P

Franšíza nejnižší potřebyRecenze filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022, 143', US) Premiéry, 7. duben 2022 11:15

Už potřetí pozvedá pochodeň potterománie franšíza fantastických zvířat a Mloků Scamanderů, jejíž předchozí, tedy druhý díl svého času schytával jednu recenzentskou facku za druhou. Jsou Brumbálova tajemství stejně nefantastická jako Grindelwaldovy zločiny, nebo se snad stal zázrak?
Franšíza nejnižší potřeby
RECENZE (JB) — Kouzla neexistují, zázraky se nedějí, žijeme ve skličující realitě, kde se z filmových exkurzí do milovaných světů dětství a dorostenectví stává úmorná a marná rutina. Někdejší nadšení z franšíz začátku druhého milenia, kdy dvě hodiny dobrodružství v kině uběhly vždycky až příliš rychle, střídá klopotně se vlekoucí prožitek, jehož výsostným prvkem je schopnost uhňoucat mozek na želé a navodit sledujícímu ten nejautentičtější pocit bytí zombie, jaký v životě měl.

Film má jeden jediný trumf – Mikkelsena s Lawem, mezi nimiž to v úvodní scéně jiskří víc než sebepropracovanější digi kouzla, což v první chvíli dává naivní naději, že by třetí Zvířata mohla disponovat něčím snad i lehce se podobajícím srdci. Jenže scénou v kavárně to bohužel končí. Nevidíme to, co bychom chtěli nejvíc a co by mělo potenciál být aspoň trochu užitečným prequelem, tedy mládí Brumbála a Grindelwalda, cosi, co ve vztahu k již zaběhnutým postavám má smysl vyprávět.

Scénář místo toho sleduje X postav, z nichž žádná nepřekročí formuli jedné charakterové vlastnosti a dost (některé skoro ani nepromluví), a na nich vrství linie sirotků, rasismu, zmanipulovaných voleb a romancí, které jsou z většiny tak banální, že v momentě rozuzlení se nelze zmoci na víc než ospalé „Hm, aha.“ Dokonce ani titulní fantastická zvířata potterofily nepotěší, protože Rowlingová si tu cucá z prstu úplně nové tvory, místo aby fandům nabídla nějakou klasiku přímo z dotyčné knihy.
© 2022 Vertical Entertainment
Nedávno jsem se tu rozplýval nad novým Spider-Manem, který mě i přes blockbusteroidní základ dokázal zasáhnout u srdce. Nejspíš jsem tehdy jen spolkl udičku a promptně pozřel i naviják, aspoň tam ale něco, co se dalo naivně zbaštit, bylo. J. K. Rowlingová sice už dokázala svými veřejnými postoji zkalit vztah, který k jejímu dílu máme, izolovaně od současnosti a od reality ale v člověku ještě přeci jen existuje dost hezkých vzpomínek na všechny kameny mudrců a relikvie Smrti. Jenže tohle už s nimi má tak málo společného, že se při jejich sledování nerozechvěje snad ani jedna nostalgická struna. A to je strašně smutný.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JB) — Brumbálova tajemství nejsou bytostně špatným filmem. O to ale horší je jejich prázdnota a zbytečnost. Jako dílo dokonale ztělesňují unylou bezzubost blockbusterové scenáristiky, která se prohnaně opírá o zavedenou značku a vyplňuje prázdnou schránku s označením „film“ tou nejřidší vatou, které klávesnice „tvůrčích“ osob zplodily.

3 Jak hodnotíme?

3

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
David Yates

3566.24647

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství / Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore, 2022, celovečerní, 143', US

UvedeČt, 7. duben 2022 — Vertical Entertainment (Česká republika)

RežieDavid Yates

ScénářJ. K. Rowling

ProdukceDavid Heyman a J. K. Rowling

Hrají Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Ezra Miller, Jude Law, Alison Sudol, a další