P

Festivaly — 72nd Berlinale, 24. únor 2022 11:50Taková normální sámoškaRecenze filmu Produkty 24 (2022, 106', RU/SI/TR)

Znáte to z kriminálek (momentálně třeba z českotelevizních Devadesátek): chudá holka si chce taky ukrojit svůj kousek štěstí, a tak po překročení hranic odevzdá s vidinou rychlého a velkého výdělku pas prvnímu, kdo si o něj řekne. Po revoluci se u nás nejčastěji spojovala se sexbyznysem, ale dál na východ je tato past stále aktuální a mnohem míň nápadná. Skrývá se pod červenou zástěrkou, nekonečnou směnou a epilepticky blikajícím открыто.
Produkty 24, 2022, 106', RU/SI/TR Metrafilms
RECENZE (KS) — Organizace Walk Free Foundation definuje moderní otroctví jako nucené práce nebo sňatky, případně již zmiňované nedobrovolně poskytované sexuální služby. Kdesi v Moskvě má nonstop sámošku jistá Zhinna, bezdětná paní ve středních letech, ve které tak trochu polarizuje lidskost. O své svěřence se sice dokáže náležitě postarat, zároveň je však vystavuje pod drobnohled kamer a každé provinění je samozřejmě po zásluze potrestáno.

Kolektiv zaměstnanců sestává z nelegálních migrantů přicházejících především ze států bývalého sovětského svazu, a to jižně od současných ruských hranic. Po příjezdu do nejsevernější megalopole na světě jim však realita dává drsnou facku: naval pas, nikam nevycházet, výplatu si nezasloužíš a nikomu ani muk, jo?

V obchodě продукты 24 zažívají snad to nejzajímavější ze svých životních milníků, vlastní svatbou počínaje. Narozené dítě se pak automaticky stává majetkem paní vedoucí, stejně jako jeho rodiče. A ta má právo se svým majetkem nakládat tak, jak se jí zlíbí, proto je na denním pořádku znásilňování a surové týrání. Když se pak hlavní hrdince Mukhabbat podaří utéct, odstartovat malou vzpouru a vrátit se zpátky k mamince, zdá se, že je vyhráno.
Metrafilms

Ani nápad. Michael Borodin (který psal i režíroval) ve svém třetím filmu (a prvním celovečeráku) nechává postavy dělat pořád dokola ty stejné chyby, které se pod tíhou osudu zdají jako jediné správné východisko. Neštítí se brutálních scén, při kterých slabší povahy radši zavírají oči, a těm silnějším se minimálně sevře hrdlo. Porota CICAE zvolila snímek jako nejlepší z letošního výběru Panoramy i díky tomu, že mapuje téma, o kterém se u nás v Evropě prostě moc nemluví. A i když se film prezentuje jako čirá fikce, působí až strašidelně věrohodně a je nutné si připomínat, že není dokumentem, a taky vtloukat do hlavy jednu myšlenku: snad se tohle nikde na světě neděje.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (KS) — Šílenější než sbírání malin ve Skotsku. V době, kdy se matička Rus snaží o znovuzískání svého někdejšího území, je uvedení snímku, jenž vykresluje kupčení s menšinami příslušejícími do bývalého socialistického bloku, více než aktuální.

9 Jak hodnotíme?

9

Produkty 24
Michael Borodin

Produkty 24, 2022, celovečerní, 106', RU/SI/TR

UvedePá, 11. únor 2022 — 72nd Berlinale

RežieMichael Borodin

ScénářMichael Borodin

Hrají Zukhara Sanzysbay, Lyudmila Vasilieva, Tolibjon Suleymanov, a další

Hodnocení zbytku redakce:

7
Další články z kategorie Festivaly:
Více