Karlovy Vary zažily zvláštní unikát v podobě předpremiérové projekce nejnovějšího blockbusteru z dílny MCU. Pavoučí muž na prázdninách je v prvních dnech července příhodným a vcelku příjemným zpestřením časté těžkosti festivalových snímků – jak se ale kvalitativně srovná s vysoko nasazenou laťkou poslední marveláckou fází? Nuže, zapnout pásy a držet klobouky, nejnovější díl Spider-mana sponzoruje Thermal, Nick Fury a UNESCO.
RECENZE (LK) — Superhrdinské komiksárny se v posledních letech vyvinuly v celkem samostatné filmové odvětví, jehož evidentní primární cíl, totiž generovat co nejmonstróznější zisky, má zajímavý vedlejší produkt: sebemenší úspěšné vybočení ze zajetého slátaninového vzorce o záchraně světa před tu povedenějšími, tu méně zdařilými CGI emzáky, se o to víc počítá. V rámci MCU můžeme vzpomenout na trojici snímků z roku 2018: Avengers: Infinity War, která se nezdráhala nechat za sebou sály nových zákazníků terapeutických klinik, Black Panther, na kterého chodily hromadně celé americké přehlížené čtvrti, nebo i Ant Man and the Wasp, aneb zatím asi nejvíc na humor orientovanou super-variaci.
Pokud zůstaneme u marvelího rebootu Spidermana, v předloňském Homecoming představovalo vítanou odchylku neodfláknuté exposé vedlejších postav, wesandersenovský vájb a zároveň zdárně děsuplný záporák odvedle. Oproti tomu Far From Home slibovalo spidermaní turné po starém kontinentu, což rozhodně může být osvěžující změna, ale taky nemusí, protože jak známo, když nevíš, kudy kam, hoď tam nějakou exotiku. A upřímně na základě ukázek to skoro vypadalo, že Spidey nebude umět na evropské půdě stát všema osmi nohama dostatečně pevně. Generická monstra, generické kontinentální lokace v čele s Benátkami (protože je tam voda ve městě) a Prahou, tedy Libercem (protože to tady máme hezké a bude se to dobře ničit), na sílu tlačené teskno i pozvolné vyčerpání srand navinutých na nerdovskou partičku z kroužku šprtů – všechny tyto neduhy byly znát už předem a jsou nakonec opravdu přítomny. Na druhou stranu ale není třeba házet pavučinu do řepky, stále je co pochválit.
Spiderman dvojka nadále vyčnívá povedenými humory a oblíbitelností postav – Tom Holland je slušný kluk, který uhrane vaší ségře, dceři, manželce i babičce, a jeho kámoši jsou zrovna takoví miláčci. Trochu zamrzí, že načatou plastičnost vedlejších rolí z jedničky jako by se tady někdo pokusil trochu zploštit – evidentně jsme svědky toho, že každému ke jménu charakteru přibyla jedna vlastnost nebo úloha (otrapa, sok, křoví), přičemž nejkratší sirku potáhla MJ (Zendaya), do značné míry redukovaná na objekt Spideyho zamilovanosti. Příběhová linka, pracující s námětem manipulace masami a fake news, je dobře nadhozená, ale nevyužitá: jejímu rozvoji by slušelo klidně pár minut stopáže navíc, třeba namísto kameramanových záběrů z dovolené. I s motivem strachu z náhlé odpovědnosti šlo určitě pracovat třikrát lépe; Tom vzdychající, popř. své pocity nahlas oznamující, drhnul podobně, jako každý, kdo by dostal takový scénář do ruky. Obdobné problémy s nefunkčností replik má taky Samuel L. Jackson jako Nick Fury, přitom z Captain Marvel (2019) víme, že je stále ve vrcholné formě. Ani ten zloduch nesnese s předchůdcem srovnání, opět jako by nějaký osobnost dokreslující šot někdo ve střižně nahradil záběrem na věhlasný pražský karneval světel, při kterém se občané srocují s lampiony v ulicích, aby následně zcela vyklidili Karlův most pro účely romantické schůzky.
Když už jsme zase u těch lokací, asi je to přemrštěný požadavek, ale hollywoodská prezentace Evropy buď jako naleštěného muzejního exponátu, v němž náhodou bydlí lidi, nebo naopak špinavé tmavé díry, kde se mluví rusky, se opravdu rychle zajídá. Kdo rozhodl, že děcka nepojedou třeba do Budapešti? Chci vidět epickou akční sekvenci v zapařených podzemních lázních, ať lítaj' kachle, proboha!☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (LK) — Spidey numero dva je důstojným a zábavným mladším sourozencem k originu, pro Čechy navíc skýtá možnost hrát skrytou hru na poznávání známých míst. Doufejme, že (jistá) trojka, předznamenaná smlouvou Toma Hollanda i potitulkovou scénou, nesklouzne do průměru, kam Far From Home nenápadně, ale jistě franšízu sune.
Hrají Tom Holland (Peter Parker / Spider-Man), Jacob Batalon, Zendaya Coleman (Michelle Jones), Jake Gyllenhaal (Quentin Beck / Mysterio), Michael Keaton (Adrian Toomes / Vulture), a další
Hodnocení zbytku redakce:
5
5
JB — Jestli tohle lidi fakt chtěj, budiž. Špatný film to neni, ale Spider-Mana jsem měl rád, když nepanáčkoval v soukolí MCU a držel si alespoň jakousi žánru adekvátní inteligenci. Je fajn, že romantika šlape a Mysterio je po delší době pravověrný záporák převzatý z komiksu bez alternací, ale (a připadám si trochu jako pamětník) nezachytil jsem v tomhle filmu jedinou kapku reálně působícího potu, částečně proto, že Spidey je i v naprosto zbytečných situacích kompjůtrem generovaný (ačkoliv hned v úvodní scéně má na sobě reálný, nebo alespoň reálně vypadající oblek, což je paradox). Ale svádět to na rozplizlou trikařinu by bylo snadný. Problém zkrátka je, že pod nánosem vší arkádovosti není cítit nic byť vzdáleně připomínajícího srdce. A Spider-Man byl vždycky ten nejlidštější a nejvíc srdcem oplývající superhrdina, což se povedlo zachytit zatím jen Samu Raimimu, a trochu Lordovi s Millerem. Čert vem všechny otravný Tony Starky, Nicky Fury a marvelácký cliffhangery. Jedna jediná slina vylétající z úst Tobyho Maguirea při závěrečné fajtce s Green Goblinem strčí do kapsy celý tenhle neosobní spektákl.