Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze
Zas jednou okupuje tuzemská kina videoherní adaptace a zas jednou je z toho ramenakrčící mrzení – včera se o to zasloužil Roar Uthaug, dnes se o to stará Ruben Fleischer. Ten s povolenkou od Sony, Naughty Dog a dalších videoherních velkostatkářů hněte čtyři díly PlayStation série Uncharted do singulární celovečerní mazanice, která láká na počítačem generovanou akci a vtipné hlášky Toma Hollanda. Namlsaní fanoušci všech zemí kladli už od počátku projektu krom ostatních i castingovou otázku: "kdo má opravdu hrát Nathana Drakea?" Finální odpovědí je...

Království za Nathana Fillionarecenze napsal

Adam Hencze

dne 24/2/2022

No jistě! Přes onu společnou dobrodružnou náturu je tu i fyzická podoba, inklinace k žánrovým béčkům a stejné křestní jméno. Fillion je filmová legenda a pro tuhle roli se de facto narodil, studio ale s Fleischerem aka vůdcem tlupy zvolilo jiný postup: jejich matematickou větu vyřešil čistě komerční postulát součastnosti, ve které Tom Holland jakožto jméno a obličej táhne jak nic jiného. Šťouchavou chemii potom doplňují Markem Wahlbergem, který má jako postarší pardál Sully nahazovat vtipy, kouřit jeden doutník za druhým a usměrňovat často zbrklé a cruisovsky ethanovské zkratky hlavní postavy, co často létá v módu "první střílej, pak se ptej".

Tohle všecko ale ve filmu chybí, Fleischer nechal čtyři pisálky upéct rutinní scénář, co pro zbrklou expozici používá zkratkovité dialogy, krade nápady ze všech současných i minulých dobrodružných žánrovek (přelety letadélky po CGI glóbu světa krade Indymu) a z herních předloh šťaví nejdůležitější postavy a zápletky: nejčastěji čerpá z posledního, čtvrtého dílu. Potenciální problémy tu jsou nasnadě hned od začátku: ono totiž Naughty Dog jakožto vývojové studio stojící za triple-A PS-exkluzivní hrou je dost šikovné vývojové studio stojící za triple-A PS-exkluzivní hrou. Uncharted je totiž tak trochu plošinová špička s vtahujícími herci a chytlavým dějem žijící v pamětech konzolí, kde oslňuje nejen hratelností s nápady a špičkovou grafikou, ale i tím, že jde prostě o hollywoodský blockbuster s tunou prvotřídních cutscén, co z něj tvoří spíš hratelný film než filmovou hru. Cashgrab je tady proto cítit na hony daleko a existence filmového Uncharted není odůvodněna vyšším smyslem: zadáním bylo uplácat alespoň trochu smysluplný skript, na konkurzu ulovit známé tvářičky a obalit to tunou počítačem generované animace.
Sony Pictures

Ti nejskalnější fanoušci herní série budou spokojeně ukazovat na plátno (Leonardo Dicaprio memečko z Once Upon a Time..) a rozpoznávat své oblíbené herní momenty a scény, ostatní návštěvníci kina můžou tak maximálně kývat hlavou nad nulovou chemií mezi Hollandem a Wahlbergem, nad tragicky nefunkčním humorem, rutinní, nepřehlednou akcí a honičkou, co zpravidla plní stopáž vatou a připraví půdu pro další ze série vykalkulovaných vtípků, co si Holland donesl z placu Spider-mana. Tam tenhle humor funguje, tady ne: Tinder appka? Pomoc. Přepálené finále zachraňuje, co jde, ale jeden u něj nesmí zapomenout na těch sto minut utrpení, co mu předchází – a taky na to, že díky solidnímu výsledku box officu nám do několika let sjede z továrního pásu pokračování, další prefabrikovaný polotovar ve stejném stylu.
Fanoušci her a dobrodružna by měli buďto žhavit své herní konzole nebo nakoukat průchody hrami od jiných gamerů ve 4K na Youtube – obojí bude lepší než dávat do kapsy Sony cenu za lístek do kina na nemastno-neslanou akční rutinu.