Polynésie je ráj a Paříž dusivé peklo? Ne tak úplně. Tak učí letošní biopic Gauguin, jehož poditul „Voyage de Tahiti“ sedí jak štětec na hrnec: čeká nás umělecké putování, pěkně s děravou patou a pytlem na zádech.
RECENZE (LČ) — Francouzskému malíři nejde ani o valouny zlata, ani o bájné Eldorádo. Modré oči (Vincenta Cassela) má jenom pro plátno. A pro divošky. „Chceš ji? Máš ji mít!“ říká otec Tehury, Tahiťanky, Gauguinovy budoucí múzy. Scéna s tak snadnými námluvami jasně předkládá myšlenkový podklad filmu: v Gauguinovi se svět nedělí na „nás“, Evropany, a cizí „je“, domorodce. Naopak: podtrhuje to mytické v kultuře starého kontinentu a to logické ve zvycích Polynésanů. V jejich rituálech, víře, ale i prosté hře dětí tak malíř-cizinec jako na vodní hladině spatřuje vlastní zvyky, o které přišel. Záběr a protizáběr dokážou odvyprávět víc, než by svedl jakkoliv zručný flashback. A právě v tom tkví nevtíravost Gauguina: netlačí na pilu ani na dláto, neždímá emoce tam, kde nemá nárok. Zkrátka je asketickým poutníkem na nebezpečné cestě životopisného základu, kde uhnutí z cesty střídmosti znamená v lepším případě kýč, v tom horším pitomost.
HODNOCENÍ (LČ) — Paul „Koké“, jak mu Tahiťani přezdívali, má životopisných filmů několik. Ten od Edouarda Deluca není jen dalším do počtu: malíř v něm je smířlivějším a věrnějším obrazem muže, který tře bídu s nouzí, zatímco skupuje všechna plátna na ostrově. Jeho portrét není bez kritiky. Ta se namísto zlozvyků soustředí na podstatu konfliktu i úprku. Co je mýtem o egu a v čem je domorodá mysl průzračnější — pokud vůbec? A není odplout kamkoliv zbytečné, když všude vězí skrz naskrz stejní lidé? Odpovědí budiž Gaugin naposledy malující Tehuru v bílo modrých šatech. Oba mlčí, loučí se a konečně: jsou na tom stejně. A i když Gauguin není filmem výjimečným ani hodnověrným, svou „mesáž“ předává s úspěchem.