P

Premiéry, 28. červenec 2021 11:33 aktualizováno 29. červenec 2021 09:33Umřela stářím, tak mladáRecenze filmu Čas (2021, 110', US)

Čas dovolených a prázdninových radovánek je v plném proudu, a tak se Prisca (Vicky Krieps) a Guy (Gael García Bernal) spolu s dětmi vydávají řešit svoje osobní trable k mořským vlnám. Welcome drink na míru, úžasné prostředí, propagační materiály oblíbené farmaceutické firmy přímo u postele a nabídka výletu na soukromou pláž je prostě recept na rodinnou idylku. Nebo ne?
Čas, 2021, 110', US Phobymo/Universal 2021 Universal Studios
RECENZE (KS) — Že tady něco nehraje poznávají hoteloví návštěvníci už před vybalením svačin – v nahrnutém písku se to hemží věcmi minulých hostů a o skálu se opírá rapper Mid-Sized Sedan (Aaron Pierre). Tím celá skvadra dostává přesně toho, kdo milé rodince a úspěšnému doktorovi s barbie ženou chyběl: slavnou osobnost. To, co se na pláži začíná dít, odporuje všem přírodním zákonům – Shyamalan si motiv propůjčuje na popud vlastních dcer z komiksu Sandcastle (2013) a transformuje jej do něčeho špatně stravitelného.

Aby toho nebylo málo, všechny postavy se kromě potýkání s vlastním stárnutím musí pod extrémním stresem vypořádat i s téměř nemožným a režisér jim to servíruje pěkně zvostra: bezvědomí, porod, roztečený make-up a operace nádoru pomocí křiváku – že by nová osnova kurzů přežití v přírodě?
Phobymo/Universal 2021 Universal Studios

Celkem fajn rozuzlení ale nedokáže ani z poloviny vyvážit scény, které působí jako z céčkového hororu a k neštěstí všech jsou postupně dávkovány po celou stopáž. Hlavní rozdíl mezi giallo snímky a Shyamalanovým novým počinem ale tkví v tom, že se ty první zmíněné alespoň nesnaží hrát na něco, co nejsou, a své nedokonalosti pyšně představují. Třeba extrémně přehrávané umírací scény jsou zbytečně přespříliš a jeden by si lámal hlavu nad tím, proč se v čase ocitá o čtyřicet let zpátky.

Závěrečné objetí rodičů a dětí působí jako smířlivý a šťastný konec v dost špatném příběhu, možná by ale bylo do příště lepší tento krok přehodnotit a vyhnout se tak očekávanému klišé. Shyamalan aka mistr napětí tentokrát moc nenapíná a bohužel spíš nudí. Celý děj se dá vytušit už z traileru a nic víc už nenabídne.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (KS) — Oči jsem zavřela asi jen třikrát, ale ne ze strachu. Se Shyamalanovými filmy to jde bohužel od desíti ke třem.

3 Jak hodnotíme?

3

Čas Old
M. Night Shyamalan

3575.85055

Čas / Old, 2021, celovečerní, 110', US

UvedeČt, 22. červenec 2021 — CinemArt

RežieM. Night Shyamalan

ScénářM. Night Shyamalan

ProdukceM. Night Shyamalan

Hrají Gael García Bernal, Thomasin McKenzie, Alex Wolff, Eliza Scanlen, Abbey Lee, a další

Hodnocení zbytku redakce:

4
AH — Nápady a potenciál, kterej totálně zabije vlastní scenáristická zhovadilost a série nešťastnejch rozhodnutí, co ze zajímavýho tématu uplácají totální fuckfest: tomu chybí napětí, děj a s ním i bazální přesvědčivost.
Další články z kategorie Premiéry:
Více