P

© A24

Zabití posvátného jelena

Zabití posvátného jelena / The Killing of a Sacred Deer, 2017, celovečerní, 109', IE/GB/US

režie Yorgos Lanthimos

Špičkový kardiochirurg žije spořádaný život se svou spořádanou ženou a dvěma dětmi. Je v něm jediná podezřelá věc: šestnáctiletý Martin, s nímž se vídá a kterého pomalu, ale jistě zatahuje do své rodiny. Aniž by to věděl, přivolává na sebe tragédii antických rozměrů. I když se Martin zdá být obyčejný teenager, ve skutečnosti v něm dříme schopnost, pro kterou neexistuje racionální vysvětlení.
HODNOCENÍ (AH, "STEVENOVA VOLBA" ) — Lanthimos pokračuje v tom, co mu prozatím procházelo, a začal se vyčerpávat – i tak mu jeho poslední film se strukturou tradiční tragédie a hororu prochází, i když jde o nepřístupnou, nepříjemnou podívanou, po které i přes její vymazlenost zbýbá překvapivě prázdná skořápka. Nic pro pomatené, vše pro správně naladěné – těm náleží spoluprožití peripetií všech těch Oidipů a Antigon.

6

HODNOCENÍ (LČ, "STEVENOVA VOLBA" ) — Zabití není špatným filmem: je jenom filmem nepříjemným, protrpěným, nudným. Některé jeho myšlenky jsou nosné, zároveň se nikdy nedočkají rozvedení. Tak jako tak vyvolává otázky co do uvědomělosti postupů tvůrců. A to zdaleka není pochvala.

5

HODNOCENÍ (JB, "STEVENOVA VOLBA" ) — Absurdní robodrama, kde ale robotičnost nemá účel a psychologický potenciál zápletky si v dýmech laboratorních experimentů sublimuje kamsi vzhůru do nikam. Osekaný na thriller by Posvátný jelen měl šanci být údernou a drásavou podívanou, takhle je až moc strojeně WTF.

5

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Herci