P

Premiéry, 12. květen 2019 17:18Tatranský trojúhelníkRecenze filmu Trhlina (2019, 111', SK)

Spíše televiznímu tvůrci Peteru Bebjakovi náleží titul autora posledního kasovního trháku východně od Dunaje. Jde o úspěch nevysvětlitelný podobně jako záhadně se objevující rány na kůži hlavní postavy, nebo to nebude s těmi záblesky nad Tatrami tak žhavé? Premisa zní slibně: na motivy slovenského bestselleru podle skutečných událostí. Začínám se bát.
Trhlina, 2019, 111', SK © TV JOJ / Marian Datko
RECENZE (JS) — Hororové klasiky jako The Blair Witch Project, REC nebo Paranormal Activity přesvědčily i ty nejzarputilejší milovníky formy, že strach dokáže vyvolat roztřesená kamera, ticho i malý rozpočet. Bebjak inspiraci známými a osvědčenými postupy hrdě přiznává. Ambice přijít s něčím novým a změnit pravidla děsuplných žánrovek snad nikdo nečekal. Podobně pošětilé by bylo i vyhlížení kvalitního scénáře... ucházejícího scénáře... scénáře?

Z kulis psychiatrické léčebny a slovenské kavárny se tak hlavní postavy vydávají na výlet do nejděsivějšího pohoří světa: Tribeče. Aniž by se znaly, aniž by věděly, jak funguje kompas, a bez zásob vody. Místo dialogů si vyměňují nahodilá slova jako bludičky, spirála, zrcadlová krychle a ve slovenštině tak krásně znějící výraz omrvinky. Totálnímu facepalmu brání jen perfektní práce se zvukem a mrazení ze záběrů na temná, jakoby komunikující stromořadí.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Chcete-li v připálené rejži najít podobiznu Krista, povede se Vám to. V opačném případě budete nevěřícně mžourat na mišmaš hororových klišé slepených brynzou. Jednohubka z žánru piles of shit, při níž nepřivírate oči strachem, ale až během hodnocení, kdy chcete naše bratry podpořit co nejlepší známkou.

2 Jak hodnotíme?

2

Trhlina
Peter Bebjak

2555.6

Trhlina, 2019, celovečerní, 111', SK

UvedeČt, 9. květen 2019 — Falcon

RežiePeter Bebjak

ScénářTomáš Bombík

ProdukcePeter Bebjak a Rasťo Šesták

Hrají Dávid Hartl, Mary Bartalos, Matej Marušín, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, a další

Další články z kategorie Premiéry:
Více