P

Festivaly — 51st KVIFF, 8. červenec 2016 13:14 aktualizováno 28. červen 2017 15:49"Příští zastávka – Poetická" aneb Paterson je prostě JarmuschRecenze filmu Paterson (2016, 113', US)

Nový film Jima Jarmusche je jako nový film Jima Jarmusche: meditativní, pečlivý, ale nijak převratný. V rozhovoru guru amerického nezávislého filmu prozradil, že příběh o autobusákovi s notýskem ležel v šuplíku drahnou dobu (20 let!). Není divu, že Paterson nabízí tak málo překvapení. Až to působí, jako by Jarmusch vysílal mantru o posvátnosti rutiny, i co se týče režisérského řemesla.
Paterson drives around © 2015 Inkjet Inc
RECENZE (LČ) — Hlavní postava Dead Mana se jmenovala stejně jako pozdní anglický romantik: William Blake. Nejvíc však Paterson připomene Broken Flowers s jejich podobným tempem – události plynou spolu s pracovním týdnem řidiče autobusu Patersona, hodinky se točí kupředu, ranní müsli je stále stejně zmáčené... Adam Driver roli muže, který neříká ne, převzal s lehkostí: ta tam je jeho tělesnost. V něžných ranních tuleních se nám odkrývá poeta, Jarmusch se totiž rozhodl prolínat obraz přímo s textem (což se mu ostatně osvědčilo už u Ghost Doga) – co den, to báseň, co báseň to přednes.
© 2015 Inkjet Inc

Driver se snaží dát básničkám jakousi podobu, jejich průměrnost však jen dokresluje ubíjející náladu snímku. V městečku Paterson se toho moc neděje: Patersonův šéf si dokolečka stěžuje, po ulicích se tento týden prochází nadprůměrné množství dvojčat a Patersonova žena Laura miluje ve středu jiný vzor závěsů, než který adorovala v pondělí. Co naplat – Paterson zatíná zuby, vstává před šestou a skládá básně ve sklepě zatímco nahoře mručí paničkou milovaný buldoček, čekající na venčení končící pivkem v báru.

Jak je patrné, děj tu není tím hlavním. Jarmusch se rozhodl do popředí zasadit už napsanou poezii básníka Rona Padgetta, který nakonec složil i několik nových kousků. Postava Patersona z rukávu nesype daktyl ani ABAB říkanky a inspirace pro film je více než zřejmá: William Carlos Williams. Americký básník, pediatr a vůdčí figura poezie psané "tak, jak nám zobák narost" je zároveň Patersonovým idolem. Když však Paterson své ženě předčítá z Williamsových sebraných básní, vynikne naplno rozdíl mezi poezií a nastavovanou kaší.
© 2015 Inkjet Inc

Jarmuschovo žonglování s drobnými vtípky je zdařilé, jedná se však jen o dobře odvedenou práci, na kterou jsme zvyklí. Ostatně: kdo jiný si s takovou osobitostí podmanil jakýkoliv žánr? Nic víc kromě Adama Drivera však Patersonovi na hodnotě nepřidá. Ačkoliv myšlenky, které předkládá, lze do notýsku zapsat beze studu, závěrečné setkání s japonským básníkem je dovětkem, jehož smysl je jen dalším do poličky. S každým zasunutým kamenem se sice ukazuje, jak se věci mají: filmová řeč se s tou literární ale neshodne. Básnické obraty skřípou mezi zuby, proklouznou a vyšumí. Pokud by Patersonova poezie byla nadprůměrnou, mohlo by to narušit celé poselství filmu – co je však oním poselstvím? Je to opravdu víra v nový start, potažmo nový zápisník? Anebo je Paterson spíš smutnou i oslavnou přehlídkou života průměrného člověka spokojeného “s tím svým”, jehož kreativita vyvěrá spontánně, čistě a bez potřeby publikovat? Jarmusch předkládá čitelné protiklady v ostatních postavách a scénky s dialogy ve veřejné dopravě vyloudí úsměv na tváři. Driverovo přesné zachycení vnímavosti a radosti z věcí kolem se však utápí ve slovech, která příliš neřeknou. Donucení k zamyšlení je polovičaté: i přes rozpačité přežvykování však jde Jarmuschovi jeho výsledný “slaný koláč s poezií a všedností uvnitř” pochválit. A sežrat.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (LČ) — Dlouhá jízda autobusem s Patersonem je bohužel poetická jenom tak, jak jsme u Jarmusche zvyklí. Přehlídka rutiny, skromné lásky a vytrvalosti Patersona, ale i trpěné chameleonství jeho ženy jsou zbytečně rozvedeny do detailu - přesto z nich nic nejde vypreparovat s absolutní jistotou. Divák se škrábe na hlavě, nic nevyškrábe a Jarmusch si může mnout ruce, jak že se mu ten cupcake (s básničkou uvnitř) zas povedlo upéct. Jen by to příště chtělo zahodit osvědčený recept. (A zkusit třeba ohnivou kouli!)

6 Jak hodnotíme?

6

Paterson
Jim Jarmusch

6747.39690

Paterson, 2016, celovečerní, 113', US

UvedeČt, 5. leden 2017 — Aerofilms
Ne, 3. červenec 2016 — 51st KVIFF

RežieJim Jarmusch

ScénářJim Jarmusch

Hrají Adam Driver (Paterson), Golshifteh Farahani (Laura), Kara Hayward (holka v autobuse), Sterling Jerins, Luis Da Silva Jr., a další

Hodnocení zbytku redakce:

7
AH — Driver a Jarmusch si patersoní nenucenost vyloženě užívají, rochní se v ní a oslavují ji. Ponoření do poetiky všednosti a monotónna je chvilkově vyrušené porouchaným autobusem a rozsápaným zápisníkem – dva konflikty jsou paradoxně antikonfliktní jak jen to jde. Paterson nepoužívá mobil, jeho denním chlebem jsou smalltalks pasažérů, které sváží po městě, večerní zastávka v baru zlomených srdcí a venčení psa. Hrdinství mu ale v žádném případě neschází.
6
Další články z kategorie Festivaly:
Více