P

Premiéry, 24. květen 2019 13:22Dvakrát měř, jednou přejRecenze filmu Aladin (2019, 128', US)

Disney pokračuje ve zběsilé jízdě live-action remaků svých nejpopulárnějších animáků. Po překvapivém propadáku Burtonova Dumba nám v létě naservíruje tolik očekávaného Lvího krále. A abychom nemuseli dlouho hladovět, podává v kinech od konce května ještě předkrm v podobě nového Aladina. A ten svůj účel obstojně naplňuje.
Aladin, 2019, 128', US © Walt Disney Pictures
RECENZE (JS) — Uvázat se studiu Disney a zazářit v jeho neprůsvitných příběhových šablonách je nesmírně dvousečná zbraň. Sama značka poskytne tvůrci jakési skleněné dno, díky čemuž dostanou vize i méně nápaditého tvůrce léty ověřenou a diváky milovanou směsici tvarů, barev a emocí. I proto mohla Kráska a zvíře Billa Condona (známého posledními díly série Stmívání) vydělat přes miliardu dolarů. Podobně je na tom i Aladin Guye Ritchieho. Kdykoliv se režisérovi vymkne uzda vyprávění z rukou, přidrží mu ji na chvíli nějaký klasický disneyovský vtípek, píseň nebo taneční hrátky. Ovšem druhou jistotou je i skleněný strop, jenž je zde představován autorovýma rukama svázánýma za zády. Všude tam, kde by chtěl tvůrce propašovat kousek něčeho stylovějšího, stojí nesmlouvavá stráž plácající po prstech.

Nejodvážnějším prvkem celého filmu tak bylo obsazení skvělé Nasim Pedrad, která si střihla postavu Aladinovy nastávající Jasmine již v parodii The Real Housewives of Disney z dílny Saturday Night Live s legendární replikou: “I had sex with Iago!” The parrot? “I thought it was Alladin, he was mimicking his voice!” A i když na ni tentokrát zbyla jen role princezniny služebné, je hvězdou všech scén, v nichž se objeví.

Podobně šťastně se nakonec jeví i angažmá Willa Smithe jako džina. Nepovedené trailerové CGI stálo na počátku jednoho z nejlepších období internetových memes (jestli netušíte, jste oficiálně staří) a málokdo půjde do kina, aniž by alespoň malinko netoužil vidět další Smithův pád na hubu. Jeho ztvárnění džina je však odvážné, uvěřitelné a nesmírně vtipné. Dvě hodiny tak utečou jako voda, všichni jsme to ve zdraví přežili a můžeme se směle na létajícím koberci vydat směr Afrika.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — I když nemá srdce Lotranda a Zubejdy ani osudovost Moulin Rouge, bude to kasovní trhák. Každým coulem disneyovská omalovánka pro děti se všemi jejími klady a zápory, ne však uvěřitelnými záporáky. Já jen doufám, že se obejdeme i bez pokračování.

5 Jak hodnotíme?

5

Aladin Aladdin
Guy Ritchie

5676.95753

Aladin / Aladdin, 2019, celovečerní, 128', US

UvedeČt, 23. květen 2019 — Falcon

RežieGuy Ritchie

ScénářJohn August, Guy Ritchie, Ron Clements, Ted Elliott, John Musker a Terry Rossio

ProdukceDan Lin

Hrají Mena Massoud (Aladdin), Will Smith (Genie), Naomi Scott (Jasmine), Marwan Kenzari (Jafar), Billy Magnussen (Prince Anders), a další

Další články z kategorie Premiéry:
Více