Srovnání odvážné, ale Mazlíčci se mu prostě nevyhnou (stejné typy postav, obdobná optika) – jak to s nepixarovským animákem tedy nakonec dopadlo? Originalita zabíjená zpracováním, nebo naopak, a tak dále? Trailery přesvědčovali o nápadech a originálním smyslu pro humor, který na Despicable me tak bavil. V první řadě království tomu, kdo vymaže z povrchu zemského všechny Mimoně!
RECENZE (AH) — Narovinu: je to trochu nefér. Zootopia byla letošní malé animační zjevení, které chytře píchalo do těch správných hnízd a zároveň demonstrovalo důkladnost umu studia Walta Disneyho – do starého železa prostě ještě zatím nepočítat. Proti propracovanosti a sofistikovanosti zvířecího města je Secret Life of Pets tak trochu splachovací – navíc klame tělem, a to od hlavy až k patě. Podle značkové a dějové logiky snímku by se mohl například Finding Nemo jmenovat "Secret Life of Fish" a nic by se na něm nezměnilo. Je to právě tahle drzost přednést kino návštěvníkům již několikrát přežvýkaný hlavní chod, který je pouze zabalený v jiném druhu alobalu. To na Mazlíčcích rozčiluje nejvíc, tedy pomineme–li některé extrémně otravné postavičky a zoufalou zbytečnost v podobě neustálého představování vedlejších zvířat a dějových linek, jejichž funkce je primárně side-questová: uměle natahují děj, aby se zdárné doputování celé výpravy zpět domů protáhlo z hodiny na hodinu a půl. Úvodní a závěrečná expozice tak postrádají smysl – nic z "tajného života mazlíčků" mazlíčci ve finále nedělají, tyto činnosti jsou klamavou trailerovou reklamou, za kterou se skrývá ono omleté "dostaň se v nepřátelském prostředí z bodu A do bodu B", kde "prostředí" nahraď slovem oceán město. Děj nikam neústí a překvapuje zvraty které šustí papírem a zvedají obočí, naopak jakákoliv další cílená odbočka vyvolá povzdechy (dalších pět minut k dobru, hurá); většina z nich je navíc extrémně nevtipná a nudná – nejlepší gagy se odehrají v rámci hlavního příběhu, ale ani s nimi to taky není nijak zvlášť růžové. Proč se zalekávat ukázkami a názvem nastoleného konceptu prázdných domovů a kočičích party, který nezněl úplně nezajímavě? Navíc baví rozhodně nejvíc, respektive bavil by, kdyby ho tvůrci v několika teaserech a trailerech nevystříleli.
Rozdělené skupinky zvířat nesou nálepky "roztodivnost" a "potrhlost" – vítězem se jednoznačně stává Gidget (bílý chlupáč) a morče. Oběma společně s ostatními pomáhá vcelku zdařilý český dabing – točí se v něm sice pořád ty samé persony, odvádějí ale vysoce kvalitní práci. Na druhou stranu v dabingu zanikne spousta menšinových a rasových narážek, které tak sledování v originále přičarují hvězdu k dobru (čti "absence Dejdara v roli guerilla králíka"), pro někoho může být hlavním zdrojem zábavy. Hodnocení zvuku se přelévá do řemeslně povedené audiovize, která střídá jeden úžasnější render za druhým, s fotorealistickým ztvárněním srsti a dalších jemných detailů. Všechny příšerky jsou zpracované s obratností a animátorským přemýšlením, takže se na to kouká opravdu hezky, obzvlášť, dojde–li na některou z větších akčních sekvencí. Tematické nastavení je cílené na děti mladší zhruba třinácti let, to ovšem neznamená že musí jít o bezduchou ždímačku, která pobaví kotrmelci, groteskní akrobacií a záchodovým humorem. Disney ukázal, že to jde extrémně chytře, Illumination Ent. nabídne druhou stranu spektra. A co je horší, chystá pokračování – držme proto palce, aby se ze současného snímku poučili a příště nabídli alespoň trochu konzistentní a logickou látku.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — Splachovací animák s několika dobrými gagy a fajnovou akcí, ve kterém se pod zajímavou kůrkou schovává stokrát omletý konstrukt. Přiznaná vykrádačka nepřináší nic nového, nastavuje děj nucenými nezajímavostmi a zoufale se snaží o humor, který je spíš záchodový. Děcka se tedy budou královsky bavit.
Hrají Louis C.K. (Max (hlas)), Eric Stonestreet (Duke (hlas)), Kevin Hart (Snowball (hlas)), Steve Coogan (Ozone / Reginald (hlas)), Ellie Kemper (Katie (hlas)), a další