P

Festivaly — 52nd KVIFF, 3. červenec 2017 20:53Po válce a po sezóněRecenze filmu Chlapi nepláčou (2017, 98', BA/HR/DE/SI)

Silné bosenské kafe v hlavní soutěži Varů 52 je přesvědčivé na všech frontách, na kterých ještě zdaleka nebylo dobojováno.
Chlapi nepláčou, 2017, 98', BA/HR/DE/SI © KVIFF
RECENZE (LK) — Je po válce a je po sezóně a parta chlapů ze všech takzvaných stran jugoslávského konfliktu se nechala přemluvit k tomu, aby přijeli na workshop do horského hotelu kdesi v Bosně dělat ze sebe před psychologem blbce. 

Aby zkušenost s terapeutickým workshopem pro veterány, který ho původně napadlo zdokumentovat, režisér Alen Drljević přetvořil ve hrané drama, sesbíral současnou balkánskou hereckou špičku a obsadil jí hotel, ve kterém se soustředění skutečně konají. Obojí spolu s výtečným, nevtíravě tísnivým scénářem dělá z Chlapi nepláčou autentické vyprávění na nesnesitelné téma.

Filmařským leitmotivem snímku je význam detailu a síla nevyřčeného. Bezeslovné scény jsou o to dusnější, že film se skrze průvodcovskou postavu terapeuta do velkých výroků pouští, zasazuje je ale do extrémně komorního rámce. Mezinárodním společenstvím obsahově vyprázdněné proklamace snažící se diplomatickou hantýrkou vystihnout nepopsatelné jsou tak ve snímku jenom rekvizitou v rukou vynikajících protagonistů a hesla jako "Všechny válečné zločiny by měly být potrestány" plně udeří právě tím, jak visí ve vzduchu, který Chlapi společně dýchají.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (LK) — Se vším všudy jsou Chlapi nepláčou výborným (nejen) festivalovým komorním dramatem, které s citem posouvá hranice zprostředkovatelnosti stále čerstvé válečné zkušenosti bývalé Jugoslávie. Premiéra snímku si ve velkém sále karlovarského Thermalu vysloužila několikaminutivý vřelý potlesk.

8 Jak hodnotíme?

8

Chlapi nepláčou Muskarci koji ne placu
Alen Drljevic

8727.280

Chlapi nepláčou / Muskarci koji ne placu, 2017, celovečerní, 98', BA/HR/DE/SI

UvedeSo, 1. červenec 2017 — 52nd KVIFF

RežieAlen Drljevic

ScénářAlen Drljevic a Zoran Solomun

ProdukceDamir Ibrahimovich a Jasmila Žbanić

Hrají Emir Hadžihafizbegović, Leon Lučev, Izudin Bajrovic, Miralem Zupcevic, Ermin Bravo, a další

Další články z kategorie Festivaly:
Více