Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze
Marvel se pouští do kaleidoskopických hrátek s městskou zástavbou a módní sebevraždy v podobě červeného pláště s vysokým límcem. Ale nebyl by to Marvel, kdyby si i touhle divností nevydobyl přízeň davů a neodkráčel středem.

Doctor Strange je divnej a dobrejrecenze napsal

Jakub Brych

dne 26/10/2016

Nadvláda Marvelu je zpečetěna. Ať si bude Justice League sebelepší, po roce 2016 nemá DC už žádnou šanci se konkurenci vyrovnat. Že byla úspěchem Občanská válka, není žádný div. Ale že budeme chválit Doctora Strange, na to bych si nevsadil. Únava a přehlcení marveláckými komiksy si vybraly svou daň a Strange mě vlastně vůbec nezajímal, u Marvelu ale dokázali, že stále ještě nejsou jen výkonnou továrnou na blockbustery, ale že i přes příběhovou uniformnost se s každým novým filmem náležitě vyřádí. Strange totiž trpí všemi klasickými neduhy téhle filmové stáje, na rozdíl ale třeba od Ant-Mana je dokáže poměrně slušně vyvažovat.
© 2016 Falcon CZ

V kostce je to cosi mezi Iron Manem a Batman začíná. Pro spolykání pýchy musí hlavní hrdina podniknout duchovní očistu a stát nuceným mesiášem. Opět se nekoná obměna klasického vzorce, opět se musí nutně projít všechny nutné body od výcviku po záchranu světa. A opět se Marvel nijak nesnaží zakrýt, že o dějovou originalitu tu nekráčí. Možná proto to už pálí o něco míň, hlavním důvodem ale je, že Strange to má čím vynahradit. Skutečnost, že coby origin slouží hlavně uvedení nové postavy do univerza, u něj zdaleka nebije tolik do očí, a vlastně to opravdu není jeho primárním účelem. V popředu tu totiž stojí snaha stvořit čirou a nefalšovanou arkádu a prosít hromadu peněz grafickými kartami animátorů. A ta vychází na sto procent.

Dimenzionální čtveračení je strhující a oku lahodící, v podstatě až revoluční. Trailery vážně neukázaly ani zdaleka všechny vizuální hrátky, co se ve filmu objeví, takže návštěva kina je rozhodně žádoucí, na druhou stranu by jich mohlo být klidně i o něco víc, především na úkor nutných expozičních prvků. Strange ale naštěstí obratně pracuje s postavami a i na malém prostoru dokáže prodat vedlejší charaktery dost na to, aby nezapadly v digitální smršti. Pouze ústřední zlounek je klasicky marvelovsky generický a romance přímočará. Samotný Strange ale zkoušku skládá a obhajuje vlastní existenci, už proto, že Cumberbatch dokáže podat postavu osobitě a nestává se dalším egoistickým Tony Starkem.
© 2016 Falcon CZ

Finále přináši pratypickou destrukci a záchranu světa, jejíž dramatická snaha nutí spíš k zívnutí a protočení očí, naštěstí ale ani to není prosto technické invence a přináší pro změnu lahodné časoprostorové absurdity a vcelku nápaditý závěrečný „boj“. Jen škoda, že úplný závěr slevuje z trikové vybroušenosti a nabízí až zbytečně prvoplánové CGI, aneb ohýbající se realita ustupuje modrofialovému shluku koulí a obřího ksichtu. Přitom by se Strange obešel bez velké pompy, bohužel ale potřebuje v rámci univerza vytyčit nové fronty a taky předznamenat Avengers: Infinity War, kde se přeci jen pojede v trošku větším měřítku.
Marveloidností stále trpící, leč svěží a vydatnou potravu servírující, takový je Doctor Strange. Rezignace na nová příběhová a charakterová schémata tentokrát vadí méně než jindy, protože Derrickson a jeho parta grafických kumštýřů ukutili zábavnou autodráhu, která je sice čistým pixelovým koncentrátem, ale nechybí jí imaginace a krativní zápal. Není velkých pochyb o tom, že Marvel má na kontě další kasovní úspěch, jelikož davy by do kin proudily, i kdyby Strange za moc nestál, a přitom opak je pravdou.

Hodnocení zbytku redakce:

AH
7
Přetejkáme nápady, talentama (talent je egyptská měna), na Marvel překvapivě lidskými postavami s uvěřitelnou motivací, všudypřítomnym sánskrtem a parádními výlety do rozto~dimenzí, které oscilují mezi neskutečnými LSD tripy po průměrné CGI rendery. V reckách se bude skloňovat Inception, čínská agitka a Floydi – no a co, Interstellar Overdrive je v nadupaný exkurzi do abstraktna na místě zapracovaná jemnym, leč účinnym způsobem – asi takovym, jakym se vypořádal Herman s komentářem Ovčáčka.