P

© 20th Century Fox

X-Men: Dark Phoenix

X-Men: Dark Phoenix, 2019, celovečerní, 114', US

režie Simon Kinberg

Když skupina X-Menů vyrazí na celkem rutinní záchrannou misi na oběžné dráze k ohrožené posádce raketoplánu, zdá se, že mají vše pod kontrolou a operace probíhá zdárně. Ale zdání klame. Jean Grey (Sophie Turner) je zasažena neznámou a smrtící kosmickou silou, která ji promění v jednoho z nejsilnějších mutantů. I s podporou ostatních X-Menů Jean zápasí nejen se svou nově nabitou a nestabilní silou, ale i se svými osobními démony. Postupně se dostává do děsivé spirály a ztrácí nad sebou kontrolu. Navíc její myšlení začíná ovlivňovat tajemná postava (Jessica Chastain), která přichází s nebezpečnými návrhy na využití její ničivé síly. Grey se mění v Dark Phoenix a stává se hrozbou nejen pro své nyní již bývalé přátele z řad mutantů, ale pro celou planetu. X-Meni tak musí čelit svému nejbližšímu i nejničivějšímu nepříteli – jednomu z nich.
HODNOCENÍ (AH, "FÉNIXŮV NEŘÁD" ) — Rozhodně lepší, než mohl kdokoliv doufat, ale ne lepší dost. Kinberg v tom ale nechal srdíčko, které se rozehřeje i mnohým fandům originální trilogie, a za výlet do hodně velkého a hlasitého kina to stojí.

6

HODNOCENÍ (JB, "FÉNIXŮV NEŘÁD" ) — X-Meni bývali nejlepší, dnes patří ke spodině. Říká se to s těžkým srdcem, ale je to pravda. Ačkoliv Dark Phoenix nespadá do kategorie škvárů, štítek „zbytečnost“ mu patří bez debat. Série putuje do hrobu bez fanfár, naopak fanoušci nechť sborně bučí a hrobník Simon Kinberg se klidí do scenáristického exilu. Možná kdybychom se nacházeli někde v devadesátkách, s Batmanem a Robinem v živé paměti, dalo by se z Fénixe odcházet i s jistým pocitem uspokojení. „Každých pár set tisíc let evoluce poskočí dopředu,” zaznělo v úvodu prvních X-Menů. Tak proč právě tahle série skáče dozadu?

4

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Herci