P

MečeníRecenze filmu Ada (2021, 106', IS/PL/SE) Festivaly — 55th KVIFF, 21. září 2021 14:41

Cena z Filmového festivalu v Cannes, ponurá islandská krajina, jako sníh z bílků vyšlehaná atmosféra traileru a bizár slibující premisa: jak dvojici změní život miminko s ovčími rysy; to všechno vystřelilo počin debitujícího režiséra Valdimara Jóhannssona na pozici jednoho z nejočekávanějších diváckých zážitků letošních Varů.
MečeníNew Europe Film Sales
RECENZE (JS) — A zážitek to svým způsobem byl. Kino Čas sousedící v ulici T. G. Masaryka s rychlým občerstvením McDonald’s a supermarketem Billa, kde jsme si, znalí místních cenových poměrů, chytře obstarali zásobu čínských polévek a trvanlivého pečiva na celý týden, se k deváté večer zahalilo do tmy. S privilegiem přednostního vstupu jsme se sklopeným pohledem projeli okolo fronty táhnoucí se skoro až ke břehu řeky Teplé. Když jsme dorazili do sálu, uklidnila nás uvaděčka, že s námi počítají a že místo pro vozíček nám hned uvolní, jenom co oddělá odpadkový koš na něm stojící. Že by znamení?
New Europe Film Sales

Pokud distributor prodává Adu jako vizuální báseň, nejde o lživou reklamu. Lyrickou nemilosrdnost přírodních zákonů, skromný a pokojný život na odlehlé farmě vykoupený nekonečnou nudou a všedností, všeříkající pohledy a posunky. To vše umí Jóhannsson s pomocí ústřední dvojice Maríe (Noomi Rapace) a Ingvara (Hilmir Snær Guðnason) přenést na diváka s grácií. Je to koneckonců s každým záběrem sílící bezvýchodná osamělost, jež hlavní postavy dožene k oné zhoubné myšlence: tohle je všechno? A jsme špatní, chceme-li víc?
New Europe Film Sales

Když se řekne “folklór”, představím si (geniální album od Taylor Swift) strach z lesa, podezírání rybníka ze snahy mě utopit, bloudění v jeskyních Macochy a smrt lapající ledovými kameny po patách. Jak málo kdysi stačilo, aby člověk uvěřil, že ve mlejně straší. S příchodem ovčího miminka na scénu Ada vyloží na stůl i svůj poslední trumf a děj uzavírá. Jsme však teprve v polovině stopáže, dál už nic originálního k vidění není a ukazuje se, že ovečkodítě v dnešní době samo o sobě dobrý film neudělá. Ptát se, zda jsme špatní, chceme-li víc, je proto na místě. A odpověď je ne.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Úchvatné islandské scenérie si lze vychutnat i ve videoklipu k písni I’ll Show You od Justina Biebera. Filmový režisér by proto měl dle mého mířit o něco výš. Nikdy však ne do prázdna.

4 Jak hodnotíme?

4

Ada Dýrið
Valdimar Jóhannsson

4606.38668

Ada / Dýrið, 2021, celovečerní, 106', IS/PL/SE

UvedeČt, 7. říjen 2021 — Artcam (Česká republika)

RežieValdimar Jóhannsson

ScénářValdimar Jóhannsson a Sjón Sigurdsson

ProdukceEdda Hrönn Kristinsdottir, Hrönn Kristinsdóttir a Piodor Gustafsson

Hrají Noomi Rapace, Björn Hlynur Haraldsson, Hilmir Snær Guðnason, a další