P

Festivaly — 13th SHORT!, 2. březen 2018 10:46A tak jsme vyhrály festival: SHORTS! soutěžní blok 4Recenze krátkých filmů A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu (2017), Praví bozi si žádají krev (2017), Muž, který spadl z nebe (2017) a Bídníci (2017)

Čtvrtý mezinárodní blok je množinou výherce festivalu a zároveň asi nejsilnější skupinkou, která se vyznačuje filmařskou originalitou, současnými výpověďmi, thrillerem hraničícím s metafyzičnem a opět narážkou na aktuální problémy starého kontinentu. A ty rybky!
A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu, 2017, 28', JP © Koto Production Inc
RECENZE (A TAK JSME DALY ZLATÉ RYBKY DO BAZÉNU, 2017, 28', JP) — Začneme hned japonským favoritem – výhercem soutěže na Sundance. Tvůrce zabývající se tvorbou klipů a reklam se ve svém existenciálním kraťasu z exotických prefektur japonského souostroví nezapře – je to právě síla rapidmontáže a intertextuality moderní popkultury, vypůjčující si romantické prvky tvůrců jako Wes Anderson nebo Jean Jeunet, která tu na plné čáře vyhrává. Čtyři kamarádky/spolužačky vykonávající symbolický akt na místě, kde se čas nezastavil, jen plyne hodně pomalu.

Nevinný pohled dospívajících teenagerů je svěží a překvapivě depresivní zpovědí z ospalé Saitamy, která si za svou nenápadnou filipiku nevolí terč přelidněné, post-moderní Japonsko, ale spíš globalizovanou společnost, nad vše povznáší hodnotu přátelství a toho, jak se i ta nejvíc optimistická lehkost stejně zacyklí a svého nositele ve výsledku zklame. Akane, Mayu, Tamiko, Ryoko, neztrácejte naději. Silný debut, který lze navíc zkouknut třeba tady.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Toto je moje okolí, tohle je život. Rybky v bazénu nejsou kladnou odpovědí na otázku "žiješ?", nýbrž "existuješ?". A samozřejmě jednoduché zprávičky jsou zpravidla těmi nejsilnějšími.

9 Jak hodnotíme?

9

A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu そうして私たちはプールに金魚を、
Makoto Nagahisa

9717.2

A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu / そうして私たちはプールに金魚を、, 2017, krátkometrážní, 28', JP

UvedePá, 19. leden 2018 — 13th SHORT!

RežieMakoto Nagahisa

ScénářMakoto Nagahisa

ProdukceHaruki Yokoyama a Takeši Tanaka

Hrají Hina Yukawa (Akane), Reina Kikuchi (Mayu), Rina Matsuyama (Tamiko), Marin Nishimoto (Ryoko), a další

Hodnocení zbytku redakce:

9
LČ — Že reklamní tvorba nejen, že nemusí být skvrnou v životopise, ale docela dobře může usměrnit a vytříbit talent? Režisér Rybek Makoto Nagahisa je toho živoucím důkazem. Jeho kraťas právem zasluhuje cen, neboť sděluje o mladých duších bez toho, aby ubíral na drajvu. Hudební klipy můžou závidět invenci rámování, přechodů nebo různých hraní si s myšlenkami postav. A přitom to nejdůležitější – přesah – hraje prim. Wataši wa ina!
RECENZE (PRAVÍ BOZI SI ŽÁDAJÍ KREV, 2017, 20', GB) — Sugestivní, skoro až experimentální výlet do Manchesteru v prvním roce devadesátých let. Slečna Alice, hrdinka mini-storky od Toma Benna, tu bojuje hned s několika démony – s touhou po dalším šlehu, s halucinacemi způsobenými absencí šlehu, s nejistotou spočívající v rozeznání skutečného prostoročasu a ďábelskou entitou, vycházející ze zvyku na přítomnost šlehu. Zkrátka a dobře, režírující Hussain měří lidskou ochotu sousedské pomoci po centimetrech hororového šílenství, které má ale reálný podklad (takže fantaskní, Erbenovská monstra nejsou vyslanci z pekelného podsvěta).

A režie je to, oč tu běží – výpověď krátkého příběhu jde totiž zprasit na sto různých způsobů. Moin Hussain to ale pojal hodně po svém a ve vyprávění jde často až za hranu ďábelské stylizace, díky které si divák vydechne skutečně až s poslední zatmívačkou.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Tom Benn a Moin Hussain vědí, jak se nezávislému pozorovateli zapsat rypadlem do mozkové kůry. Praví bozi si žádají krev je originální ve své stylizaci a v sugestivním splynutí dvou surreálných světů.

7 Jak hodnotíme?

7

Praví bozi si žádají krev Real Gods Require Blood
Moin Hussain

7605.8

Praví bozi si žádají krev / Real Gods Require Blood, 2017, krátkometrážní, 20', GB

UvedePá, 19. leden 2018 — 13th SHORT!

RežieMoin Hussain

ScénářTom Benn

Hrají Anna Berentzen, Kirsty Doyle, Lyndsay Fielding, Lee Gresty, a další

RECENZE (MUŽ, KTERÝ SPADL Z NEBE, 2017, 9', NL) — Jednoduchá a vlastně účinná agitka v rámci uprchlické krize a živočišného strachu, zakódovaném hluboko v lidské DNA. Nizozemský příspěvek na krátkém plátně toho stihne víc – krom tematizace bitvy proti jinakosti i filipiku na maloměšťáctví a dušení pocitů – těch od přírody, i těch vzniklých po letech života v partrnerském vztahu. Počáteční absurdno se rychle mění na nepříjmný vhled do aktuálního problému Evropy a některých jejich konzervativnějších členů, který neskončí vlastně vůbec dobře.

Jestli se tímhle Jan Verdijk pasuje do role Libuše a věští naší civilizaci morální úpadek v řešení "konečné" otázky, pak svou cynickou storkou nemůže uspět na větší ploše, než na té zajímavostní. Sondovat v tomhle prostoru umí, to je ale všecko. Podtitul jeho kraťasu by mohl znít "Ti druzí".☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Nizozemská odpověď na současné geo-politické dění, zabalená v divadelním non-sensu a přesvědčivé hře svého ústředního dua (tria).

6 Jak hodnotíme?

6

Muž, který spadl z nebe Valt een man uit de lucht
Kurt Platvoet, Jan Verdijk

6596.7

Muž, který spadl z nebe / Valt een man uit de lucht, 2017, krátkometrážní, 9', NL

UvedePá, 19. leden 2018 — 13th SHORT!

RežieKurt Platvoet a Jan Verdijk

ScénářKurt Platvoet a Jan Verdijk

Hrají Matin Dadfar (Serzj), Raymond Thiry (Ton), Jacqueline Blom (Ineke), a další

RECENZE (BÍDNÍCI, 2017, 16', FR) — Prvoplánovka z pařížského předměstí, která je typickým představitelem sociálního znásilnění podstaty "konfliktu" přistěhovalých černochů a bílých Francouzů, kde obě tyto skupiny stojí proti sobě nejen kvůli barvě pleti, ale i kvůli odlišným funkcím ve společnosti. "Zahrajem si na policajty a zloděje", řekl si pravděpodobně Ladj Ly. Proč ne, odehraná událost ale předvídatelnější a černobílejší už být nemohla.

Bídníci určitě alespoň zaujmou svými technikálemi – ať už vynalézavým využitím dronu jako rekvizity a jako sběrny promítaného materiálu, tak třeba vynalézavými pozicemi kamery při jízdách v autě, nebo ve střihu honiček.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Technicky zdařilá a formálně ucelená výpověď z pozic nižších sociálních vrstev, která si je ale příliš jistá sama sebou a nesmírně vážná. Relativizace nepokojů mezi dvěma zobrazovanými skupinami je donebevolající awards-bait.

4 Jak hodnotíme?

4

Bídníci Les Miserables
Ladj Ly

4656.9

Bídníci / Les Miserables, 2017, krátkometrážní, 16', FR

UvedePá, 19. leden 2018 — 13th SHORT!

RežieLadj Ly

ScénářLadj Ly

Hrají Damien Bonnard (Laurent), Djibril Zonga (Gwada), Alexis Manenti (Chris), Amara Ly (Ousman), a další

Další články z kategorie Festivaly:
Více