Pinbacker ~ Festivaly ~ 51st KVIFF recenze
Jankův kritiky adorovaný snímek se stal podle poroty Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě nejlepším českým dokumentem roku 2016. Zkušený český filmař Miroslav Janek, tvůrce mnoha dokumentaristických počinů, o svém filmu říká: ,,Normální autistický film je jakýmsi empatickým průnikem do psychického, a tím i sociálního světa dětí, které prostě přišly na svět s jinou výbavou.“

Normální jinakostrecenze napsala

Aneta Henczeová

dne 25/2/2017

Pět dětí, pět příběhů, stejná výbava – Aspergerův syndrom. Tedy ojedinělost spadající mezi lehčí poruchy autistického spektra. Tyhle nenormálně normální děti vnímají svět tak nějak po svém, ale přesto se jejich sny, touhy, obavy a každodenní starosti i radosti neliší od dětí ostatních.

Janek neklade otázky, nesnaží se analyzovat, nedoplňuje snímek odbornými diagnostikami bílých plášťů. Staví se do role tichého pozorovatele, kdy skrze svou kameru nenásilně proniká do dětského světa, nahlíží do jejich vnímání. Sleduje děti v jejich přirozené podobě s proměnlivým emocionálním rozpoložením v různých prostředích a při různých každodenních situacích. Citlivě zachycuje rozmanitost reakcí na všední skutečnosti a mimo jiné nám ukazuje, jak zapáleně a zodpovědně se děti věnují svým zájmům. 
 
Můžeme tak se zadrženým dechem obdivovat hudební nadání sečtělého Denise, syrovost a místy až mrazivou upřímnost textů povětšinou negativně naladěné raperky Majdy. Můžeme se rozplývat nad roztomilostí malé Marjamky a jejího neúnavného, věčně přátelského bratra Ahmeda. Místy až rozněžnělé a k zamyšlení podněcující monology jsou proloženy vtipnými příběhy Lukáše, teenagera, který oplývá osobitým sofistikovaným humorem a slabostí pro Tarantinovu filmovou tvorbu.
Jankovi se sympatickým způsobem podařilo zachytit svět tak trochu jiných dětí. Ty mu dovolily proniknout do svého nitra, ale ukázaly mu jen to, co samy chtěly. Jestli byl záměr filmu citlivě poukázat na autismus jako na fascinující, ačkoliv často jen obtížně rozluštitelný způsob vnímání světa, pak se mu to podařilo. Reprezentativní vzorek pěti dětí, které jsou navíc obdařeny jedinečným nadáním, však nemůže odpovídat objektivní skutečnosti.

Hodnocení zbytku redakce:

Karta filmu

Normal Autistic Film

Normal Autistic Film
CZ 2016
dokumentární 90'
premiéra v kinech 10/11/2016 – Pilot Film
4/7/2016 na 51st Karlovy Vary International Film Festival


trailer 1