P

Mimokino, 12. říjen 2022 10:56Prsteny moci – epizoda 7 „Oko“Recenze epizody Oko (2022, 72', US) série The Lord of the Rings: The Rings of Power

Situace ve Středozemi vyhlíží bledě. Jihozemí leží pod vrstvou sopečného popela a z nebe spadnuvšímu komusi šlape na paty plíživá kněžská trojka. Kam nás epizoda „Oko“ posunuje a co čekat od finále?
RECENZE (JB) — Má ještě smysl se na konec těšit? Nejsou všechny ty utajené identity a (ne)dřímající balrog pod trpasličíma nohama vlastně jediný důvod, proč každý pátek usedáme k seriálu s úvodní znělkou, jejíchž pět tónů naděje vždycky zabije hutnou chorálovou podestu? Není v ní vystiženo právě tohle – to čekání na substanci a zklamání z dodané naivity? Propracovala se k diváckým srdcím jakákoliv postava vyjma Elronda a Durina? A existuje vůbec uspokojivá odpověď na otázku, kdo je cizinec a kdo (a kde) je Sauron?

Po sedmi epizodách je Galadriel nejlepší kamarádka s bezosobnostním floutkem, Númenor má tři lodě prošpikované kavalérií, chluponozí mají na kontě x proslovů o srdcích větších než nohy, i když ještě minule by druha nechali ležet v prachu u cesty, Bronwyn třicetkrát unikla smrti a Isildur se pohřešuje, i když všichni ví, že se mu nic stát nemůže. Království za jeden Elrondův hlod na adresu trpasličích pojmenovávacích konvencí.
Amazon
Zhůvěřilost a nekanoničnost by se snadno přecházela, kdyby McKay, Payne a spol. působili dojmem, že někam směřují. V kontrastu s možná omylem živoucím Elrondem a Durinem ale všechny frakce a linky vyznívají matně a často nesmyslně. Setkávání charakterů nepřináší uspokojení, jen vyniká jejich plochost, zvraty nemají dopad a dokonce i objevivší se balrodží hlava naivitou provedení spíš otráví.

Vrcholem je instruktážní textový přerod Jihozemí v Mordor (kdo třeba nepochopil na konci šestky), který svojí návodností už jasně stvrzuje minimální ambici. Je to o budgetu, fajn hercích a troše obyčejného seriálového šponování. Je vlastně jedno, jaká bude odpověď na průvodní tajemství série, protože v současné situaci není možné se do děje investovat tak, aby jeho případné rozčeření vůbec mělo nějaký efekt.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JB) — Dejte tam balroga, jak masí Morii. Ať je aspoň na co koukat.

3 Jak hodnotíme?

3

Oko The Eye
Wayne Yip

3566.684

Oko / The Eye, 2022, epizoda série 1, 72', US

UvedePá, 7. říjen 2022 — Prime Video

RežieWayne Yip

ScénářHelen Shang, Gennifer Hutchison, Justin Doble, Stephany Folsom, Patrick McKay, John D. Payne a Glenise Mullins

ProdukceRon Ames a Christopher Newman

Hrají Morfydd Clark (Galadriel), Benjamin Walker (král Gil-galad), Robert Aramayo (Elrond), Ismael Cruz Cordova (Arondir), Cynthia Addai-Robinson (královna regentka Míriel), a další

Hodnocení zbytku redakce:

3
AH — Všechno to, co se v Udunu spojilo, zvětšilo a zlepšilo je tady zašlapáno hluboko do spálené půdy. Šílené dialogy, cesty nikam a vatová výplň, kterou najednou točí o dvě třídy horší štáb. Takovou kvalitativní oscilaci u seriálu fakt nepamatuju.
3
JS — Kopat do zdechliny není sranda.
Další články z kategorie Mimokino:
Více