P

Premiéry, 20. srpen 2019 15:35Toi Toi Story: Příběh s*ačekRecenze filmu Toy Story 4: Příběh hraček (2019, 100', US)

Toy Story 4: Příběh hraček je po filmech Úžásnákovi 2 (2018), Hledá se Dory (2016) a Toy story 3: Příběh hraček (2010) již čtvrtým sequelem pixarovských klasik, jehož tržby překonaly hranici miliardy dolarů. Studio Disney si může tiše mnout ruce, protože o nic víc než o peníze tu zkrátka nejde. Navíc se jednalo o první projekci, kterou jsem absolvoval na vozíčku. A protože mít handicap znamená povinnost sedět dva metry od plátna, nemůžu vyloučit, že můj dvě hodiny zalomený krk neovlivnil celkové hodnocení.
Toy Story 4: Příběh hraček, 2019, 100', US © 2018 Disney Enterprises, Inc.
RECENZE (JS) — Kovboj Woody, zelený dinosaurus Rex, Buzz Rakeťák, pan Brambůrka a další staří kámoši držící se za ruce a plující na pozadí bílých obláčků. Šťastní. Jenže pak se na plátně objeví Vidlík (hračka z vidličky vyrobená jejich současnou majitelkou Bonnie). Přichází náraz, řetěz hraček se rozbíjí, křik, nevyhnutelná smrt. Když 12. listopadu 2018 vyšel první oficiální teaser trailer Toy Story 4: Příběh hraček, nikdo nemohl tušit, jak doslovně předznamenává osud celé série.

Nechci nostalgicky vzpomínat na to, jak mi jako malému dělala po lumbální punkci na neurologickém oddělení společnost kazeta s polovinou filmu Saxana, dívka na koštěti (1971) přetočenou animákem Toy Story 2: Příběh hraček (1999). Pamatuju si hlavně záchvaty smíchu z Rexových hlášek, protože byly nevídaně originální. Pamatuju si slzy z Jessieniny písně, protože mi trhala srdce. Pamatuju si napětí u záchranné mise pro hračky v letadle, protože šlo o život. Shrnul bych to jako všudypřítomné filmové kouzlo. A přesně to čtvrtému pokračování chybí.

Ačkoliv je animace dechberoucí, kopíruje realitu tak doslovně, že je skoro nemožné udělat krok vstříc pohádkovému světu. Ten se navíc vyčerpal i co do vyprávění, a tak nenabízí vůbec nic nového. Zase se hračky ztrácí, zase se hračky zachraňují, ale hravost dávno vymizela.
© 2018 Disney Enterprises, Inc.

Místo toho se tu objevuje něco, co jsem u filmu z dílny Pixar zažil vůbec poprvé. Hlavní postava kovboje Woodyho je totiž nesnesitelně otravná. A když se asi potřetí snaží vyřešit problém tak, že vytvoří problém ještě větší, a navíc u toho bezohledně ohrozí životy všech ostatních, nemálo si v duchu přejete, aby ho ta zlá kočka z antikvariátu rozcupovala na cáry. Hezky nitku po nitce. Zanořila ostré drápky do vatové výplně, celou ji spolykala a olepenou hleny zase vyzvracela. Podobné je to i s postavou znovunalezené pastýřky, která má být jakýsi obraz nezávislé a odvážné ženy s mírami 90-45-180, cože?!

Když se ani za pytel buráků nedovedete na barevné figurky napojit, zabloudí vaše mysl do sítě vtíravých otázek. Proč plastová vidlička mluví, ale keramická ovečka ne? Co se musí ještě stát, aby postavička jednoho plátěného kovboje konečně umřela? Odpověď je nasnadě. Než tohle peklo, měla cesta hraček skončit tehdy ve spalovně odpadů.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Jestliže na vás z celého filmu nejvíc zapůsobí kulervoucí trailer na Ledové království 2 (2019), je něco špatně. A tady je špatně úplně všechno. Takže ne 4, ale za 5. Se neomlouvám.

2 Jak hodnotíme?

2

Toy Story 4: Příběh hraček Toy Story 4
Josh Cooley

2797.79784

Toy Story 4: Příběh hraček / Toy Story 4, 2019, celovečerní, 100', US

UvedeČt, 8. srpen 2019 — Falcon

RežieJosh Cooley

ScénářStephany Folsom

ProdukceJonas Rivera

Hrají Tom Hanks (Woody), Patricia Arquette, Tim Allen (Buzz Lightyear), Joan Cusack (Jessie), Laurie Metcalf, a další

Hodnocení zbytku redakce:

4
4
Další články z kategorie Premiéry:
Více