Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze
Novozélandský režisér Taika Waititi se po velmi svojském přírůstku do marvelovské rodiny v podobě filmu Thor: Ragnarok (2017) rozhodl zanechat kousek sebe i v encyklopedii poněkud temnějšího tématu, a tak se společně vydejme po stopách humorného zpracování útrap 2. světové války.

Follow the Jojo Rabbitrecenze napsal

Jakub Strouhal

dne 13/3/2020

Jako průvodce nám slouží malý kluk Jojo Betzler, který si prochází všemi strastmi prepubertálního člena Hitlerjugend, a dokud se podívaná skládá z nepovedených hodů granátem, pálení knih a vtípků o Hitlerově armádě klonů, je k popukání. Tragikomické gestapo, dementka hraná Rebel Wilson i módou posedlý příslušník německé armády jsou zkrátka cute a důkaz toho, že srandu Waititi umí a umí ji skvěle už od drákulovského Co děláme v temnotách (2014). Sám si dokonce střihne roli Jojova imaginárního kamaráda AKA Hitlera, až to zahřeje u srdce.
© Fox Searchlight Pictures

Podobně ujetou jednohubku bych si klidně nechal líbit. U funny jednohubky ale nezůstává. Jojova matka (z neznámých důvodů na Oscara nominovaná Scarlett Johansson) je totiž členkou odboje, a všemu nebezpečí navzdory tráví veškerý volný čas nikoliv u plotny, ale nenápadným rozhazováním letáků po městě, nevysvětlitelnými pochůzkami do krámu a cerseiovským nasáváním červeného. A taky doma schovává Židovku. Obstarává tak vážnou linku filmu a možnými i nemožnými způsoby citového vydírání stahuje tento celek daleko za hranici vkusu. Těžko se pak dojímat nad smrtí někoho, komu smrt půlku filmu přejete. Postupný přerod malého nacisty v ochránce Židů je tak promarněnou šancí, co vyletěla komínem.
Waititi není Wes. A když neumíte filmovou poetiku, vylámete si na ní upíří zoubky. See ya on failarmy.

Hodnocení zbytku redakce: