Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze
Tak teda Moana nebo Vaiana? Disney zpískali menší chaos neošetřením značky a tatáž hrdinka se tak v evropské verzi jmenuje jinak než v té americké. Po oddechnutí, že jste s dětmi na správném, všemi doporučovaném animáku, je na místě další ubezpečení: Vaiana je sice pro menší, umí ale překvapit i velké.

Bláhová... Vajánarecenze napsal

Lukáš Červený

dne 23/12/2016

Holka z ostrova se rozhodne nestát opodál a zasáhnout do chodu legend. Na cestě po moři má s sebou svého kamaráda z dětství (což je, ehm, moře) a více než tupého kohouta. Jak poznamená polobůh Maui, kterého Vaiana potřebuje přemluvit ke spolupráci: „Úplná princezna!“ Disney ale protentokráte nestaví na premise silné ženské hrdinky jen na oko. Dcera náčelníka skutečně nehledá pravou lásku, rytíře ani vysvobození z prokletí: usiluje o záchranu celého ostrova a vágní „naplnění svého osudu“ (jinými slovy: hledá se).
© Disney Animation Studios

Překroucení mytologie Polynésie je přitom nenásilné. Vaianin příběh otevírá legenda o šejdíři ("trickster") Mauim a srdci bohyně života, kterou jí od mala vyprávěla babička. To, že se s tímto záludným polobohem (mluveným i zpívaným Dwaynem Johnsonem) sama později setká, dokončuje Vaianin přerod v ženu. Úvodní expozice ostrova písní pak stručně shrnuje dětství hrdinky a otevírá základní problémy: „Jak mám být perfektní dcera, když mě to táhne na moře?“ zpívá Vaiana a pak se stejně vydá vstříc vlnám, jenom aby to napoprvé nevyšlo a ona se naučila prohrávat (štěstí, že při tom neutopí vepříka).

„Lidé o ní říkají/že nemůže doplout dál,/ona přitom potají/doplula kam vítr vál…“ (výmysl autora, pozn. redakce) Jsou to právě do českého dabingu těžko přeložitelné písničky, které ve Vaianě nesou poselství i příběh. Po vzoru disneyovských muzikálů se s nimi nešetří, některé v hlavě zůstanou na dlouho a některé se tolik nepovedly. Všechny ale mají tu správnou kadenci rýmů, která ratolestem nedá v kině usnout a sem tam dokonce nastoupí po boku pozitivních rádoby polynéských vibes.

Chopit se řádně lana nebo umět navigovat bez sextantu se přitom Vaiana musí naučit sama, s Mauího zprvu neochotnou instruktáží. Jejich přátelství přeroste ve vzájemný obdiv a úctu: přesto společná plavba širým, skvostně rozpohybovaným mořem není plná jen vtipných přestřelek a neustálého zasahování vyšších mocí; přináší i hrstku temných momentů.
Disneyovský mix písní a přátelství dostal slušivý polynéský háv a ještě slušivější poslání: plout s Vaianou je proto radost a i přes nadužívání deus ex machin a vtipy sem tam vystřelené na prázdno se děti mají na co těšit. Dospělec přitom může krom hodiny a půl oddechu ocenit kýčovité písně od srdce nebo precizní grafiku spolu s vítaným spádem. A pokud se vám něco nelíbí – sveďte to na vepře!

Hodnocení zbytku redakce: