P

Mimokino, 12. září 2022 13:51 aktualizováno 15. září 2022 13:13Prsteny moci – epizoda 3 "Adar"Recenze epizody Adar (2022, 69', US) série The Lord of the Rings: The Rings of Power

Třetí epizoda uvádí do děje jednu zásadní postavu a zároveň dál objevuje dřímající hrozbu pod nohama obyvatel jižních zemí.
Adar, 2022, 69', US © 2022 Amazon Studios
RECENZE (JB) — Prsteny moci ve třetí epizodě přecházejí do scenáristické vývrtky – slibné linie zdánlivě míří do bahna křeče, jiné naopak nabírají nový potenciál. V globálním měřítku se začíná objevovat koherentnější narativní směr a daná instance Středozemě dokáže být, byť velkou mírou díky prostému diváckému zvyku, funkčnější a obecně přijatelnější. Rýsují se obrysy rozvrstvení frakcí a prosvítá podrobnější kostra politické situace.

Jsou to malé krůčky, hrají ale poměrně zásadní roli, protože navzdory naivitě některých zvratů se úspěšně daří zbudovat hrstku opěrných bodů pro budoucí rozvoj a jakési uhájení vlastní existence. Sázkou na jistotu je divácky vděčný sympaťák Elendil, který navíc plní úlohu těsnějšího spřažení dějového rámce s povědomou jistotou třetího věku. Stěžejní roli hraje úspěšně vyostřená situace v Mordoru (Southlands), která poskytuje kýžené dějové těžiště a opět funguje coby velmi konkrétní napojení na již známé reálie a události.
© 2022 Amazon Studios
Je to ale jakési minimum, které si seriál splňuje jako první krůček na cestě přes propast mezi realitou a potenciálem, respektive ambicemi, které si vytyčil. Vedle toho Prsteny servírují nepovedené CGI, předimenzované elfí stehenní svaly a naivně působící odhalení, jimiž buď klamou tělem, nebo se jen prvoplánově pokouší o nápodobu pánoprstenovské osudovosti. Snaha za každou cenu vytvořit ve vakuu věků na nezmapovaném poli vlastní epickou hru si říká o potupné selhání a nutí doufat, že zdánlivá prostota zmiňovaných linií je opravdu jenom zdánlivá.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JB) — Prsteny moci dál kráčí rozpačitým krokem po rozpačité cestě a vyhlídka dalších dílů se stále neobejde bez notné dávky skepse. Záblesky živoucnosti světa a jasnějšího směřování ale nedůvěru místy dovedou rozptýlit, jakkoliv je to z velké části dané opilostí povědomými charaktery a lokacemi. Do budoucna doufejme v silnější vypravěčskou uvědomělost, méně digitálních vrrků a nižší skákavost elfů.

5 Jak hodnotíme?

5

Adar
Wayne Yip

5647.384

Adar, 2022, epizoda série 1, 69', US

UvedePá, 9. září 2022 — Prime Video

RežieWayne Yip

ScénářJustin Doble

ProdukceRon Ames a Christopher Newman

Hrají Morfydd Clark, Benjamin Walker, Robert Aramayo, Ismael Cruz Cordova, Cynthia Addai-Robinson, a další

Hodnocení zbytku redakce:

5
AH — Velká defragmentace, výprava do Númenoru fajn, první konečně charismatická postava (Elendil) a ucházející skřetí vložka. Zájem stále trvá.
6
Další články z kategorie Mimokino:
Více