Pinbacker ~ Mimokino ~ recenze
Raději byste film s Meryl Streep, Leonardem DiCapriem, Jennifer Lawrence, Robem Morganem, Timothéem Chalametem, Arianou Grande, Markem Rylancem, Cate Blanchett, Jonahem Hillem, nebo Tylerem Perrym? I když... proč vybírat, když je můžete mít najednou všechny?

Sázka na jistoturecenze napsal

Jakub Strouhal

dne 1/1/2022

V roce 1967 zachytila doktorandka Jocelyn Bell Burnell v záznamových arších trochu šumu. Přes odmítnutí tohoto objevu svými kolegy vytrvala v bádání a z šumu nakonec dovodila důkaz o existenci rotující neutronové hvězdy, tzv. pulsaru. Byl to její vedoucí Antony Hewish, který za tento vědecký průlom obdržel v roce 1974 Nobelovu cenu za fyziku. Hollywoodské hvězdy si letos daly scuka v netflixím K zemi hleď! (2021) a nějaké ceny si taky nejspíš odnesou.

Moje první VHS kazeta, na niž jsem si našetřil a kterou jsem si pak jako svatý obrázek obřadně nesl na hrudi ze supermarketu až do obýváku, byl Armageddon (1998), téma blížícího se vesmírného “zabijáka” má proto velmi blízko k mému srdci. Režisér Adam McKay však tentokrát využil úvahu o nevyhnutelném zániku civilizace jen jako šablonu, na níž se snaží nastínit neduhy současné společnosti: ostré a brutálně rozevřené socioekonomické nůžky, kulturu fakenews, oslavu buranství schovanou za značku nekorektního umění, politiku orbitující znovuzvolení, ale hlavně neschopnost dialogu, tj. naslouchání a porozumění. Daří se mu to přehledně, svým způsobem originálně, zkratkovitě, někdy zbytečně polopaticky a sem tam vstřelí gól i sám sobě.
Niko Tavernise / Netflix

Tahle zfilmovaná facebooková diskuze rozdílných názorových táborů a do očí bijících oboustranných faulů plná ohně a soptění je překvapivě nerozesmávací. Divák si samozřejmě odfoukne své neverbální “cha, přesně!”, ale do morku bránice se opře minimálně. Na zábavě ubírá i fakt, jak moc se naše každodenní zkušenost blíží příběhu na obrazovce. Díky takovému mrazení stojí snad za to si na tenhle biják ještě někdy vzpomenout.
Největší zamyšlení letošního roku jsem si odnesl z neotřelého Hellhoundu (2021), který uštědřil nekompromisní políček víře, církvi a hlavně samotnému člověku. K zemi hleď! mi připomnělo jednu zajímavou pravdu: chceš-li někomu vybudovat lepší svět k žití, zeptej se nejprv, jestli o to stojí, ušetříš si tím docela dost zbytečné práce.

Hodnocení zbytku redakce:


trailer 1