Pinbacker ~ Festivaly ~ 72nd Berlinale recenze
A zase ta láska! Jak zpívá Rihanna v megahitu s Calvinem Harrisem, lze ji nalézt i na tom nejnepravděpodobnějším místě. Čínský režisér Li Ruijun s tím nepochybně souhlasí, a rozhodl se proto natočit v podstatě dvouhodinový videoklip vzdávající hold této mantře.

V co se obrátí prach?recenze napsal

Jakub Strouhal

dne 30/3/2022

Zakladatel moderní Číny Mao Ce-Tung považoval lidi s postižením za zbytečné břemeno společnosti. Vliv jeho myšlenek společně s dopady politiky jednoho dítěte mají ještě dnes za následek izolování handicapovaných osob od většiny sociálních kontaktů. Taková Guiying strávila vystavená týrání a posměškům okolí většinu svého života v boudě na dvoře. Když se jí její rodina rozhodne zbavit, dohodne pro ni sňatek s postarším zemědělcem. Ma je sice nesmělý a pracovitý, s takřka nulovou emoční inteligencí mu však jeho dobré srdce je spíš na škodu. Do poslední kapky krve a potu klasicky zbídačený kůň z Orwellovy Farmy.
Alibaba Pictures

A ačkoliv se Li Ruijun nevyhýbá ani lehké kritice místních poměrů, středobodem celého vyprávění je zromantizovaný, až pohádkový příběh o tom, že láska i hory deštěm zmáčených hliněných cihel přenáší. Jemný kalkul a naivně sladké scény vyvažuje nad míru originální příběh, špičková forma a oba hlavní herečtí představitelé. Kdo při závěrečné scéně s všeříkající němou tváří nejvěrnějšího osla nepopotahoval, musel již dříve vyměnit své srdce za nedaleký currywurst. A protože na Berlinále bylo velevážené diváctvo ochotno dodržovat veškeré covidové předpisy bez výjimky, vsákla se nakonec většina slz do respirátorů obepínajících naše obličeje, studíce na větrných pláních Postupimského náměstí ve středu Berlína ještě dlouho poté.
Trochu pity porn, hodně perfekcionismu, oslí přítel, litr krve darovaný dobrovolně. Zaručený recept na trpký lektvar z dílny nedotknutelných alchymistů filmové smetánky.

Hodnocení zbytku redakce:


trailer 1