P

Premiéry, 2. květen 2018 10:36 aktualizováno 26. červen 2018 01:35Výchova dívek v USARecenze filmu Kazišuci (2018, 102', US)

A je tu další zhovadilá komedie vyšší třídy, v nichž se rogenovci a spol. jednou až vícekrát za rok vyřádí a splní kvóty řitních vtipů. Tentokrát se jede mezigeneračně a na program přijde i nějaké to zamyšlení se nad reálným problémem a v podstatě se dá říct, že to vlastně nebude... úplně... blbý?
Kazišuci, 2018, 102', US © 2018 CinemArt
RECENZE (JB) — Tedy ne že by Kazišuci neměli čím znechutit. Přiléhavý, ale i přesto brutálně trapný český překlad samozřejmě odpustíte, hned v úvodu se ale na člověka vyvalí tuna expozice ocejchované tím nejameričtěji zhýčkaným pozlátkem a je jasné, že sociální poměry se tu opírají o jakýsi neexistující zlatý mýtus všeobecného blahobytu, jen aby se reálnějším ekonomickým podložím neodváděla pozornost. Totální ztotožnění se s nejstředostavovštější mentalitou v obou generačních proudech filmu je taky samozřejmost, takže nutno počítat s tím, že spousta povrchnosti, co by normálně schytala výsměch, si tu v klidu bují. Další nepříjemnosti zahrnují podivnou práci s vedlejšími postavami (navzdory všeobecné snaze o progresivnost se Cenova manželka objevuje jen tehdy, když je to potřeba…), nebo to, že největší bizár filmu – vztah boyfrienda hlavní holky s rodiči, jaksi s klidem a mimochodem trumfuje všechny ostatní přítomné divnosti, aniž by to někdo víc řešil.
© 2018 CinemArt

Tyhle absurdní zběsilé rogenovky čím dál tím víc fungují jako očividný kofeinem nejspíše povzbuzený brainstorm, kdy se všechno vrší a vrší, gagy, hlášky atp. přibývají, filtry jsou velmi mírné, takže toho projde hodně, a tak nějak se doufá v převahu fajn vtípků nad těmi pitomými. Mustry jsou u téhle komediální stáje dost na jedno brdo – svět se tu dělí na rogenovské charaktery, francovské charaktery a všechny ostatní. Příběh vzniká tak, že se nadhodí cosi bizarního/nekorektního, a to se řeší. Prim má kadence, a kvalita fakt jako by byla spíš dílem štěstí než invence, přičemž Kazišuci to štěstí mají – výsledná bilance je spíš v jejich prospěch, takže se škrábou kamsi těsně pod průměr.

Do samotného průměru se ale dostávají až dobrou prací s tématem. Sice se to z podstaty vysmívá problémům třetího světa, v rámci vlastní tematické omezenosti se ale tenhle film zvládá vymanit z moralizačních klišé a adresovat věci drsněji a nekorektněji, než je zvykem, což je rozhodně ku prospěchu. Staromilská poselství zde tak ustupují mnohem rozumněji znějícím kompromisům a absurdní eskapádu plnou nesmyslných a nechutných vylomenin ve finále kotví nohama na zemi. A je to unikát, tohle „něco jako přesah“, v těchhle novodobých apatowkách.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JB) — Je spousta spřízněných komedií, na které se vzpomíná hůř. Kazišuci si urvou kytici za uspokojivé množství zábavných gagů a jejich (těsné) vítězství nad těmi přízemními a zásadní finální bod skórují nečernobílostí finále, která je v téhle tematice dar z nebes. Na druhou stranu, je to pořád jenom komedie o problémech zhýčkaných fiktivních charakterů, kde na jednu dobrou kreativní volbu připadají dvě špatné, takže rozhodně nejásat. Jen uznale nadzvednout obočí.

6 Jak hodnotíme?

6

Kazišuci Blockers
Kay Cannon

6546.28469

Kazišuci / Blockers, 2018, celovečerní, 102', US

UvedeČt, 26. duben 2018 — CinemArt

RežieKay Cannon

ScénářJon Hurwitz a Hayden Schlossberg

ProdukceChris Cowles, Evan Goldberg, Jon Hurwitz a Nathan Kahane

Hrají Leslie Mann (Lisa), John Cena (Mitchell), Ike Barinholtz (Hunter), Kathryn Newton (Julie), Graham Phillips (Austin), a další

Hodnocení zbytku redakce:

6
Další články z kategorie Premiéry:
Více