P

Mimokino, 17. duben 2020 10:20Say yes to the hidžábRecenze série Chalífát (2020, 383', SE)

Chvíli to vypadalo, že prvním kandidátem na seriál roku by mohl být The Outsider (2020) z dílny HBO. Ten se ale v poslední epizodě totálně odstřelil a zanechal za sebou jen pachuť nenaplněného příslibu. To netflixácký Chalifát dává spojení “odstřelit se” docela jiný význam. A je dost možný, že na něco takhle surovýho nejste připravení. Já nebyl.
Chalífát, 2020, 383', SE © SVT / Netflix
RECENZE (JS) — Seriál rámují tři vzájemně propletené dějové linie. V první z nich sledujeme čerstvou maminku Pervin, které sousedka těsně před svojí popravou v zoufalství předává mobilní telefon, jenž do té doby ukrývala. Kdo mohl tušit, že přestěhovat se s manželem ze Švédska do Rakky s vidinou paláců ze zlata, služebnictva a voňavých tržišť s horami přezrálých a slaďoučkých plodů výměnou za bezmezné následování rozkazů ISIS není dobrý nápad? Vždyť lidi v náborových videích na Youtube řikali...

I tak se totiž v dnešní době rekrutují budoucí služebníci toho pomstychtivého a krvelačného Alláha. A čím jsou mladší a naivnější, tím lépe. Jestli jsme se něco dozvěděli z českého dokumentu V síti, je to fakt, že predátoři umí svá chapadla omotávat kolem svých obětí opatrně, zlehka, ale přitom velmi účinně. Tihleti predátoři nicméně nestojí o Vaše obnažení. Naopak. Budou nejspokojenější, zahalíte-li se do vrstev dalších. Třeba do slušivé černé vesty s trhavinou a kovovým zámkem (to abyste si její nošení náhodou nerozmysleli.) Sulle je patnáct, když se kolem ní začne taková smyčka utahovat. Jako každá správná teenagerka viní za veškerou těžkost nekonečné nudy v náboženské menšiny utlačujícím Švédsku vládu, ovcoidní rodiče-migranty či nedospělé a stupidní spolužáky. Naštěstí je tu ale asistent učitele Ibbe, který si všimne jejího daru poznat, že všechno není, jak nám říkají v televizi, a pomůže jí pochopit tu skutečnou a jedinou pravdu. Je skoro nemožné sledovat bezmoc rodičů, od nichž se dcera pomalu, ale jistě vzdaluje, protože nic nepomáhá, zdá se, že řešení neexistuje. Tvrdýho zaracha, aby se Sulle ještě více utvrdila? Podporovat a doufat, že láska nakonec zvítězí?
© SVT / Netflix

Pervin ztratila poslední iluze o lásce, když po cestě z nákupu usekávali na náměstí zrádcům ruce. Její poslední nadějí se tak stane nově nabytý i nabitý telefon, aby výměnou za informace o plánovaném teroristickém útoku na Švédsko získala svoji letenku z pekla. Ta má ovšem cenu zlata a vyšetřovatelka Fatima, se kterou Pervin naváže kontakt, nehne prstem a nezačne případ řešit, dokud nebude mít v ruce nějaké opravdu neprůstřelné důkazy. 

Co potřebujete k dobrému seriálu? Nevím. Ale kvalitně napsaným příběhem nemůžete nic pokazit. Člověk má zvláštně zvrácenou radost, když vidí, jak se celý děj krásně rozvíjí a rozvětvuje. A každá další hrůza a každý další zvrat jen perfektně zapadne do bezchybně rozjetého stroje. Napětí postupně houstne. A vy jste jak žába v hrnci, která si nevšimla, že voda začala dávno vařit.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (JS) — Seriálový skvost. Definice pojmu binge-watch-must. Nekompromisní drama, které nemusíte přežít. Uf. Wow.

10 Jak hodnotíme?

10

Chalífát Caliphate
Goran Kapetanovic

10918.2

Chalífát / Caliphate, 2020, série, 383', SE

UvedePo, 2. březen 2020 — Netflix

RežieGoran Kapetanovic

ScénářNiklas Rockström

ProdukceTomas Michaelsson

Hrají Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Albin Grenholm, Nora Rios, a další

Další články z kategorie Mimokino:
Více