Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze
„Že něco nevidíš neznamená, že to není.“ Starým povídačkám o kouzelném drakovi žijícím v hlubokých lesích, které obklopují severozápadní americké městečko, věří jen tamní děti. Vše se ale změní, jakmile se ve městě objeví Pete, tajemný desetiletý chlapec, který v oněch lesích žije a tvrdí, že záhadný drak je jeho kamarád…

Pete's Dragon – příjemná rodinná oddechovkarecenze napsala

Aneta Henczeová

dne 28/8/2016

Společnost Disney se delší dobu snažila představit příběh Draka Elliota (muzikál, 1977) nové generaci diváků a letos se jí to konečně podařilo. Úkolu se ujal ne příliš známý americký režisér a scénárista David Lowery. Vytvořil inteligentní rodinný film plný dobrodružných scén, krásných přírodních scenérií (většina záběrů pochází z Nového Zélandu) a na první poslech poutavého soundtracku.
© Matt Klitscher, 2016 Disney Enterprises Inc.

Většina příběhu se odehrává v malém městě a rozlehlých lesích okolo něj. Hlavním motivem je vztah osiřelého dítěte s nadpřirozenou bytostí, tedy drakem. Zelený huňatý tvor Elliot připomínající spíše psa Falca z Nekonečného příběhu než draka, jakého známe z klasických báchorek, je Peteův věrný kamarád a ochránce. Ztělesňuje pocit jistoty a bezpečí a i přes jeho výšku a mohutnost mu lze těžko odepřít roztomilost. Ačkoliv se jedná o kouzelného tvora, je zjevné, že má v sobě city a lidskost, která je kromě jeho činů ještě umocněna propracovanou mimikou. Drak se stává sympatickou postavou a hlavním hrdinou, který ve vypjatých situacích umí prosadit i svou drsnější stránku a nebojí se ukázat, že když chce, dokáže děsivě zařvat či vychrlit nějaký ten oheň. Lesy jsou jeho domovem, běhá v nich a skotačí, dokonce ve vší eleganci létá nad korunami stromů a vychutnává si pohledy do nekonečně krásných západů slunce. Jeden by si mu hned rád sedl na záda a nechal se jen tak unášet, stejně jako to dělá Pete, Tarzana připomínající ušmudlaný chlapec s rozcuchaným vrabčím hnízdem, kterého ztvárnil talentovaný dětský herec Oakes Fegley. Statečný chlapec si doposud myslel, že chápe, jak funguje svět, ale při prvním kontaktu s civilizovaným světem zjistí, že skutečnost je mnohem složitější. Není divu, že dovolí sympatické Grace (Bryce Dallas Howard), zapálené ochránkyni lesů a přírody vůbec, aby ho přijala do své rodiny a pomohla mu tak najít své pravé místo, pravou identitu.
Pohodová podzimní oddechovka plná flanelových košil a upřímné lásky. Lowery to díkybohu nepřehnal s dojemnými, akčními ani magií přehlcenými momenty. I přes občasné prázdné dialogy a některé zbytečně zdlouhavé scény je Pete's Dragon povedeným rodinným filmem. Ačkoliv se příběh může zdát poměrně jednoduchý, skrývá se v něm hluboké poselství, které dětem umožňuje vypořádat se s komplikovanými pocity nejistoty či hledáním sebe sama.

Hodnocení zbytku redakce: