Kadrnkovo meditativní rozjímání rozčeřilo festivalové vody hlavní soutěže letošního filmového festivalu v Karlových Varech, a to zdravým způsobem: pozná se to tak, že během projekce odejde víc než polovina lidí v sále. Křižáček kolem sebe nakumuloval tolik diváckého napětí, že nakonec s nemalým překvapením vyhrál hlavní cenu festivalu a poslal tak silný impuls do srdce současné české kinematografie. Cesta do středověku se na první pohled zdá jako prvoplánová sázka na šedesátkové filmové zlato období československé nové vlny: tahle jinakost toho ale s dílnou Vláčila přeci jen nemá zas tak moc společného.
RECENZE (AH) — Téma a forma, se kterými tady Kadrnka experimentuje, zaslouží prostý obdiv. Metodu nainstalovanou už v jeho debutu Osmdesát dopisů nyní v Křižáčkovi posouvá do extrému, který má na ploše devadesáti minut velké pro a velké proti: poslušně následuje trend současných festivalovek, tedy dějově umírněných snímků, které mají za úkol v diváctvu doznívat po svých závěrech a iniciovat s ním oboustrannou komunikaci; totálně se proto vymyká současné české filmové tvorbě a zuby nehty se snaží dotáhnout pro spoustu myslí pasivně agresivní zážitek až do samotného konce. A zde se nachází ono proti: právě ta povrchová vyprázdněnost hrozí tím, že osazenstvo sálu to lidově řečeno zkrátka odzívá.
HODNOCENÍ (AH) — Soustředěná, středověce bezčasá mozaika s Rodenem a Kadrnkou: oba tu jsou pevně v kramflecích, ale nestačí to. Křižáčka nezastavuje fanatický Saracén, Křesťan, ani bezvěrec, potápí ho neschopnost komunikovat téma, prázdné symboly s pro dějovou vyprazdněnost nedostačující úrovní výrazových prostředků. I tak mu ale výhru v karlovarské soutěži přeju.