P

Mimokino, 1. leden 2022 14:16Sázka na jistotuRecenze filmu K zemi hleď! (2021, 145', US)

Raději byste film s Meryl Streep, Leonardem DiCapriem, Jennifer Lawrence, Robem Morganem, Timothéem Chalametem, Arianou Grande, Markem Rylancem, Cate Blanchett, Jonahem Hillem, nebo Tylerem Perrym? I když... proč vybírat, když je můžete mít najednou všechny?
K zemi hleď!, 2021, 145', US Niko Tavernise / Netflix
RECENZE (JS) — V roce 1967 zachytila doktorandka Jocelyn Bell Burnell v záznamových arších trochu šumu. Přes odmítnutí tohoto objevu svými kolegy vytrvala v bádání a z šumu nakonec dovodila důkaz o existenci rotující neutronové hvězdy, tzv. pulsaru. Byl to její vedoucí Antony Hewish, který za tento vědecký průlom obdržel v roce 1974 Nobelovu cenu za fyziku. Hollywoodské hvězdy si letos daly scuka v netflixím K zemi hleď! (2021) a nějaké ceny si taky nejspíš odnesou.

Moje první VHS kazeta, na niž jsem si našetřil a kterou jsem si pak jako svatý obrázek obřadně nesl na hrudi ze supermarketu až do obýváku, byl Armageddon (1998), téma blížícího se vesmírného “zabijáka” má proto velmi blízko k mému srdci. Režisér Adam McKay však tentokrát využil úvahu o nevyhnutelném zániku civilizace jen jako šablonu, na níž se snaží nastínit neduhy současné společnosti: ostré a brutálně rozevřené socioekonomické nůžky, kulturu fakenews, oslavu buranství schovanou za značku nekorektního umění, politiku orbitující znovuzvolení, ale hlavně neschopnost dialogu, tj. naslouchání a porozumění. Daří se mu to přehledně, svým způsobem originálně, zkratkovitě, někdy zbytečně polopaticky a sem tam vstřelí gól i sám sobě.
Niko Tavernise / Netflix

Tahle zfilmovaná facebooková diskuze rozdílných názorových táborů a do očí bijících oboustranných faulů plná ohně a soptění je překvapivě nerozesmávací. Divák si samozřejmě odfoukne své neverbální “cha, přesně!”, ale do morku bránice se opře minimálně. Na zábavě ubírá i fakt, jak moc se naše každodenní zkušenost blíží příběhu na obrazovce. Díky takovému mrazení stojí snad za to si na tenhle biják ještě někdy vzpomenout.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Největší zamyšlení letošního roku jsem si odnesl z neotřelého Hellhoundu (2021), který uštědřil nekompromisní políček víře, církvi a hlavně samotnému člověku. K zemi hleď! mi připomnělo jednu zajímavou pravdu: chceš-li někomu vybudovat lepší svět k žití, zeptej se nejprv, jestli o to stojí, ušetříš si tím docela dost zbytečné práce.

7 Jak hodnotíme?

7

K zemi hleď! Don't Look Up
Adam McKay

7747.249

K zemi hleď! / Don't Look Up, 2021, celovečerní, 145', US

UvedePá, 24. prosinec 2021 — Netflix

RežieAdam McKay

ScénářAdam McKay

ProdukceAdam McKay a Kevin J. Messick

Hrají Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothée Chalamet, a další

Hodnocení zbytku redakce:

7
6
Další články z kategorie Mimokino:
Více