Pinbacker ~ Festivaly ~ 51st KVIFF recenze
Skrz naskrz irská slečna drsňák řeší s nulovou grácií a maximálním charismatem zacházející přátelství a vycházející lásku a bere divácká srdce útokem. Mary je nečekaná indie perla a rozhodně jedno z největších karlovarských překvápek.

Šílená Mary okouzlila Varyrecenze napsal

Jakub Brych

dne 12/7/2016

Šílená Mary má všechno, co si moderní filmové indiečko může přát – komplikovanou hrdinku, komplikované prostředí, komplikované vztahy, otázku sexuální orientace. Perfektní základ pro drama i s trochou feel-good polevy navrch. Jenže hrubiánka Mary má v sobě o něco víc než jen základní jímavé substance. Se srdcem na dlani a rozumem v hrsti si dokráčela pro titul jednoho z nejmilejších filmů letošních Varů, filmu citlivého, přístupného, nikoliv ovšem sentimentálního ani primitivního. Darren Thornton zaválel a stvořil dílo nanejvýš hodné divákovy citové investice.

Mary je i není romantickou komedií. Zříká se základního schématu, v němž musí jít především o romantickou lásku, aby jej nahradila rozkolem v životním přátelství. Že film pohrdá stěžejní a davy žádanou atrakcí, je už sám o sobě bod k dobru. Mary neřeší kluky (vlastně jí spíš lezou na nervy), Mary řeší nejlepší kámošku Charlene. Šest měsíců samo o sobě není dlouhá doba, za mřížemi kvůli ublížení na zdraví to ale nechá na životě úplně jiný otisk, než třeba zahraniční stáž. Proto, když se Mary snaží vrátit zpátky do starého známého života, zjistí, že ten už přestal existovat, jak v kulisách domoviny, tak v ní samotné.
© 2016 51. MFF Karlovy Vary

Nejcennější vazba se trhá a Mary nechápe proč. Bolestné střízlivění ze ztroskotávajícího přátelství je primárním tématem filmu, a na něj se navěšují další. Film se dostává Mary hluboko pod kůži, zas a znovu bičuje diváka jejím roztomile obhroublým přístupem k žití, který se rovná zoufalému mlácení hlavou o mantinel. Svět se Mary uzavřel po tom, co provedla, a ona někdejší bezcílnost, která sdílená s Charlene nepůsobila tak zoufale, najednou útočí plnou silou. Aby se zavděčila ve fiflenu se obrativší kamarádce, rozhodne se docílit společenské mety spořádanosti – umane si přivést na Charleninu svatbu +1.

Až doteď by Mary mohla klidně dál pokračovat jako omšelý indie romcom – epizodky schůzek s potenciálními bojfrendy by fungovaly jako humorná koláž a můstek k nalezení toho pravého. Jenže Maryin humor je hořkosladký, a místo aby ji trampoty, faux pas a přešlapy posouvaly dál za vysněným cílem, stále více odhalují její slabiny a neschopnost vetřít se do světa konformních lidských vztahů. Projevovat nulový interes a vysílat do okolí jeden fuckoff za druhým se brzy ukážou být už přežitým životním postojem, a i když Maryina sveřepost rozechvívá nejednu bránici, výsledky její krusády proti zdvořilému vystupování jí stále víc kalí šanci na obnovu nejlepšího přátelství.
© 2016 51. MFF Karlovy Vary

Milostná peripetie se nicméně dostavuje – po zástupech neschopných trubců se vyvolenou stává hipster-kameramanka-hudebnice Jess. A Thornton ji velmi vkusně vpasuje do příběhu. Nedělá z náhlého sexuálního přeorientování se velkou vědu a spoléhá se na charisma Seány Kerslake a Tary Lee, mezi nimiž funguje perfektní chemie. Ani jejich vztahová křivka se nepouští do žádných veletočů, vše se drží zaběhnutých rámců a nechává obě herečky, aby si úskalími nově se formujícího vztahu na pozadí přátelské křivdy prošly bod po bodu.

Moc překvapivých dějových zvratů tedy nepřijde, Thornton se soustředí hlavně na vyhrocenost trojúhelníku, který coby čistě dámská záležitost jednak míchá milostné a přátelské roviny a tím pádem několik druhů žárlivosti, a jednak odkrývá typické maloměstské homofobní předsudky, čimž mezi Mary a Charlene definitivně vráží klín. Nejde ovšem o melodrama, film dospěje ke konci s nadhledem a humorem a opět nedojde na nic, co by přepsalo žánrová pravidla.
Dospívání a ztráta přátel a iluzí a nutnost se částečně podvolit útlaku dospělého světa můžou být sakra hořkou zkušeností, s Šílenou Mary si ale těmihle strastmi projdete rádi. Převratnost ani velká originálnost nejsou potřeba – lidské postavy a citlivá režie vše zařídí a vynikající Seána Kerslake spolehlivě uloupí všechna divácká srdce. Víc není třeba psát.

Hodnocení zbytku redakce: