P

Mimokino, 26. září 2022 12:23Prsteny moci – epizoda 5 „Odchody“Recenze epizody Odchody (2022, 72', US) série The Lord of the Rings: The Rings of Power

Startuje druhá půlka a dějou se věci – Númenor konečně vyráží k pevnině, Mordor pomalu, ale jistě mordorovatí a podivín z nebes nabírá na záhadnosti – anebo naopak?
Odchody, 2022, 72', US © 2022 Amazon Studios
RECENZE (JB) — Ve své vlastní seriálové sféře izolované od obecných nároků na dílo a na adaptaci se Prsteny už dostaly do jakéhosi polosetr0vačného módu, což v principu znamená, že na postavy si divák zvykl a má tendenci je sledovat, dokud jejich jednání nějakým způsobem odpovídá obecně nastavené logice světa. V mojí mysli se tahle Středozem stala svébytnou iterací, kterou nemám nijak rád, ale už jsem ji dokázal přijmout a místy i brát vážně. Ale opravdu jen místy – někdy totiž Prsteny jako by dělaly úplně všechno proto, aby si chatrnou konstrukci vlastní existence spolehlivě podkopaly.

Nad průměr tonálních přešlapů tentokrát neochvějně trčí písňová sekvence putujících chluponohých, která působí jako z disney muzikálu. Snad by i teoreticky mohla fungovat, kdyby si udržela střídmou laťku, ideálně zůstala v módu a cappella. Takhle tu hlavou proti zdi nabíhá načančané hudební číslo, které demoluje všechnu zemitost a prostotu, již si (mně) sympatická půlčí skvadra vydobyla. Scéna s vlky je pak hollywoodsky přehrocená a její doznění zase vyvolává obavu, že by se tu snad mohlo pracovat s tropem kalibru amnézie, který málokdy věstí něco dobrého.

Trapno bohužel nekončí u zpívání, Galadriel vysekává předimenzovanou tréninkov
© 2022 Amazon Studios
ou sekvenci s númenorskou omladinou a spolehlivě obsazuje v rámci epizody druhé místo. Potěší nastiňování budoucího politického vývoje, který dění na ostrově dává trochu konkrétnější rozměr. Nejplošší je pak už tradičně Bronwyn a spol., tady ale nedochází k žádnému překvapení, stále jde o nijakou postavu a nelogickou dějovou linku, kde žena bez nutných předpokladů vyburcuje polovinu vesnice k boji. Tyhle pasáže aspoň zachraňuje už reálný nástup Adara s jeho orčí selankou a nevynořuje se žádná překvapivá křeč, takže zůstávají ve stínu již zmíněných bolístek.

A závěrem to dobré – Durin a Elrond si dál sérii nemilosrdně kradou pro sebe. Vedle divně přeškrobeného Gil-Galada a vychtěné krize tažené skrze důležitost mithrilu působí každá sranda replika jako instantní balzám. Dejte nám prosím spin-off z Durinovy domácnosti, kde Elrond chodí na návštěvu a jen se celou dobu hláškuje. A ideálně to sem tam proložte epickým výjevem elfa bojujícího s balrogem. Tolik k vrcholům epizody.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JB) — Když odečteme sílu zvyku a smíření se s nevyhnutelným – tedy že Prsteny moci prostě budou po kánonu šlapat a že se nad tím vším nemá moc přemýšlet, zbývá nám bohužel pořád spousta těžko přijatelné křeče a hrozících divnozvratů. V tuhle chvíli se sledování série smršťuje v kombinaci těšení se na duo Eli+ Dury a naději v alespoň hrstku nahodilých epických výjevů. Chtít víc se momentálně zdá bláhové.

5 Jak hodnotíme?

5

Odchody Partings
Wayne Yip

5596.784

Odchody / Partings, 2022, epizoda série 1, 72', US

UvedePá, 23. září 2022 — Prime Video

RežieWayne Yip

ScénářGlenise Mullins, John D. Payne, Patrick McKay, Stephany Folsom, Justin Doble, Gennifer Hutchison a Helen Shang

ProdukceChristopher Newman a Ron Ames

Hrají Morfydd Clark (Galadriel), Benjamin Walker (král Gil-galad), Robert Aramayo (Elrond), Ismael Cruz Cordova (Arondir), Cynthia Addai-Robinson (královna regentka Míriel), a další

Hodnocení zbytku redakce:

7
4
JS — Nesnesitelně ulepená přehlídka prázdných omalovánek, která nemá zábran (fejkové stromy při dialogu Elronda a Durina), nekonečné žblemci o osudu a nemístně epická hudba při každém prdu (Galadriel na lodi). Mrzení začíná.
Další články z kategorie Mimokino:
Více