P

Festivaly — 54th KVIFF, 25. červenec 2019 15:40Za mlhou hustou tak, že by se dala krájetRecenze filmu Bílý bílý den (2019, 109', DK/IS/SE)

...a dost možná ještě dál, čeká islandské drama vytápěné na 18 stupňů vevnitř, třída úspornosti AAA+, v hlavní roli podmračenost: Ingvara Sigurðssona, počasí a života tak obecně. 
Bílý bílý den, 2019, 109', DK/IS/SE © Snowglobe Films
RECENZE (LK) — Je to asi stereotyp, ale člověk si Island a jeho obyvatele ani nepředstavuje jinak, než jako větrem ošlehané, poeticky depresivní white walkery žijící v mumíních příbytcích daleko předaleko jeden od druhého. Bílý, bílý den na tomhle samo o sobě hypnotizujícím settingu (na počátku filmu je zařazena dokonce čas protínající metronomická sekvence, udávající nepřekotný rytmus na další dvouhodinku) prostírá náznak pnutí – stárnoucí policajt po manželčině tragické autonehodě staví barák, má doma na hlídání vnučku a při probírání drobné pozůstalosti po ženě mu něco přestane sedět.
© Snowglobe Films

V Pálmasonově filmu se ale nekoná žádné vypjaté mystérium: je čistě civilní, místy černohumorný a extra střízlivý. Spíš než abychom se dozvěděli, jak to teda bylo a co bude dál, sledujeme pro skvělý výkon Ingvara Sigurðssona v ústřední roli vdovce a děda, kterou mu Pálmason napsal na míru až po neprokrvené špičky uší. Asi dílem kamery a zkapénkovatělé atmosféry (v meteorologickém slova smyslu), převalující se ze záběru do záběru, si i nejintenzivnější momenty Bílého dne uchovávají harmonizující, utlumenou, snovou statiku.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (LK) — Prostředí vlhka, šera a ticha povýšené na položku v osobách a obsazení, Sigurðsson, výjimečná expozice, výtečná až absurdně komediální krize a vlídná, katarzní závěrečná katastrofa. Důvod obléct tlustý svetr a vyrazit do kina.

7 Jak hodnotíme?

7

Bílý bílý den Hvítur, Hvítur Dagur
Hlynur Pálmason

7666.69381

Bílý bílý den / Hvítur, Hvítur Dagur, 2019, celovečerní, 109', DK/IS/SE

UvedeČt, 25. červenec 2019 — Aerofilms
Út, 2. červenec 2019 — 54th KVIFF

RežieHlynur Pálmason

ScénářHlynur Pálmason

Hrají Ingvar Sigurðsson (Ingimundur), Ída Mekkín Hlynsdóttir (Salka), Hilmir Snær Guðnason (Olgeir), Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Elma Stefanía Ágústsdóttir, a další

Hodnocení zbytku redakce:

7
Další články z kategorie Festivaly:
Více