Pinbacker ~ Mimokino ~ recenze
Čtyři kámoši míří do švédské divočiny, aby vyplnili přání zesnulého druha, a uctili tak jeho památku. Když si jeden z nich zvrtne kotník, rozhodnou se zkrátit si cestu přes les. Tam ovšem naráží na bizarní výjevy a cosi hrůzného, co v lese pobývá. Zprvu poklidná tůra se mění v noční můru a boj o holý život.

Záhada... Swedish Witch?recenze napsal

Jakub Brych

dne 25/2/2018

Není snadné si uhájit svoje místo na vyčerpaném a přesyceném trhu. Snaha vměstnat se mezi tisící a tisící první recyklačku horové premisy je zoufalá, zvlášť když jde o premisu tak klasickou, jako je parta lidí ztracená v lese. To pak ani není nutné být found-footage a Blair Witch se stejně nemilosrdně krade na mysl. Zvlášť když Rituál zprvu kráčí v jeho šlépějích až zvláštně okatě.

Ekektičnost ale nemusí být konečná. Film totiž jinak zprvu působí dost zajímavě. Zakládá na morální dilema a slibuje zajímavou interakci chlapské party na pietním tripu. A vlastně až asi někam do čtvrtiny moc šikovně buduje i svou hlavní kulisu – strašidelný švédský les. Staví sice na nejtypičtějších žánrových proprietách, užívá je ale střídmě a chytře a hezky postupně přiklepává klín vražený mezi postavami a realitou a mezi postavami navzájem.
© 2018 Netflix

Jenže ono se tu bohužel nic nedotahuje. Čím dál se spěje, tím víc naprázdno všechno vyznívá, tím rutinnější je režie a tím banálnější je celý film. Kromě prvoplánového šponování napětí, kdy už osvědčené (= vousaté) metody nestačí, se i mnohokrát opakované flashbacky na osudnou událost z úvodu filmu omílají do omrzení a nikde ani stopy po osvětlení smyslu téhle scénáristické zacyklenosti. Divácký prožitek se po půli filmu redukuje na nešťastnou mantru „Dokoukám to, abych věděl, jak to skončí.”

A to je pak teprve katastrofa. Zatímco úvod navnadil na solidní mysteriózní lekačku, finále razí heslo „haluzit, co to dá” a bourá takřka veškeré pozitivní mínění o filmu a důvěru v jasnou tvůrčí vizi. Tady se jde do nehodícího se bizáru a totálně neobhajitelné snahy naservírovat rozuzlení, které nikdo nečeká. Jako by nečekanost byla spásou neoriginality. Kdyby na scénu přikvačil Bucifal ze Z pekla štěstí, taky by to nikdo nečekal, ale cool šokující konec by to nebyl. V Rituálu se to ovšem jako dobré završení prezentuje. Tak budiž.
Horor, co začíná sice rutinně, ale zajímavě. Variace na Blair Witch s partou kámošů mohla při troše scenáristické umírněnosti dopadnout jako solidní žánrovka, s trochou štěstí možná i jako něco víc. Rituál je ale předešvím variací na haluz, a směr, kterým dějově spěje a který do mrtě vyplní, ho ve výsledku pokládá na lopatky a trhá na cucky všechno dobré, co na tomhle filmu bylo. Obrovská škoda.

Hodnocení zbytku redakce:

AH
5
Skvělá špína, nebejt poslední půlhodiny.

trailer 1