P

Mimokino, 1. únor 2021 13:15ALL THAT ZAZZRecenze filmu The Prom (2020, 132', US)

Režisér Ryan Murphy si na své další filmy pro Netflix vysloužil 300 milionů dolarů. A hvězdně obsazená muzikálová komedie The Prom je prvním z nich.
The Prom, 2020, 132', US Netflix
RECENZE (JS) — Bylo mi asi třináct (dobře, sedmnáct), když se do Czechie dostala první série seriálu o pěveckém sboru Glee (2009). Stáhl jsem si její soundtrack do úesbéčka, a kdykoliv jsem se doma ocitl sám, vtělil jsem se do postav středoškoláků a jejich světabolů, bratrův pokoj jsem proměnil na svoji stage a započal takřka dvouhodinovou show zakončenou duetem, v němž jsem si střihl dívčí i chlapecký part z písně Faithfully od skupiny Journey. Uběhlo deset let a herce a herečky mých “dětských” hrdinů potkaly všemožné druhy osudů. Předávkování, obvinění z pedofilie a následná sebevražda, cancel culture nebo naposledy smrt herečky Naya Rivera, která utonula potom, co se jí povedlo zachránit svého syna, který vypadl z lodi. Snad aby režisér seriálu Ryan Murphy prolomil tuto kletbu, vrací se na střední školu znovu.

Film The Prom (2020) se z velké časti odehrává ve státě Indiana, který má setsakramentsky velkej problém. Emma Nolan, jedna ze žaček, by si totiž na ples jako svůj doprovod ráda přivedla přítelkyni. Přítelkyni ženského rodu i pohlaví. A to se neslučuje s názory školní rady, hrozí proto, že žádný tany tany nakonec neproběhne. Trendování na Twitteru na sebe nenechá dlouho čekat a celou situaci se pokusí zachránit světaznalí herci a herečky z Broadwaye.

K největším kvalitám snímku patří rozhodně jeho humor, originální texty písní a jakýsi (dostatečně kontrolovaný) závan svěžesti do zatuchlých muzikálových vod. Taneční a střihové kreace během písně Love Thy Neighbor mě dokonce donutily zakřičet na televizor ozařující můj v pátek večer klasicky osamělý byt nalomené “wow“!

A je tu velmi dobré obsazení, jež má s muzikály nemalé zkušenosti. Meryl Streep (Mamma Mia!, 2008) jako Dee Dee Allen je boží, plaču, next. Nicole Kidman (Moulin Rouge, 2001) jako věčná sboristka Angie Dickinson si roli užívá a je to prča. Keegan-Michael Key (Lví král, 2019) jako ředitel školy předvádí svůj key&peeleovský standard.

Jenže je tu i další obsazení. Jo Ellen Pellman jako hlavní postava je neuvěřitelně creepy. Ať už se raduje nebo prožívá nejhorší noc svého života, jen se usmívá a koulí očima. James Corden (Cats, 2019) je ztělesněním roku 2020. Utrpení, zlo, nářek, beznaděj a otázka PROČ? Ještě nikdy mi nebylo za hetero lidi tak trapně. Jeho odpudivé neherectví kontrastuje zejména ve scénách s Meryl. Kde jí stačí hrát pouhým pohledem či výskokem na postel, Corden si hraje na gaye asi jako Jitka Čvančarová na Cardi B v soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Au.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Zbytečně roztažená epizoda Glee.

4 Jak hodnotíme?

4

The Prom
Ryan Murphy

4475.95555

The Prom, 2020, celovečerní, 132', US

UvedePá, 11. prosinec 2020 — Netflix

RežieRyan Murphy

ScénářJack Viertel

Hrají Jo Ellen Pellman, Meryl Streep, Nicole Kidman, James Corden, Keegan-Michael Key, a další

Další články z kategorie Mimokino:
Více