlém domě příležitost bezpečně prozkoumat příčiny i dopady svojí sexuální závislosti v následujících 26 dnech. A s nimi se podobná možnost nahlédnutí do vlastního nitra a jeho autoevaluace nabídne i samotné Octavii. A koneckonců i všem divákům. Není to ale zadarmo.
Metafilms

Kanadský režisér Denis Côté totiž natočil především více než dvouhodinovou sondu do ženské duše plnou dlouhých francouzštinou ukolébávajících dialogů, monologů a mlčení. Bzukot a hukot venkovského léta působí na o konzumaci se snažící mysl jako opium. Pomalu vlekoucí se prázdninový turnus vcelku oprávněně nesedne každému, nemá totiž podobně jako opravdová terapie za cíl zalíbit se. Jediným možným způsobem, jak se v rámci filmového formátu dostat uvěřitelně až do morku tématu úplného odhalení, je oddřít si to. Dát postavám čas důkladně si oťukat kulisy a ostatní přítomné matoucími úskoky, provokujícími výjevy a podivně bolavými hrami. Ženské herecké kvarteto však jemu poskytnutí prostor využívá do posledního milimetru. Jejich strhující odhodlání dát postavám potřebně bohatou vrstevnatost nemá konce. Především díky tomu bylo uvedení snímku na karlovarském festivalu zcela zasloužené.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Neodmyslitelnou součástí feminismu jsou pro mě solidarita a soucit. Být druhým oporou, bez studu žádat oporu od druhých. Snaha pochopit, nikoliv za každou cenu přispět radou, natož hodnotit. Silně koncentrovanou esenci této filozofie Takové to léto nabízí. A mě osobně omámila.

7 Jak hodnotíme?

7

Takové to léto Un été comme ça
Denis Côté

76378

Takové to léto / Un été comme ça, 2022, celovečerní, 137', CA

UvedeNe, 3. červenec 2022 — 56th KVIFF
Ne, 13. únor 2022 — 72nd Berlinale
Čt, 22. červen 2023 — Film Europe

RežieDenis Côté

ScénářDenis Côté

ProdukceSylvain Corbeil

Hrají Larissa Corriveau, Laure Giappiconi, Samir Guesmi, Aude Mathieu, Hinde Rabbaj, a další

Hodnocení zbytku redakce:

6
Další články z kategorie Festivaly:
Více