Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze

Poměrně nenápadná romantika, co leckomu v kině utekla, si rozhodně zaslouží pozornost. Ne extrémní, ale "a little" určitě, zvlášť všech britofilů.

S láskou, Rosie - britský romcom tak akorátrecenze napsal

Jakub Brych

dne 20/2/2015

Jsou roztomilí, ale mluví sprostě, jsou inteligentní, ale provádí pěkné pitomosti, jsou hezcí, ale ne jak z photoshopu. A jsou to Britové jako poleno. Rosie a Alex jsou dvojka jako ručně vyšitá na bavlněném svetru anglického dorostence. Padne na míru všem pohrdavcům americkým "r" holdujícím anglickému počasí, co dokáže do každého prosluněného romantického záběru propašovat trošku typického ostrovního pošmourna. Dva dávní kamarádi již od dětství nezávazně koexistující, aniž by se mezi nimi něco nevhodného přihodilo, tedy až do osudných osmnáctin, což ovšem skončí v propadlišti alkoholové amnesie jednoho z nich. A v tu chvíli začíná hra o to, jestli to na konci bude ano nebo ne.

A na tu hru klidně přistoupíte, protože narozdíl od USA se VB nebojí často vyšlápnout ze schématických steziček, takže možné je úplně všechno. Ne tedy že byste měli vůbec důvod si přát, aby nenastal happy-end, Lily Collins a Sam Claflin spolu rozehrávají dvojku tak sympatickou, že pěsti budou držet i diváci z řad gothiců, tomu britskému šarmu se holt odolává vážně těžko, zvlášť, když ani jedna z postav nezapadá do škatulky milý/rošťák, protože jsou každá v podstatě obojí. Je fajn, že S láskou, Rosie se vyvarovává stereotypů, že roztomilá holka nemůže být v jádru trochu prase a cool kluk zas docela ucho. Ústřední duo prostě skóruje.
© 2014 Constantin Film Produktion GmbH

Nikdo jiný ale moc ne. Protějšky, o které Alex s Rosie v průběhu let zakopávají a vybírají si je za partnery, jsou podivnými kříženci šmejdů a idiotů, ale ne těch, co potkáváte dennně v práci a ve škole, tohle jsou spíš roboti s jedním jediným naprogramováním - podělávat život sympatickým charakterům. Ohánět se inspirací z reálného života se v tomhle případě film nemůže, protože míra hlouposti a nekompatibility Rosiiných i Alexových filmových poloviček je prostě "autrejdžs" a "anekseptebl". Život vyžaduje kompromisy a do vztahu s někym, kdo se k vám moc nehodí, vás holt samota dohnat může, ne ale do tak extrémních a ne když stačí pípnout a láska vašeho života se probere z letargie a vyzná se vám, místo aby se hnala z jedné vztahovo-životní katastrofy do druhé.

Přitom děj by se uživil sám i bez naschválů, separace Atlantikem a dítě na krku je šlamastika dostačující a Rosie si vás dokáže získat svojí neortodoxní náturou a humorem spolehlivě, i přes ty trošku nepříjemné časové skoky. Bohužel pro ni vás hýření komplikacemi brzo otupí a naubráníte se skeptickému "no tak teď už je vlastně jedno, co se stane". Zbytek filmu tak člověk prožije v mírné letargii, naštěstí vážně jenom mírné, protože Rosie i přesto odsýpá a podmaní si vás dialogy, hudbou, barvami, prostě vším tím, kvůli čemu jste vlastně na romantiku vyrazili (tedy pokud jste vyrazili z vlastní vůle...).
Pustit si britský romcom je skoro vždycky fajn, v tomhle případě to platí rovněž, Lily Collins a Sam Claflin jsou příjemná dvojka na pomezí hezcí/roztomilí, film sám je pak přesně jako oni, punc nadčasovosti si ale S láskou, Rosie nevyspouží, protože hází voje zajímavě a lidské postavy do příliš nezajímavých a nelidských situací. Takže vidět - určitě, uctívat - spíš ne...