Pinbacker ~ Festivaly ~ 53rd KVIFF recenze
Tomáš Bojar přispívá do soutěže dokumentárních snímků svým kouskem z deštivého března 2017, kdy tehdejší (a současný) prezident České republiky Miloš Zeman sezval své příznivce na Pražský hrad a před jejich zraky (nikoliv zraky televizních kamer) oznamoval, zda bude kandidovat na své druhé funkční období. Autor cpe digitální kamery do dvou odlišné fungujících redakcí a sleduje jejich vnitřní novinářský žargon, tvoří jakýsi vzájemný diskurs a tím i celkem zajímavý vhled do fungování tuzemských internetových, respektive televizních redakcí.

Zeman jde dálrecenze napsal

Adam Hencze

dne 2/7/2018

Zhruba takhle o Bojarově filmu píše festivalový program a v podstatě nijak nelže – Bojar si rozdělil vlastní štáb do základen v Karlíně a Kavčích horách – totiž u Hospodářských novin a České televize, dvou institucí s odlišnou metodikou práce a taky formou zpravodajského výsledku. Tedy natisknutý papír versus televizní přenos. V současné době plné hashtagů s fakenews je Bojarovo dílo hodnotné právě v diváckém uvědomnění, jakým způsobem jsou pro něj v nefilmovém životě rozeny a modifikovány zprávy ze světa či články o Kláře Zemanové a jejím účinkováním v údajném pornu. Údajném, samozřejmě.

Být svědky odlišného zacházení s dnes vysoce hodnotným artiklem – informací – má svůj význam, smysl a schovává v sobě i trochu pokleslý druh zábavy pramenící z čiré zvědavosti. Ve světě novinařiny se platí za objektivitu, u Bojarova filmu je to s otazníkem, těžko říct jak museli naportovaní editoři a zástupci šéfredaktorů upravovat své chování před rozjetými kamerami. Předpokládejme, že nijak, otázku tu ale ponechme.
© Film Servis Festival Karlovy Vary

Je ale lehké uvěřit mnohým probuzením, která různé druhy návštěvníků v sále se sledováním Bojarova dokumentu pocítí. Totiž že čeští novináři skutečně tvoří texty, perexy a kapitálkové názvy s nějakou agendou, ať už se na měřáku pravdy hýbou kamkoliv. Kromě sledování práce pisálků, reportérů a “špionů” v sále s točbou na chytré telefony má aktuální Bojar i edukativní charakter, s čímž opravdu nelze nic než nemít problém. To by mohla být ta mimořádná zpráva, kopanec, který skupiny zaslepených konzumentů obsahu potřebují.
Obsah, se kterým asi nelze mít vyložený problém – jde o čistě odvedenou reportáž z jedné žhavé, chladné noci a s jedním starým, proruským pánem, kvůli kterému museli být lidé pozdě v práci či do noci v dešti na hradním nádvoří. Možný otvírák očí kavárny, která neposílá nenávist směrem k Zemanovi, nýbrž k českým novinářům.
Karta filmu

Mimořádná zpráva

Mimořádná zpráva
CZ 2018
dokumentární 75'
premiéra v kinech 15/11/2018 – Pilot Film
3/7/2018 na 53rd Karlovy Vary International Film Festival


trailer 1