P

Be2Can

Na světě existuje více než tři tisíce filmových festivalů. Patnáct má status „áčka“, ale pouze tři festivaly – ty v Berlíně, Benátkách a Cannes – jsou těmi nejlepšími. Kdybyste během roku stihli zhlédnout jen zhruba těch šedesát snímků z jejich hlavních soutěží, viděli byste až na pár výjimek špičku světové kinematografie.
 
Be2Can je výběrovým echem těchto tří festivalů. A zároveň „vyhledavačem“, který přináší kulturní veřejnosti tak důležitý referenční bod. Divák Be2Can dokáže porovnávat. Každý český i slovenský film či festival tu může nalézt svého mentora.
 
Naše dramaturgie tak připomíná spíše práci sběratele než kurátora, protože dobrovolnými kurátory Be2Can jsou vlastně ředitelé „našich“ festivalů – Dieter Kosslick, Thierry Fremaux, Antonio Barbera.
 
Přesto si některé z nabízených snímků troufáme dramaturgicky zvýraznit zařazením do Hlavní premiérová selekce Be2Can. Z našeho pohledu ztělesňují výjimečnou autorskou vizi, pozoruhodnou práci s žánrovými pravidly či ukazují možný směr, kterým by se festivalové
filmy mohly v následujících letech ubírat. Filmy z hlavní selekce tak řadíme v našem search enginu nejvýše – jako nejrelevantnější.
 
Be2Can nechce být jen přehlídkou, která filmy promítá divákům. Chce otevírat diskusi. O nových tématech, která hýbou velkou festivalovou trojkou. O struktuře a charakteru festivalů. O inspirativnosti pro české i slovenské tvůrce. O kritériích výběru těch, kteří „jen“ soutěží a kteří si nakonec odnášejí ceny. Což nás přivádí k letošní novince – esejistické části katalogu Be2Can focus. Právě zde vám představíme to, co nás zaujalo a co výrazně definuje ráz letošního ročníku. Be2Can není jen příležitostí filmy divácky vnímat, ale i kriticky reflektovat.
 
Další letošní novinkou je, že část filmů, které patří do Be2Can portfolia (a tím i našeho katalogu), bude mít premiéru na jiných festivalech. Be2Can se tak stává celoročním konceptem, velkým třeskem špičkových filmů s otevřeným přístupem k interpretaci a distribuci nejen v kinech, ale i na partnerských festivalech, VOD, DVD a TV platformách.
Nebojme se tedy říkat (a zároveň poslouchat), že Be2Can je velkým festivalovým echem, důvěryhodným „search enginem“, kritickým editorem těch nejlepších filmů z nejlepších festivalů a svým komplexním distribučním konceptem jistě víc než jen český a slovenský unikát.
Vítejte v Be2Can 2. 0.
 
Ivan Hronec
Prezident Film Europe Media Company

Ročníky

Wed
Oct
3
Tue
Oct
9

5 BE2CAN

Transit
Soumrak
Poslední večery na Zemi
Utøya, 22. července

Wed
Oct
4
Tue
Oct
10

4 BE2CAN

Nemilovaní
Zabití posvátného jelena
O těle a duši
Odnikud

Čtvrtý ročník přehlídky prestižních festivalových snímků Be2Can uvede p..

Thu
Oct
6
Wed
Oct
12

3 BE2CAN

Radio Dreams
American Honey
Sieranevada
Neznámá dívka

Uvedené snímky

3 dny v Quiberonu 3 Tage in Quiberon
Emily Atef

756.883

3 dny v Quiberonu / 3 Tage in Quiberon, 2018, celovečerní, 115', DE

Pro generace diváků je Romy Schneider naplněním romantického snu – noblesní císařovnou Sissi. Do francouzského letoviska Quiberon přijíždí ale jako zlomená žena, herečka na soumraku kariéry, matka, která se marně snaží navázat vztah k vlastnímu dítěti, osobnost výrazně rozkolísaná sklony k alkoholismu a depresím. V melancholických kulisách přímořského střediska má podstoupit pomyslné vzkříšení, jehož součástí je vedle ozdravných procedur i rozsáhlé interview, které přijíždí udělat novinář německého deníku Stern Michael Jürgs a zdokumentovat fotograf Robert Lebeck, Romyina dávná známost. Film Emily Atef je hluboce působivým a dojemným portrétem výrazné osobnosti.

RežieEmily Atef

ScénářEmily Atef

ProdukceKarsten Stöter, Michel Zana a Danny Krausz

Hrají Marie Bäumer (Romy Schneider), Birgit Minichmayr (Hilde Fritsch), Charly Hübner (Robert Lebeck), Robert Gwisdek (Michael Jürgs), Denis Lavant,a další

Tvář Twarz
Małgorzata Szumowska

726.370

Tvář / Twarz, 2018, celovečerní, 91', PL

Hlavní hrdina Tváře – maloměstský podivín a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoji holku, malé auto a svého psa. Pracuje na staveništi, kde má vyrůst nejvyšší socha Ježíše na světě. Když jej nečekaně zmrzačí tragická nehoda, obrátí se k němu oči celé země – Jacek se totiž stane prvním občanem Polska, který podstoupí transplantaci obličeje. Tvář je odpoutaná, nekonvenční bajka o vnitřní síle a kráse, která virtuózně kloubí realismus, fantazijní prvky a černý humor. Szumowska záměrně pracuje s rozvolněnou strukturou, jejíž nevyzpytatelnost ještě umocňuje rafinovanými hrátkami s ostřením. Výsledkem je nekompromisní, ale zároveň mimořádně zábavná studie krize identity, která umně přepíná z komisní frašky do jízlivého společenského komentáře.

RežieMałgorzata Szumowska

ScénářMałgorzata Szumowska a Michał Englert

ProdukceMałgorzata Szumowska, Michał Englert a Jacek Drosio

Hrají Mateusz Kościukiewicz (Jacek), Agnieszka Podsiadlik (Jacekova sestra), Małgorzata Gorol (Dagmara), Roman Gancarczyk (kněz), Dariusz Chojnacki,a další

Poslední večery na Zemi 地球最后的夜晚
Gan Bi

717.19488

Poslední večery na Zemi / 地球最后的夜晚, 2018, celovečerní, 138', CN

Hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti. Film jako sen utkaný z nespolehlivé paměti a ještě nespolehlivější skutečnosti – barevně, světelně i kompozičně uhrančivý přelud narozený z melancholicky rozostřené přítomnosti a minulosti, která dost možná ani nebyla. Podmanivý rytmus a truchlivá obrazotvornost filmu o muži, který hledá svou dávno ztracenou lásku, evokuje ponuřejší a abstraktnější verzi raných filmů Wong Kar-Waie či vrcholných děl Andreje Tarkovského. Film, který nás zavádí do fantaskních ruin provinčního města Kaili na jihovýchodě Číny, vrcholí více než 50 minut trvajícím záběrem-zjevením natočeným bez jediného střihu ve 3D. Poslední večery na Zemi staví na mesmerizujícím efektu a náladě více než na zápletkách a zřetelné distribuci informací, činí tak ale z dobrého důvodu. Čím méně toho totiž víme, tím méně toho zapomeneme.

RežieGan Bi

ScénářGan Bi

Hrají Wei Tang, Sylvia Chang, Meng Li, Jue Huang, Yongzhong Chen,a další

9

Soumrak Napszállta
László Nemes

9656.365

Soumrak / Napszállta, 2018, celovečerní, 142', FR/HU

Budapešť na počátku 20. století. Drama sleduje dvacetiletou Irisz Leiter, která přijíždí do maďarského hlavního města poté, co strávila dospívání v sirotčinci, a je náhle konfrontována s vlastní minulostí a temným tajemstvím obestírajícím její rodinu.

RežieLászló Nemes

ScénářLászló Nemes a Clara Royer

Hrají Vlad Ivanov (Oszkár Brill), Juli Jakab (Írisz Leiter), Susanne Wuest (The Princess), Björn Freiberg (Man in White), Urs Rechn (Ismael),a další

6

Záhada Silver Lake Under the Silver Lake
David Robert Mitchell

6616.55960

Záhada Silver Lake / Under the Silver Lake, 2018, celovečerní, 139', US

Po znamenitém metahororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles: jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem, dějovými serpentinami a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A. Film, který je zároveň subversivní hříčkou i netradiční poctou éře klasického Hollywoodu.

RežieDavid Robert Mitchell

ScénářDavid Robert Mitchell

Hrají Riley Keough (Sarah), Andrew Garfield (Sam), Riki Lindhome (herečka), Jimmi Simpson (Allen), Summer Bishil (EX / Billboard Girl),a další

9

Utøya, 22. července Utøya 22. juli
Erik Poppe

9707.271

Utøya, 22. července / Utøya 22. juli, 2018, celovečerní, 90', NO

Snímek Utøya, 22. července je natočen na základě reálných svědectví a skutečností. Scénář filmu je založen na hloubkových rozhovorech s přeživšími a snaží se co nejvěrněji zachytit pocity mladých, kteří byli v moment útoku na ostrově. Popisuje události z jejich perspektivy a ukazuje, jak se zachovalii v této vyhrocené chvíli. S ohledem na pozůstalé jsou charaktery filmu fiktivní.

RežieErik Poppe

ScénářAnna Bache-Wiig a Siv Rajendram Eliassen

ProdukceFinn Gjerdrum a Stein B. Kvae

Hrají Andrea Berntzen (Kaja), Aleksander Holmen (Magnus), Brede Fristad (Petter), Elli Rhiannon Müller Osbourne (Emilie), Sorosh Sadat (Issa),a další

Transit
Christian Petzold

656.99582

Transit, 2018, celovečerní, 101', FR/DE

Německý režisér Christian Petzold ve filmu Tranzit prozkoumává fantomy evropské migrace a identity. Jeho neobvykle pojatý film s řadou melodramatických i politických motivů zasazuje příběh z doby německé okupace Francie do současných reálií. Hlavní postavou filmu je Georg, který postupně přijímá totožnost lidí, se kterými ho tragické okolnosti seznamují. To mu sice umožňuje dostat víza a odplout jednou z posledních lodí, které Marseille opouštějí, ale spolu s tím na sebe bere i některé tíživé důsledky. V Marseille totiž nachází „svou“ ženu, kterou zná jen z dopisu. Vezme na sebe s novou identitou i nový vztah a novou budoucnost?

RežieChristian Petzold

ScénářChristian Petzold

ProdukceAntonin Dedet a Florian Koerner von Gustorf

Hrají Franz Rogowski (Georg), Paula Beer (Marie), Godehard Giese, Maryam Zaree, Barbara Auer,a další

9

Zloději 万引き家族
Hirokazu Kore'eda

9807.99993

Zloději / 万引き家族, 2018, celovečerní, 121', JP

Osamu je gastarbajtr, který si přivydělává kradením v obchodech. Do řemesla zasvěcuje i svého syna. Oba žijí v provizorním domě na periferii a s dalšími členy domácnosti tvoří rodinu, na které je podivné mnohem více než jen způsob obživy. Do rutiny krádeží zasáhne holčička, která si osaměle hraje v mrazu na balkoně. Osamu se rozhodne, že vzít si dítě, které rodiče zanedbávají, není zločin. Jeho čin vede k odhalení tajemství uvnitř rodiny zlodějů a zpochybnění toho, co vlastně pod pojmem rodina rozumíme. Koreedův film je citlivým, vrstevnatým a rafinovaným dramatem o bezpodmínečné lásce a důstojnosti chudých.

RežieHirokazu Kore'eda

ScénářHirokazu Kore'eda

Hrají Kirin Kiki, Sósuke Ikemacu, Lily Franky, Moemi Katajama, Sakura Andó,a další