Letos v květnu devadesátiletý Clint Eastwood předvádí energickou vitalitu v točbě další celovečerní sociální kritiky, tedy zástupce produktů, které servíruje jak na běžícím pásu. Republikán-matador tentokrát nechává svůj trademarkový obličej za kamerou a v rámci režie si bere na paškál americkou vládu, zlotřilá média a lovy na moderní čarodějnice, obložené slušnou plejádou hlavních i vedlejších charakterů. Jak se vyrovná západní hrdina s tlakem veřejnosti, která bez ptaní ukazuje prstem a co chvíli tasí jednu neuvěřitelnější domněku než druhou? Rovnice stále stejná – ať už se za proměnnou x schovává ten, co přistane s porouchaným dopravním letadlem na řece Hudson, trefí hlavy nepřátel z nemožné vzdálenosti v Iráku, nebo zachrání životy před explozí nastražené nálože uprostřed olympijské Atlanty.
RECENZE (AH) — Jako by chtěl Eastwood svou nepřítomnost v herecké soupisce vyvažovat tím, že do svého velice bezpečného a žádným zvláštnem vybočujícího procedurálního dokumentu naloží svou dlouholetou a nyní již dobře uleželou filipiku proti fungování veřejných, především státních institucí. Devadesátkovou Atlantu s právě probíhajícím svátkem sportu používá jako kulisu k rozehrání současných témat, co se dotýkájí obrazu povrchní metropolitní společnosti, co se vrací do maloměstských kolejí, chtíče po senzaci a skandálu, #metoo, post–pravdy a s ní souvisejících do široka rozkročených poloh morálky. Ty tu z jakéhosi temného bodu (prodejný FBI agent prodávající informace o případu za sex s novinářkou) naráží na světlou protiváhu (rozporuplně čestný Jewell a jeho skutek) – v ní Clint sahá až do vod buddy–dramatu, kde bojuje právník Rockwell společně s výtečným Hauserem aka drama–queen sekuriťákem za správnou věc, s postupným odkrýváním informací a flashbacků k oné neslavné explozi. Tato linka odsýpá a funguje, kdežto ta černota, co ji konfrontuje, působí jak z jiného (špatného) filmu.
Jakmile se ale začne Eastwood nořit do sociální satiry, potopí se do zbytečně návodné a doslovné žánrové mixáže, která může být přes tvůrcovo patriotizování zahrána a nasnímána sebelíp. Což je, proti řemeslu není výtek, což platí o Jewellovi jako celku, i přes jaksi banální sdělení bublající (těsně) pod povrchem. Hodní hloupí lidé, kterým zlí nechytří lidé ubližují. V konečném důsledku slušné drama bez větší šance na překvapení, s důkladným výzkumem morálky a skvělou hereckou soupiskou. Na konci poleví a finále vyzní do ztracena, chybí mu větší emociální satisfakce, což může určitý typ diváka naopak cenit. Taky je tu ale ten typ Eastwooda, který si ve scénáři dělá legraci z product placementu, mezitím co mu hlavní postavy pijí Coca–Colu.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Na jedno zkouknutí, bezpečné, nevybočující, důkladné, poplatné, pocukrované, americké. Clint režíruje hereckou topku, do jejíž hry ve střižně násilně cpe postavy z jiné ligy, své osobní vzkazy médiím, společnosti a vládě. V rámci eastwoodovské dialektiky posledních dvou dekád přesně takové, jaké divák může čekat.
ProdukceJennifer Davisson, Leonardo DiCaprio, Clint Eastwood, Jonah Hill, Kevin Misher, Jessica Meier a Tim Moore
Hrají Paul Walter Hauser (Richard Jewell), Sam Rockwell (Watson Bryant), Kathy Bates (Bobi Jewell), Wayne Duvall, Olivia Wilde (Kathy Scruggs), a další