P

© 2015 LD Entertainment

Anthropoid

Anthropoid, 2016, celovečerní, 120', CZ/FR

režie Sean Ellis

Reinhard Heydrich, třetí nejmocnější muž nacistické říše a hlavní architekt konečného řešení židovské otázky, zemřel 4. června 1942 v Praze na následky atentátu, který provedli českoslovenští parašutisté vyslaní zpět do vlasti exilovou vládou z Londýna. Filmovou adaptaci akce zvané Operace Anthropoid nosil režisér, scenárista a kameraman Sean Ellis v hlavě patnáct let, během kterých prostudoval nespočet dostupných materiálů. Do filmu chtěl dostat především pohled vojáků Gabčíka a Kubiše, jejich pocity tváří v tvář činu s jistými fatálními následky. Jedna z klíčových událostí 2. světové války se dá zfilmovat jako pečlivá dobovka, vzrušující a zároveň tísnivé drama, precizní rekonstrukce atentátu nebo intenzivní studie lidského chování v mezních situacích. Sean Ellis je jedním z mála tvůrců, kteří jsou schopni to vše zkombinovat a vtisknout snímku ryze autorský rukopis.
HODNOCENÍ (JB, "ANTHROPOID" ) — Pro zámořský trh se Anthropoid hodí, nenáročně zpraví o náročném tématu, českému publiku ale vlastně nabízí jen řídkou dávku zadostiučinění z toho, že se zásadní dějinná událost země a národa dočká velkofilmové podoby a tím pádem světové pozornosti. Vedle toho je ale Anthropoid typizovaným historickým akčno-dojákem, který nezapře, že má za úkol zavděčit se lidem všem.

5

HODNOCENÍ (AH, "ANTHROPOID" ) — Vesměs vše, co jsme čekali – dokumentární drama snažící se o thriller se zručně provedenými heroickými sekvencemi, rozpačitou hrou mezi českými a britskými herci a notnou dávkou patosu. Kubiš s Gabčíkem jsou napsáni dobře, takže Ellisovy přešlapy zachraňují oba dva – jak Murphy, tak Dornan. Vděčné téma s prvoplánovou polevou a hraným vlastenectvím, které přehluší vybuchující granát v Holešovicích a kulometná palba u Karlova náměstí. Díky bohu za ně.

7

Režie

Scénář

Kamera

Herci