P

Festivaly — 12th SHORT!, 23. leden 2017 19:31 aktualizováno 28. červen 2017 15:491. soutěžní pásmo: něco jako Post Tenebras LuxRecenze krátkých filmů Dívka, která tančila s ďáblem (2016), Timecode (2016), Hnízdo 0068 (2015), Mrcha (2016), Seide (2015) a Stopař (2016)

Asi těžko se dalo do prvního soutěžního pásma letošní dvanáctky festivalu krátkejch filmů nabrat víc zeměpisné rozmanitosti ~ zastoupení tu má Španělsko, Brazílie, Rumunsko, Austrálie, Kyrgyzstán a Jižní Korea. Laureáti všemožných Sundance a Cannes, moralistické sondy a ukázky odlišností rozdílných národů a pohledů na život – navíc ti nejlepší z nejlepších, tedy alespoň se to o nich tvrdí.
Dívka, která tančila s ďáblem, 2016, 15', BR © Festival krátkých filmů
RECENZE (DÍVKA, KTERÁ TANČILA S ĎÁBLEM, 2016, 15', BR) — Stejná porce pozdvižení jako Barguínův polopečený epos čtyři roky zpátky – neprůhledný závěr, nad kterým se nadzvedne milion obočí, a na první pohled nicotné statické záběry obydlí silně křesťanské rodiny. Sekvence ve městě má krom vtipně civilní mizanscény logickou návaznost k pointě, která se díky ní dá vytušit (nedá). Zlověstná předtucha se pěstuje nejistými akcemi postav, promyšlenou kamerou a žánrovou přehazovanou, která často padne do hororový škatule.

Příchod pointy je agresivním tvůrčím tahem a těžce závisí na divákově rozpoložení – vzkaz je čitelný, ovšem ne každý rozumí jazyku.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Zpočátku nenápadná, ve finále velmi agresivní a jasná hra do jednoho singulárního bodu, který je srovnatelný s kultovním "urváním hlavy". Favorit. Nebe, peklo, ráj. Ententýky dva špalíky, čert vyletěl z elektriky.

7 Jak hodnotíme?

7

Dívka, která tančila s ďáblem A moça que dançou com o Diabo
João Paulo Miranda Maria

76.9

Dívka, která tančila s ďáblem / A moça que dançou com o Diabo, 2016, krátkometrážní, 15', BR

UvedeČt, 19. leden 2017 — 12th SHORT!

RežieJoão Paulo Miranda Maria

Hrají Aline Rodrigues Costa, Manu Franca, Sasá Carvalho, a další

RECENZE (TIMECODE, 2016, 15', ES) — Humanistické komuniké s divácky vděčným, vtipným momentem na konci. Typická ukázka přesného řemesla na téma "povídky s nápadem", tedy takového toho profláklého Cannes materiálu. Herci vlastně nejsou herci, nýbrž taneční neherci s hereckými vlohami. Patnáct minut stopáže sází na jeden malý konflikt a tříminutovou CCTV montáž, která je sice fajn, ale která zdaleka nevyužívá potenciál "činností, které děláme v pracích, když se nudíme". Samozřejmě neříkám, že důvodem činnosti postav v Timecode je nuda, zároveň to nevylučuji.

Měl jsem ale v první půli příjemný pocit radosti z divna, které poskytuje volný čas v podřadných pracích, jenže to není hlavní Timecodí téma a je to (pro mě) škoda, protože je to jeden z častých aspektů našich životů, který mi zatím nepřijde filmově příliš probádán.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Typicky kraťasoidní nápad obalen chladivou a CCTV–like optikou s kvalitním řemeslem a parametry hodnými vysokých festivalů.

7 Jak hodnotíme?

7

Timecode
Juanjo Giménez Peña

7767.1

Timecode, 2016, krátkometrážní, 15', ES

UvedeČt, 19. leden 2017 — 12th SHORT!

RežieJuanjo Giménez Peña

Hrají Lali Ayguadé (Luna), Nicolas Ricchini (Diego), Vicente Gil, Pep Domenech, a další

RECENZE (HNÍZDO 0068, 2015, 19', RO) — Na papíře to asi bylo fajn, ale Dispozitiv 0068 funguje z prvního pásma asi nejméně – a pozor, nejde o sportovní dokument o našem nejslavnějším současném zámořském hokejistovi. Byrokratický mishap vystaví pečovatelku a příslušníka speciálních sil (armády?) do speciální situace, ze které se ve finále těží tak trochu do kýče – ten je ale potom zbořen nečekaným následkem činu s velkým ČÉ. Mluvím tady v klíčích a náznacích, ale vězte, že na šedesát osmičku nemá kromě jejího konce smysl koukat, scénář měl asi ještě trochu vyhnít, nebo se naučit nějakým přesahovějším kličkám. Za summit NATO s usměvavým George W. Bushem ale určitě plus jednička.

O to srandovější byla situace, kdy začal člen delegace před promítáním vyprávět děj snímku jen, aby se v půli zastavil a uvědomil si, že vlastně "bude lepší, když to uvidíme sami". Točbu dle jeho slov doprovázely samé problémy – je vůbec nějaký film, který vznikl bezbolestně? Produkčně to s jednou lokací bytu a třemi herci, s nichž jeden je absolutně stacionární, zas tak složitě nevypadá.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Jedno, druhé nebo třetí: subtilní kritika fašizace východní Evropy do policejních států, úvaha nad násilnou eutanázií nebo prostě jen na první poslech zajímavý nápad, který by bylo zdrávo na papíře ještě trochu rozvést.

5 Jak hodnotíme?

5

Hnízdo 0068 Dispozitiv 0068
Radu Barbulescu

5767.2

Hnízdo 0068 / Dispozitiv 0068, 2015, krátkometrážní, 19', RO

RežieRadu Barbulescu

ScénářRadu Barbulescu

Hrají Toma Cuzin (Sniper), Tatiana Iekel (stařenka), Adina Lucaciu (Neluta), a další

RECENZE (MRCHA, 2016, 15', AU) — Vegas, Taylah, neustále hlasitá filipika nestravitelných přízvuků ze všech světových stran (Dolan se svým It's Only the End of the World může opravdu jen tiše závidět), agresivně ruční kamera s volbou explicitního koitu k introdukci postav a prostředí. Australská definice totálního white trash dna s nepříjemně pravdivou optikou, linéarně předaným vzkazem s trierovsky spermiovým potokem. Znovu už prosím ne.

Čtyřicet quid za jednu pilulku, protože si někdo bez kondomu nedal pozor, je money-well-spent za zmrzku a lékárnický dezert pro Vegas. Nekompromisy jsou tu ale až příliš okázalé a přehnané, proto nefunguje ani sražení chodce s okamžitou finanční nápravou. A mimochodem: vypadá to, že 1.375:1 formát (nebo ještě menší) je jakýsi nový kamerový trend nebo co.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Spodní průměr nižší lidské třídy to na australských předměstích nemá lehké. Pud "máma" sice na konci vítězí, do kytek jdeme ale stejně. Luci Schroder: nic nemá smysl. Nebo stačí kvalitnější rodičovství? Chce si Taylah vybrat modrou pilulku místo červené a probudit se z Matrixu socek a nekonečné chudoby?

6 Jak hodnotíme?

6

Mrcha Slapper
Luci Schroder

6696.8

Mrcha / Slapper, 2016, krátkometrážní, 15', AU

UvedeČt, 19. leden 2017 — 12th SHORT!

RežieLuci Schroder

ScénářLuci Schroder

Hrají Sapphire Blossom (Taylah), Maddy Brady (Vegas), a další

RECENZE (SEIDE, 2015, 13', KG) — Zachraňme koně! Těžká a slabší připomínka Sokolnice z loňských Varů – oba snímky se protínají v tangentě zvyků a sázek na lidovou odlišnost, která ale sdílí všeobecné hodnoty: zviřátkům se prostě neubližuje, už vůbec ne těm, co s nimi žijeme dlouho a co je máme rádi, a už vůbec ne kvůli starým obyčejům.

Mnohem závažnější ale je stálá připomínka nesvobody – ať už jde o styl žití, sociální hranice nebo (v tomto případě) výběr partnera. Její podtext je slabší než je zdrávo.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Kyrgyzstánské psychické vydírání obsahující diskurz vedlejších postav a jediný dialog Seide se svým nejvěrnějším zvířetem. Každopádně rozhodně neurazí.

5 Jak hodnotíme?

5

Seide
Elnura Osmonalieva

57.5

Seide, 2015, krátkometrážní, 13', KG

UvedeČt, 19. leden 2017 — 12th SHORT!

RežieElnura Osmonalieva

ScénářElnura Osmonalieva

Hrají Kanat Abdrakhmanov (otec), Razha Alieva (babička), Kaliman Kalybek Kyzy (Seide), Stanbek Toichubaev (otcův přítel), a další

RECENZE (STOPAŘ, 2016, 20', KR)Pojď se radši napít. Kdyby ho tak někdo vlastně poslouchal. Smyjme rozdíly, neshody a odlišné přízvuky. Lehké drama mezi dvěma odlišně smýšlejícími Koreami odváží diváka do netipovatelných závěrů – používá k tomu chytrý humor, vizuální refrény a skvělé (ne)herce. Zápletka se dvakrát úplně otočí a užije k tomu obratně žánrových a dramaturgických zatáček, které se drží pod pokličkou, jen aby na konci nenápadně vybublaly ve zpívané baladě na povrch. Interpret: podezřelý stopař/severokorejský špeh/otec/člověk. Nutně v tomto pořadí.

Jedno podtržení a hvězdičku za využití (pro nás) exotické lokace a minimum dialogu, který dává prostor prosté, leč účinné filmové řeči.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Společná řeč probíhá v odlišných sociálních postaveních, skrz jiné přízvuky Korejštiny, a přesto s obdobným lidským osudem malých, a přesto velkých lidí.

8 Jak hodnotíme?

8

Stopař Hitchhiker
Jero Yun

872

Stopař / Hitchhiker, 2016, krátkometrážní, 20', KR

UvedeČt, 19. leden 2017 — 12th SHORT!

RežieJero Yun

ScénářJero Yun

Hrají Seong-Il Hong, Seok-Chul Kang, Tae-Kyu Lee, Jeong-Man Shin, a další

Další články z kategorie Festivaly:
Více