Pinbacker ~ Premiéry ~ recenze
Tak je tu defibrilace další seriálové legendy razící jasnou jumpstreetovskou filosofii, která velí starou věc s humorem vzkřísiti. Na pořadu dne jsou metašťouchance du původního seriálu, staré známé tváře a v čele srdcař Dwayne Johnson. Papírově tahle premisa laciné předlohy s koncentrovanou vulgární transfúzí zní docela sympaticky, bžunda na place ale nemusí nutně znamenat bžundu na plátně…

Pobřežní blitkarecenze napsal

Jakub Brych

dne 17/6/2017

No, Hlídka se moc nepovedla. Říkají to všichni a je to pravda. O nové Jump Street si může nechat jen zdát, není to ale film, který by kritik s chutí a povýšeně odstřelil. Svoje sympatie si urve a úspěch bych jí osobně přál. Jenže to by se někdo někde musel víc snažit. Jedna věc je pustit se do srando-revivalu muzejní značky v apatowovském stylu, druhá věc je skutečně apatowovsky uvažovat, fungovat. A tak i když ve filmu Dwayne Johnson nechává celé své žilnaté srdce a kila další tkáně k tomu, nepřetavuje se hmatatelná sranda z placu na plátno. Nikdo tu totiž není komediální eso a prostinký scénář polokomika nepodrží.
© 2017 CinemArt CZ

Apatowovky a všechno jejich příbuzenstvo, především zmíněné Jump Street ale všichni nakoukané mají, Efron dokonce jejich řadami prošel. Omyl je ale kdesi v interpretaci – v tom, jakým způsobem se tahle inspirace užitkuje. Hlídka si od apa-party bere vulgární nádivku a z ní uplácává všechno. Děj, herce, vtipy, propriety, „poselství“. Vzniká tak cosi jako antiparodie, kdy se pokus o uvědomělou bžundu z konkrétní věci stává ostudným přesně tím zůsobem, jakým byla daná věc ostudná prapůvodně. To v praxi znamená, že všechny macho-hrátky a sexistické vtipy jsou tak primitivní, že vlastně vyznívají přesně tak trapně, jako by byly myšleny vážně.

Penisových a ňaderných gagů je dost a unaví už napoprvé. Nic se nedopracovává k pointě, všechno jde na první dobrou a ucházející hlášky jsou většinou opsané odjinud. Efron se snaží dostat do sousedovovské polohy nablblého playboye, Johnson je pokusem o parodii Kapitána Ameriky a dívky vůkol chodícími dekolty, nikdo ale s trvalejším dopadem. Podvratná sranda nevychází takřka v žádném ohledu, je jen záminkou pro prostoduchou srandu, která samozřejmě může fungovat na osobní rovině, ale ne ve filmu, aneb nevalný vtip pronesený v partě kámošů versus nevalný vtip navždy otisknutý na plátně jsou dvě dost rozdílné věci.
Do mysli se zaryla jen cool scéna Efrona na motocyklu a vibrující tukové polšáře na pozadí Kelly Rohrbach. Ve všem ostatním je Pobřežní hlídka přinejlepším průměrná. Odfláknutý scénář pálí a nedostatek vlastní herecké invence odhaluje jeho prostinkost až na kost. Dwayne Johnson si nechal natočit film čistě pro radost a bez debat se s kamarády dobře zabavil, jenže ani on ani Efron (a scénáristé už vůbec) nejsou Apatowci a neumí zfleku podat i sebeblbější vtip. Srdce obětované pro pláž je fajn, penis už ale bohužel ne…